Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Stellantis to nowy koncern, który skupi wiele znanych marek

Planowane połączenie Grupy PSA i Fiat Chrysler Automobiles pod nazwą Stellantis zostało zatwierdzone przez akcjonariuszy obu firm. Transakcja, mająca na celu utworzenie jednej z największych grup samochodowych na świecie, została zatwierdzona niemal jednogłośnie.

Wysokie poparcie wśród akcjonariuszy

PSA umowę poparło w ponad 99% głosów oddanych przez akcjonariuszy z podwójnym prawem głosu, takich jak rodzina Peugeot i chińska firma Dongfeng Motor. Pozostali akcjonariusze PSA wyrazili zgodę na transakcję na poziomie 99,85% na drugim spotkaniu. Podobny wskaźnik akceptacji występuje po stronie FCA w procesie głosowania. We wspólnym oświadczeniu obu firm podano przewidywany termin zakończenia połączenia na 16 stycznia. Akcje zwykłe wejdą do obrotu w Paryżu i Mediolanie 18 stycznia, a dzień później na nowojorskiej giełdzie.

Stellantis – jakie marki?

W skład Stellantis wchodzą: Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Maserati, Chrysler, Dodge, Jeep, Ram, Citroën, DS, Opel, Peugeot i Vauxhall. W sumie Stellantis to 14 marek, niektóre koncentrują się na Stanach Zjednoczonych, a inne na Europie. Dodatkowo celem koncernu będzie ekspansja w Chinach. Obecnie roczna produkcja na świecie wynosi około 8 milionów pojazdów, a zgłoszone przychody przekraczają 165 miliardów euro (150 miliardów funtów).

RAM – jedna z marek, która wejdzie w skład koncernu Stellantis (fot. Stellantis)

Stellantis – skąd taka nazwa?

Po fuzji firma będzie znana pod nazwą Stellantis, co według firm ma swoje korzenie od łacińskiego czasownika stello, oznaczającego „rozjaśnić gwiazdami”. Pseudonim Stellantis będzie używany wyłącznie jako nazwa marki korporacyjnej, a obecnie trwają prace nad nowym logo. Nazwy i logo różnych marek połączonej grupy – w tym Citroën, DS, Opel, Peugeot, Vauxhall, Alfa Romeo, Fiat, Jeep i Maserati – pozostaną niezmienione.

W komunikacie prasowym firma dodaje: „Łacińskie pochodzenie nazwy oddaje hołd bogatej historii jej firm założycielskich, podczas gdy odwołanie się do astronomii oddaje prawdziwego ducha optymizmu, energii i odnowy, napędzających tę zmieniającą branżę fuzję”.

źródło: Autocar.co.uk

Total
0
Shares