Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Samochody z filmu Młode Wilki

Młode Wilki

Czym jeździli bohaterowie filmu Młode wilki?

Lata dziewięćdziesiąte na zawsze zostaną zapamiętane jako okres rozkwitu po przemianach ustrojowych. Już dziś ta dekada wspominana jest z dużą dozą nostalgii. W pełen kontrastów krajobraz Szczecina z lat 90-tych idealnie wpisują się zaprezentowane w filmie drogie samochody. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dziś wręcz stało się modne posiadanie youngtimera z tamtego okresu. Rok 2020 to jednak zupełnie inny krajobraz technologiczny, gospodarczy i ustrojowy. Co sprawia, że Młode Wilki są wspominane z coraz większą sympatią?

Młode Wilki

Film w reżyserii Jarosława Żamojdy opowiadał o życiu grupy nastolatków z położonego nieopodal niemieckiej granicy Szczecina. “Borsten” to przemyt i przestępczość i to właśnie tam grasowali nasi bohaterowie – „grupa Czarnego”. Ale FSO Polonezy i Daweoo Tico, którymi jeździło wtedy większość Polaków, były bardzo różne od drogich, niemieckich, czy amerykańskich wozów przedstawionych w tej pełnometrażowej produkcji. Jakimi maszynami Młode Wilki rozgrzewały wyobraźnie widzów do czerwoności, a dziś budzą nie mniejszy sentyment?.

1. BMW serii 7 E32

W pierwszej scenie kultowej produkcji jesteśmy świadkami napadu na bank. Główni bohaterowie w roli rabusiów parkują przed budynkiem w czarnym BMW serii 7 typoszeregu E32. Limuzyna wyposażona jest w pakiet optyczny Shadow Line, co czyni jej wygląd iście „gangsterskim”. To filmowy samochód herszta grupy przestępczej – Czarnego. Kultowa francuska produkcja, film Transporter z 2002, również zaczynał się od napadu na bank i ucieczki w czarnym BMW serii 7 typoszeregu E38. Czyżby Luc Besson oglądał Młode Wilki?

BMW 7 E32
fot. BMW

Koszt zadbanego egzemplarza na polskim rynku – ok. 30 tys. zł

2. Jeep Wrangler YJ

Czarny Jeep na chromowanych felgach z oponami Cooper Cobra oraz z żółtym materiałowym dachem to auto jednego z głównych bohaterów – Cichego. Na srebrnym ekranie jeździł nim Jarosław Jakimowicz. W 1995 ten samochód wywoływał niebywałe poruszenie, większe nawet od białego garnituru i kolorowej koszuli Cichego! Podobno ten egzemplarz istnieje do dziś, choć wydaje się niebywałe. Jak to możliwe, że samochód przetrwał, skoro w jednej ze scen końcowych zostaje wyciągnięty z wody? To jednak tylko kinowy trik – zwróćcie uwagę, że na ekranie widzimy wiszącego, wyciągniętego Jeepa, z którego nawet nie kapie woda.

Jeep Wrangler YJ
fot. JEEP

Koszt zadbanego egzemplarza na polskim rynku – ok. 50 tys. zł

3. Suzuki Samurai

Białe Suzuki z miękkim dachem świetnie odegrało rolę kobiecego buggy. To właśnie ten samochód otrzymał chyba najwięcej czasu antenowego, grał w wielu scenach i znajduje się na kultowym zdjęciu Młodych Wilków. Ponieważ małe Suzuki słynie ze swoich właściwości terenowych, to nie stanowiło dla niego najmniejszego problemu odegranie scen na plaży, w których ta urocza terenówka dosłownie brodzi w morskich falach przy zachodzie słońca. Ach ten romantyzm lat 90-tych! Miałem kiedyś przyjemność wypożyczyć Samruaja, który w ogóle nie miał dachu, nie zamykał się, a prędkościomierz był zacięty na prędkości ponad 100 km/h. Pozostałe wskaźniki również nie działały, ale i tak małe Suzuki było niezapomnianym kompanem w zwiedzaniu hiszpańskiej Ibizy.

