Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Škoda chwali się wynikami – mimo pandemii po trzech kwartałach ma zysk

Mimo pandemii, zamykania kanałów sprzedaży i przerw w produkcji Škoda po trzech kwartałach wychodzi na swoje.
Škoda Enyaq iV
Škoda Enyaq iV (fot. Škoda)

Marka Škoda trzy pierwsze kwartały 2020 roku zamyka zyskiem operacyjnym w wysokości 469 mln euro. Ciekawostką jest, że dobre wyniki finansowe Czesi działający pod auspicjami Volkswagena uzyskali mimo zamknięcia kanałów sprzedaży, szczególnie w pierwszej połowie 2020 roku. We wrześniu br. światowe dostawy marki wzrosły do poziomów notowanych w 2019 roku przed pandemią.

Grupa Škoda Auto do końca trzeciego kwartału 2020 roku wypracowała zysk operacyjny w wysokości 469 mln euro. Przychody czeskiej marki w tym okresie wyniosły ponad 12 mld euro, a zwrot (poziom rentowności) ze sprzedaży wyniósł 3,9 proc. W sumie od stycznia do września 2020 roku marka Škoda Auto dostarczyła na całym świecie 721 900 pojazdów, co jest wynikiem o 21 proc. gorszym w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Škoda Enyaq
Czesi wiele sobie obiecują po najnowszym modelu – elektrycznej Škodzie Enyaq, która zadebiutuje w 2021 roku (fot. Škoda)

Mniejsza liczba dostarczonych aut wynika przede wszystkim z zamknięcia kanałów sprzedaży w pierwszej połowie roku pandemii, a także z faktu, że w sumie przez 39 dni fabryki czeskiej marki w marcu i kwietniu 2020 roku w ogóle nie pracowały. Obecnie jednak produkcja aut Škody idzie już pełną parą, we wrześniu Czesi dostarczyli klientom 104 600 samochodów co jest wynikiem o 2,6 proc. lepszym od września 2019 roku.

Klaus-Dieter Schürmann, członek zarządu Škoda Auto ds. Finansów i IT komentuje to następująco: “Kluczowe dane finansowe za trzeci kwartał dowodzą, że wdrożone przez nas programy oszczędnościowe przynoszą rezultaty. Widzimy efekty krótkoterminowego programu redukcji kosztów i nakładów inwestycyjnych oraz działań mających na celu optymalizację naszych aktywów obrotowych i płynności finansowej. Bardzo uważnie obserwujemy obecny rozwój sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Zamierzamy podjąć dalsze kroki w celu złagodzenia skutków finansowych coraz bardziej rygorystycznych środków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa”.

Total
0
Shares