Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Škoda Fabia RS Rally2: szybsza niż kiedykolwiek

Nowa Fabia RS Rally2 gotowa do wkroczenia na WRC. Ile mocy ma opracowany na nowo silnik i jak zadbano o bezpieczeństwo na pokładzie?
fabia RS rally2
Nowa Fabia RS Rally2 od Skoda Motorsport (fot. materiały prasowe)

Škoda zaprezentowała nowy model na bazie Fabii czwartej generacji – RS Rally2. Rajdówka ma być kontynuacją udanej Rally2 stworzonej na poprzedniczce. Możliwości samochodu przetestowano niemal w każdych warunkach drogowych i pogodowych, włącznie z przejażdżką po lodzie. Co poprawiono?

Fabia RS Rally2: bezpieczeństwo przede wszystkim

fabia
W środku jest aż 35,8 metra rur chroniących kierowcę i pilota (fot. materiały prasowe)

Jak podaje producent, nowa Fabia była doskonałym materiałem na stworzenie rajdówki ze względu na fabrycznie wysoką sztywność nadwozia. Względem poprzednika poprawione jest przede wszystkim bezpieczeństwo kierowcy i pasażera, ale też elektronika i układ napędowy. W połączeniu z “najwyższą w swojej klasie aerodynamiką“, wyścigowy hatchback jest gotowy na “zdobywanie tytułów i zwycięstw”.

Pod maską nowa jednostka o pojemności 1.6 litra, opracowana na bazie 2.0 TSI z modeli RS. Silnik szczyci się maksymalną mocą 286 KM i 430 Nm momentu obrotowego. Moc przenoszona jest na wszystkie koła za pomocą sekwencyjnej, pięciobiegowej skrzyni biegów. Zwiększono wydajność chłodzenia i wprowadzono mocno zmodyfikowany układ wydechowy. Silnik będzie czerpał biobenzynę, zawierającą wiele składników ze źródeł odnawialnych, z 82,5-litrowego, “wysoce chronionego” zbiornika.

fabia
Czwarta generacja modelu była dobrą bazą, ze względu na sztywność karoserii i duży rozstaw osi (fot. materiały prasowe)

Za bezpieczeństwo podczas wypadku odpowiada klatka bezpieczeństwa z chromowo-molibdenowej stali. Całkowita długość rur użyta do jej wyspawaania wynosi az 35,8 metra. Przed uderzeniami bocznymi chronią dodatkowo umieszczone w słupkach B komponenty z włókna węglowego i pianki pochłaniającej energię. Rajdowcy nie muszą też obawiać się pożaru – za jego ugaszenie odpowiada automatyczny system gaśniczy w aucie. Szyby są poliwęglanowe i bardzo łatwo demontowalne, zgodnie z przepisami FIA.

Zobacz też: Czym jeździł Robert Kubica? Samochody w karierze polskiego kierowcy

Stanie w miejscu oznacza cofanie się, a dotyczy to zwłaszcza sportów motorowych. Dlatego opracowując nową Fabię RS Rally2, wykorzystaliśmy doświadczenie, które zdobyliśmy w poprzednim modelu i zoptymalizowaliśmy każdy szczegół. Celem było ulepszenie najbardziej udanego samochodu rajdowego na świecie. Jestem dumny z całego zespołu Škoda Motorsport, który z wielkim zaangażowaniem dąży do tego celu. Chciałbym również podziękować naszym kolegom z Działu Rozwoju. Fabia czwartej generacji zapewniła nam doskonałą bazę dla FABIA RS Rally2.” – mówił na prezentacji Michal Hrabánek, CEO Škoda Motorsport.

Total
23
Shares