Suzuki Samurai
fot. Suzuki

Koszt zadbanego egzemplarza na polskim rynku – ok. 20 tys. zł

4. Chevrolet Corvette C4

Żółta „Vette” jest najbardziej rozpoznawalnym autem z całej produkcji. To Chevrolet Corvette C4 targa, który pochodzi z początku produkcji tego modelu. Samochód jest napędzany silnikiem V8 o oznaczeniu L98 i mocy około 250 KM. Dzięki takiej sile napędowej Chevy legitymował się przyśpieszeniem od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 7 sekund. W latach 90-tych był to nie lada wyczyn. Krótki wywiad w środowisku polskich posiadaczy Chevroletów Corvette niestety potwierdził, że ten egzemplarz został już zezłomowany – wielka szkoda.

Corvette C4 Chevrolet
fot. Chevrolet

Koszt zadbanego egzemplarza na polskim rynku – ok. 50 tys. zł

5. Mercedes W124

Legendarny „baleron” to kolejna niemiecka limuzyna, która bierze udział w filmowym przestępstwie popełnianym przez gang Czarnego. Tym razem Cichy kradnie auto w Niemczech i zostaje przyłapany przez Polizei jak gna 170 km/h na godzinę! Następnie Prymus (Piotr Szwedes) ma za zadanie przejechać tym Mercedesem przez granicę z Polską. Zanim to jednak nastąpi, to w scenie na przydrożnym parkingu grany przez Pawła Deląga Biedrona stwierdza, że „Mercedes 300 to przestarzała technologia”. Najwyraźniej ekipa filmowa wzięła sobie te słowa do serca, bo w scenie na granicy filmowcy korzystają z innego egzemplarza! Wprawne oko zauważy, że brakuje alufelg, a tylne migacze mają inny kolor. W internecie panuje opinia, że była to wersja z silnikiem zasilanym olejem napędowym.

Mercedes W124
fot. Mercedes

Koszt zadbanego egzemplarza na polski rynku – ok. 25 tys. zł

6. Plejada Mercedesów

W filmie epizodycznie pojawia się też wiele innych aut niemieckiej marki. Są tutaj limuzyny klasy S – czarne W140 oraz srebrne W126. Oprócz tych flagowych sedanów na ekranie możemy również zobaczyć topowe modele dwudrzwiowe. Są to dwuosobowy SL typoszeregu R129 oraz bazujące na największej limuzynie 4-osobowe coupé CL typoszeregu C140.

Mercedes Cl C140
fot. wikipedia

Koszt zadbanego egzemplarza na polski rynku – od kilkudziesięciu do kilkuset tys. zł

Mercedes SL R129
fot. Mercedes

BONUS Kawasaki Ninja ZX-7

Pomalowane w kultową jaskrawą zieleń Kawasaki Ninja pojawia się mniej więcej w połowie fabuły. To jednoślad, którym jeździ Prymus po tym, jak zarobił swoje pierwsze duże pieniądze. Ekipa filmowa nie oszczędzała szybkiego Kawasaki i jest nawet scena, w której zielona Ninja jedzie na jednym kole. To ponad 100-konny czterocylindrowy motocykl w wersji na rynek amerykański. Obecność pojedynczego wlotu powietrza w owiewce po lewej stronie przedniej lampy wskazuje, że mamy do czynienia z modelem, który występował od 1993 roku. W Europie taki sportowiec znany był jako Kawasaki Ninja ZXR 750.

Kawasaki Ninja ZX-7R
fot. onlymotorbikes.com

Koszt zadbanego egzemplarza na polski rynku – ok. 15 tys. zŁ

Kultowa scena

W kontekście motoryzacyjnej spuścizny filmu Młode Wilki najbardziej zapamiętana została scena, w której główni bohaterowie krążą po parkingu w trzech drogich samochodach wokół białego Suzuki. W tym konwoju jedzie żółty Chevrolet Corvette, czarny Jeep Wrangler oraz zielone Audi 80 Coupé. Ten ostatni samochód niestety nie otrzymał żadnej istotnej roli w filmie.

Mercedes-Benz_S-Class_W140
fot. Wikipedia

Ponadczasowa muzyka

Pisząc o Młodych Wilkach, nie możemy też zapomnieć o ścieżce dźwiękowej zespołu Varius Manx z wokalem Anity Lipnickiej. Nagrania, które zostały użyte w tej młodzieżowej produkcji, są dziś chyba jeszcze bardziej cenione niż samochody, o których piszemy.

„Wszystkie postacie i sytuacje przedstawione w filmie są fikcyjne, a ich ewentualna zbieżność z sytuacjami rzeczywistymi może być jedynie przypadkowa”

Total
0
Shares