Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Seat Alhambra Polskiego Zespołu Humanitarnego dostał drugie życie

Seat Alhambra to model hiszpańskiej marki, który trafił do oferty już w 1996 roku. Samochód osobowy w typie vana klasy średniej produkowany był nieprzerwanie do wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku. Wówczas Seat poinformował, że produkcja modelu Alhambra nie będzie wznawiana i samochód zniknie z oferty na stałe. Mimo to, hiszpański minivan ma za sobą ciekawą historię nietypowego wykorzystywania w różnych dziedzinach i celach. Jedną z nich jest wieloletnia służba Polskiemu Zespołowi Humanitarnemu w niesieniu pomocy m.in. podczas wojny w Ukrainie.

Jak to się zaczęło?

Fundacja Polskiego Zespołu Humanitarnego została założona w 2016 roku z inicjatywy Artura Niemczyka, który już wcześniej angażował się w działania charytatywne. Od samego początku Fundacja pomaga osobom w trudnej sytuacji materialnej, poszkodowanym w wyniku wojen, katastrof naturalnych i epidemii. PZH realizuje również projekty pomocy Polonii w krajach byłego Związku Sowieckiego. Po wybuchu tzw. dużej wojny w Ukrainie w 2022 roku największa ilość wsparcia trafia do obywateli poszkodowanych w czasie trwania rosyjskiej agresji.

Nasze działania wymagają częstej obecności w Ukrainie, a głównym środkiem transportu są samochody osobowe, którymi dysponuje Fundacja albo które grzecznościowo i bezpłatnie użyczają nam przyjaciele PZH. Trasy, które pokonują nasze pojazdy to nawet kilka tysięcy kilometrów miesięcznie, dlatego ulegają szybkiemu zużyciu. Fundacja nie dysponuje środkami, które pozwoliłyby wyposażyć nasz “park maszynowy” w nowe samochody – wyjaśnia Bożydar Pająk, działacz fundacji PZH.

Alhambra, samochód do zadań specjalnych

Seat Alhambra z 2006 roku na podnośniku
Ten Seat Alhambra rocznie pokonuje około 50 000 kilometrów (fot. Seat press)

Jednym z fundacyjnych pojazdów jest model Seat Alhambra z 2006 roku, który może wydawać się niepozorny, a mimo to przez lata niósł pomoc nawet w najtrudniejszych warunkach. Według PZH, samochód ten pokonywał corocznie trasę około 50 tys. km. Jednak żaden samochód nie jest niezniszczalny. Trudne warunki, tysiące kilometrów i lata użytkowania, sprawiły, że pojazd wymagał renowacji.

Postanowiliśmy poszukać pomocy i zgłosiliśmy się do marki Seat w Polsce. I udało się! Seat zaproponował nam gruntowny remont samochodu, wyceniony na kwotę, której sami nie bylibyśmy w stanie ponieść. Auto przeszło solidną renowację, a już wkrótce nasz “pomocowy bolid” wyruszy w kolejną trasę – dodaje Pająk.

Zasłużona pomoc

Seat Alhambra z 2006 roku po remoncie
Auto będzie mogło dalej służyć Polskiemu Zespołowi Humanitarnemu (fot. Seat press)

Największym wyzwaniem okazał się fakt zakończenia produkcji modelu Alhambra niemal 3 lata wcześniej. Dodatkowo fundacja nie mogła pozwolić sobie na pokrycie kosztów związanych z zakupem części do wymiany oraz koniecznym serwisowaniem.

W Seat stawiamy na wartości społeczne i dlatego nie pozostajemy obojętni na inicjatywy, które są ważne dla ludzi i im służą. Dziękujemy Polskiemu Zespołowi Humanitarnemu za ich nieustające i wieloletnie niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy wesprzeć te działania poprzez renowację ich fundacyjnej Alhambry. Mam nadzieję, że samochód będzie wiózł wsparcie przez kolejne długie lata – mówi Daria Zielaskiewicz, dyrektorka marek Seat i Cupra.

Naprawiony model Seat-a Alhambra trafił z powrotem w ręce Polskiego Zespołu Humanitarnego 16 lipca 2023 roku, a już wkrótce wyruszy w pierwszą podróż w swojej wyremontowanej wersji, aby nieść pomoc humanitarną do obwodu chersońskiego. To tam domy mieszkańców zostały zniszczone przez powódź, w wyniku wysadzenia tamy w Nowej Kachowce, co spowodowało katastrofę ekologiczną oraz humanitarną w tym regionie.

oprac. Kinga Konopko

Total
0
Shares