Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subaru Impreza Pettera Solberga po odbudowie – jest nawet oryginalny talizman

Subaru Impreza WRC Prodrive Solberg (fot. prodrive)
Subaru Impreza WRC Prodrive Solberg (fot. prodrive)

Subaru Impreza PRO-WRC 04008 było ósmym bolidem zbudowanym przez Prodrive na sezon 2004 i jeździł nim sam Petter Solberg zdobywając 3 miejsce w Rajdzie Turcji. Ale najważniejszy moment tej rajdówki miał dopiero nadejść w Rajdzie Japonii…

Rajd Japonii 2004 i Subaru Impreza

Subaru Impreza WRC Prodrive Solberg (fot. prodrive)
Silnik w Subaru Impreza WRC Prodrive Solberg (fot. prodrive)

5 września 2004 r. Petter Solberg wygrał Rajd Japonii w Subaru Impreza World Rally Car 555 SRT. Było to jego 8 zwycięstwo w rajdach wg. formuły WRC oraz 42 dla Subaru. Solberg prowadził od startu do mety, wygrywając 11 etapów i kończąc ponad minutę przed Sebastienem Loebem. Potem samochód wrócił do Prodrive w Banbury, gdzie został całkowicie rozebrany i przebudowany, aby Petter mógł pojechać nim Rajdzie Australii w listopadzie. Skończywszy zawody na południowej półkuli PRO-WRC 04008 przeszedł na emeryturę. Dla Imprezy oznaczało to kolejny powrót Banbury, gdzie wóz został ponownie odbudowany. Tym razem dla Colina McRae, który wystartował nim w Bettega Memorial Rally Sprint w Monza.

Dalsze losy Subaru Impreza

Subaru Impreza WRC Prodrive Solberg (fot. prodrive)
Subaru Impreza WRC Prodrive Solberg w rękach Prodrive Legends (fot. prodrive)

Pod koniec mistrzostw w 2004 roku samochód został całkowicie przebudowany przez Prodrive i sprzedany prywatnemu zespołowi, który rywalizował nim z nową rejestracją UT53 SRT. Kolejne lata to okres kilku różnych właścicieli. Niedawno Prodrive Legends po zweryfikowaniu oryginalności Imprezy nabyło ją w 2019 r i rozpoczęła się odbudowa auta dla prywatnego kolekcjonera.

Odbudowa – jest nawet oryginalny talizman od STI

Subaru Impreza WRC Prodrive Solberg (fot. prodrive)
Tu nie ma miękkiej gry (fot. prodrive)

Korzystając z oryginalnych dokumentów projektowych, Prodrive było w stanie wiernie odbudować pojazd do dokładnej specyfikacji z Rajdu Japonii. Inżynierowie odtworzyli np. osłonę termiczną w komorze silnika, która różni się w zależności od rajdu. Kieszeń w drzwiach jest dokładnie tam, gdzie chciał tego Petter. Fotele zostały odesłane z powrotem do Sparco i odbudowane. Auto ma oryginalny komplet opon, oryginalny lewarek, a nawet obudowę kamery FIA WRC na dachu. Jest też telefon Nokia 6310, który był używany do komunikacji z zespołem w parku serwisowym. Prodrive miało nawet dostęp do talizmanu podarowanego całemu zespołowi Subaru przez STI podczas Rajdu Japonii i umieściło go w samochodzie!

Jak przebiegał proces odbudowy?

Subaru Impreza WRC Prodrive Solberg (fot. prodrive)
Wszystko jest tak, jak wtedy (fot. prodrive)

Gdy Subaru trafiło do Prodrive Legends, to samochód został rozebrany “do gołej blachy”, a następnie ogołocony z farby. Całe podwozie zostało dokładnie pomierzone i sprawdzone. Okazało się, że Impreza jest w pełni oryginalna. Metalowe elementy strukturalne zostały doprowadzone do stanu idealnego mając na uwadze, że wymiana elementów na nowe to ostateczność.

Perfekcjonizm Prodrive

Subaru Impreza WRC Prodrive Solberg (fot. prodrive)
Opony? Są takie same jak wtedy (fot. prodrive)

Na kolejnym etapie Subaru do tej samej firmy, która polakierowała samochód w 2004 roku, gdzie wszystko zostało wykonane w taki sam sposób jak kilkanaście lat temu. Gotowe podwozie trafiło z powrotem do warsztatu, gdzie rozpoczęła się drobiazgowa odbudowa. W czasie, gdy auto było rozebrane, to każdy podzespół został również dokładnie sprawdzony. Zawieszenie zostało przetestowane pod kątem sprawności i odbudowane z nowymi łożyskami oraz uszczelkami. Zaciski hamulcowe zostały odrestaurowane, ale tarcze i klocki hamulcowe są nowe. Ze względów bezpieczeństwa samochód otrzymał też nowy bak paliwa. Dzięki posiadanej dokumentacji Prodrive mogło odtworzyć nawet setup zawieszenia i usytuowanie foteli oraz pedałów.

Impreza jest identyczna

Subaru Impreza WRC Prodrive Solberg (fot. prodrive)
Auto lakierowała ta sama firma co w 2004 (fot. prodrive)

Zdaniem Brytyjczyków Impreza jest identyczna jak wtedy w Japonii. Nadal nie jesteście przekonani? A co jeśli naklejki Rally Japan zostały nałożone na samochód przez tę samą osobę, która zrobiła to w 2004 roku? Tak właśnie się stało! Trzeba przyznać, że prezentuje się wspaniale. Prodrive nie mówi nic o pieniądzach, ale z pewnością są to ogromne kwoty…

Total
40
Shares