Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

System e-TOLL. Rząd uruchomił rejestrację online

e-TOLL ma oficjalnie zadebiutować w czerwcu br. Już teraz kierowcy który muszą się zarejestrować mogą to zrobić online.
Autostrada w okolicach Poznania
(fot. Shutterstock)

Ministerstwo Finansów uruchomiło możliwość rejestracji w systemie e-TOLL. Wystartowało również Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. Rejestrację w systemie można przeprowadzić całkowicie online. Czy warto się zarejestrować? W czerwcu br. planowane jest uruchomienie poboru opłat w systemie e-TOLL, więc raczej tak.

Rząd promuje łatwość uiszczania opłat za odcinki płatne (źr. GDDKiA)

Czym jest e-TOLL? To cyfrowy system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad znajdujących się w zarządzie GDDKiA, nowy system ma zastąpić dotychczasowy viaTOLL. Nowe rozwiązanie ma być wdrożone w czerwcu i w pierwszej kolejności trafi na odcinki płatne A2 (Konin – Stryków) oraz A4 (Bielany Wrocławskie – Sośnica).

Strona etoll.gov.pl faktycznie zawiera mnóstwo informacji, gorzej z prostym, łatwo dostępnym i czytelnym dla każdego kierowcy przyciskiem: REJESTRACJA (źr. GDDKiA)

Warto zaznaczyć, że rejestracja w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poruszać się po drogach płatnych pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu lub zestawu pojazdów powyżej 3,5 tony.

Rejestrację online w e-TOLL co prawda uruchomiono, ale dojście do właściwego procesu rejestracji ze strony etoll.gov.pl jest fatalnie nieintuicyjne – naprawdę nie dało się tego zrobić prościej? (źr. etoll.gov.pl)

Uprzedzamy jednak, że proces rejestracji, o ile sam w sobie, nie jest szczególnie intuicyjny. Na stronie etoll.gov.pl, na którą odsyła GDDKiA w swoim komunikacie dotyczącym uruchomienia rejestracji, nie ma czegoś takiego jak przycisk “zarejestruj”. Jest za to mnóstwo innych informacji i usług dostępnych w menu. Szkoda jednak, że zapomniano o maksymalnym uproszczeniu procesu rejestracji. Nie każdy kierowca musi być od razu informatykiem. Podpowiadamy, że aby zarejestrować się w e-TOLL online, na wspomnianej stronie etoll.gov.pl należy kliknąć “Zaloguj się do IKK” (wyjaśniamy, że IKK to tzw. Internetowe Konto Klienta). Wówczas na kolejnej stronie zobaczymy wybór metody logowania (za pomocą profilu zaufanego, poprzez aplikację mObywatel lub klasycznie za pomocą loginu i hasła), na niej również wciąż nie ma przycisku “Zarejestruj”. Dopiero jak klikniemy “Login i hasło” to na jeszcze jednej stronie pojawia się link “Nie masz konta? Zarejestruj się”. Oprócz powyższej metody, istnieje jeszcze jedna metoda rejestracji – poprzez e-Urząd Skarbowy. Pewnie dla ułatwienia. Cóż, miało być łatwiej, wyszło jak zawsze. Bardziej namącić z procedurą rejestracji się nie dało.

Gdyby proces rejestracji był bardziej intuicyjny… cóż, konsultanci TCOK raczej nie będą się nudzić (źr. GDDKiA)
Total
0
Shares