Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Škoda ruszyła z seryjną produkcją modelu Enyaq iV

Pierwsze seryjnie montowane (nie demonstracyjne) modele Škody Enyaq już zjeżdżają z taśm zmodernizowanej fabryki.
Škoda Enyaq iV

Jeszcze farba dobrze nie wyschła po wyremontowaniu i znaczącym zmodernizowaniu głównej fabryki w Mladej Boleslavi, a już przedstawiciele Škody ogłosili, że produkcja pierwszego elektrycznego SUV-a w historii czeskiej marki – modelu Škoda Enyaq iV – ruszyła pełną parą.

Dzięki niedawno zakończonej modernizacji fabryki ŠKODY w Mladá Boleslav z linii montażowych zjeżdża dziennie 1150 sztuk modelu OCTAVIA. Od dziś ruszyła seryjna produkcja SUV-a ENYAQ iV. Planowane jest, że dziennie linię produkcyjną tego modelu będzie opuszczać 350 gotowych egzemplarzy. Škoda chwali się, że wprowadzone w fabryce Mladá Boleslav zmiany są unikatowe na skalę całej Grupy Volkswagen i pozwalają szybko reagować na popyt na poszczególne modele. Działania, które podjęto podczas przebudowy fabryki obejmowały między innymi wprowadzenie zmian konstrukcyjnych w budynku, modyfikację technologii przenośników w celu dostosowania ich do masy pojazdów elektrycznych oraz ich komponentów. Inwestycje związane z przebudową wyniosły łącznie ponad 32 miliony euro.

Škoda Enyaq w fabryce Mlada Boleslav
Modernizacja fabryki w Mladej Boleslavi zapewniła Škodzie unikalne możliwości w skali całego koncernu VAG – możliwość produkcji modeli opartych na różnych platformach produkcyjnych na jednej linii produkcyjnej. Jak widać pierwsze egzemplarze Enyaq już się robią (fot. materiały prasowe producenta)

Modernizacja pozwala wytwarzać pojazdy oparte na dwóch różnych platformach MQB (Octavia, Karoq) i MEB (Enyaq) na jednej linii produkcyjnej. O samej Škodzie Enyaq wspominaliśmy już podczas premiery prasowej tego modelu. Tu zatem krótkie przypomnienie. Pięć wariantów mocy, trzy pojemności akumulatorów, napęd na tylną oś lub napęd na cztery koła. W zależności od rozmiaru akumulatora zasięg wynosi do 510 kilometrów w cyklu WLTP. W dwóch najmocniejszych wariantach drugi silnik elektryczny na przedniej osi działa w połączeniu z silnikiem umieszczonym z tyłu auta, gwarantując napęd na cztery koła.

Škoda Enyaq
Czesi wiele sobie obiecują po najnowszym modelu – elektrycznej Škodzie Enyaq, która zadebiutuje w 2021 roku (fot. Škoda)

Ciekawostką jest też to, że Enyaq jest pierwszym modelem czeskiej marki, który będzie wyposażany w wyświetlacz typu head-up display prezentujący kierowcy dodatkowe informacje z wykorzystaniem elementów rozszerzonej rzeczywistości. Model ten jest już obecny w czeskim konfiguratorze online, ceny startują od 1 078 900 czeskich koron, co stanowi równowartość ok. 185 tys. zł. Oczywiście oficjalne ceny w Polsce z całą pewnością będą trochę inne, ale to oddaje mniej więcej poziom cenowy o jakim należy myśleć, gdy auto trafi do oficjalnego cennika w Polsce.

Total
0
Shares