Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ford uchyla rąbka swojego nowego elektrycznego SUV-a i tnie spalinową gamę

Ford zaprezentował fragmentarycznie nowego, w pełni elektrycznego SUV-a zbudowanego na platformie MEB.
Ford - elektryczny SUV Ford Explorer Sport
Fragment nowego modelu Ford Explorer Sport (fot. Twitter)

Z tym uchylaniem rąbka, to dosłownie. Bo nic więcej póki co nie zobaczymy. Martin Sander na swoim profilu na Twitterze pokazał niewielki fragment zupełnie nowego SUV-a Forda. Ten w pełni elektryczny samochód przygotowywany jest przede wszystkim na rynek europejski. Co już o nim wiemy?

Nowy elektryczny SUV Forda o nieujawnionej jeszcze nazwie (spodziewamy się, że auto będzie się nazywać Ford Explorer Sport to pojazd będący owocem kooperacji marki Ford i koncernu Volkswagen AG. Dokładniej rzecz ujmując nowe auto zostało zbudowane na elektrycznej platformie MEB Volkswagena.

Choć trudno wyrokować o możliwościach tego auta na podstawie zaprezentowanych zdjęć pokazujących zaledwie fragment nadwozia, to daje się zauważyć, że nowy, elektryczny SUV Forda będzie zauważalnie bardziej kanciasty od np. powstających na tej samej platformy samochodów z serii VW ID. Ford w ramach współpracy z Volkswagenem zaplanował dwa modele oparte na MEB. Drugiego jednak nawet nie pokazał (nawet rąbka 😉 ). Model ten nie ma nawet spodziewanej nazwy, jedyne co o nim wiemy to to, że ma być mniejszy od pokazanego fragmentarycznie SUV-a i być pozycjonowany na rynku jako “sportowy crossover”.

Obydwa planowane pojazdy mają być produkowane w fabrykach Forda w Kolonii, w Niemczech. Co to oznacza? Niezbyt dobre wiadomości dla miłośników spalinowych Fordów. Tam właśnie produkowana jest Fiesta. Ford Fiesta zostanie tym samym wycofany. Elektryczny Ford Explorer Sport ma konkurować na rynku z takimi elektrycznymi SUV-ami jak np. Toyota bZ4X, Nissan Ariya czy Volkswagen ID.4. Już teraz marka obiecuje zasięg ok. 500 km, co jednak jest do przewidzenia znając platformę, na jakiej skonstruowane jest to auto.

O ile Forda Fiestę pożegnamy w przyszłym roku (wówczas przestanie być produkowany), to taki sam los czeka również Forda Focusa, ostatni Focus zjedzie z taśm fabryki w Saarlouis w Niemczech w 2025 roku. Oprócz tego Ford rezygnuje również z modeli S-Max i Galaxy produkowanych w Walencji (oba przestaną być produkowane już w kwietniu 2023 roku).

Tymczasem zapowiedziany nowy, elektryczny SUV, którego rąbek mogliście zobaczyć oficjalnie będzie miał swój debiut i premierę w marcu przyszłego roku.

Total
0
Shares