Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Szalone nowości od Toyoty. Corolla będzie SUV-em!

Samochody Toyoty są popularne, ale japońska marka nie osiada na laurach i ogłosiła sporo nowości, które pojawią się w przyszłym roku.
Toyota GR86 (fot. Toyota)

Toyota dziś oszołomiła branżę ogłoszonymi nowościami. Zaczęło się od prezentacji eksperymentalnej Toyoty GR Yaris z napędem zasilanym wodorem, potem przyszła kolej na najnowszą Toyotę GR86, następnie zapowiedziano nowego Yarisa GR Sport, zupełnie nową Toyotę bZ4X. To nie koniec – Toyota ogłosiła też wprowadzenie nowej Toyoty Corolla Cross, która jest kompaktowym SUV-em. Dużo tego! To po kolei.

Wodorowy GR Yaris

Wodorowa Toyota GR Yaris (fot. Toyta)

Japońska marka zaprezentowała eksperymentalny samochód sportowy, w którym zamiast baku na benzynę jest zbiornik na wodór. Nie jest to jednak auto elektryczne z ogniwami paliwowymi, lecz wóz spalinowy, w którym benzynę zastąpiono wodorem. Eksperymentalna Toyota GR Yaris korzysta z doskonale znanego, trzycylindrowego silnika o pojemności 1.6 (G16E-GTS), który znajdziemy również w “zwykłym” GR Yarisie, ale ze zmodyfikowanym układem paliwowym i układem wtryskowym dostosowanym do iniekcji wodoru. Jakie to ma osiągi? Tym się niestety nie pochwalono.

Wodór paliwem przyszłości? Zobacz odcinek cyklu ELEKTROMOBILNOŚĆ

Nowa Toyota GR86

Toyota GR86 (fot. Toyota)

Kolejna nowość to GR86, auto, które – jak twierdzi producent – ma zapewniać analogową frajdę z jazdy w cyfrowych czasach. Pod maską 2,4 litrowy boxer ma zapewniać odpowiednią dawkę adrenaliny, a sam GR86 ma być obok GR Supry i GR Yarisa uzupełnieniem gamy sportowych aut japońskiej marki. Nowy GR86 będzie sprzedawany w Europie, co przy tak dużym silniku spalinowym wcale nie było oczywiste. Pierwsze egzemplarze mają trafić do europejskich salonów wiosną 2022 roku, a model ten będzie produkowany zaledwie przez 2 lata.

Wnętrze sportowej Toyoty GR86 (fot. Toyota)

Nowa Toyota Yaris GR Sport

Toyota Yaris GR Sport, czyli cywilny Yaris o sportowym sznycie (fot. Toyota)

Nie nie, to nie jest kolejne wcielenie “szalonego” GR Yarisa, lecz usportowiona wizualnie wersja “zwykłego” Yarisa najnowszej generacji. Pod maską do wyboru benzyniak 1.5 litra lub hybryda z tym silnikiem wspieranym przez jednostkę elektryczną. Co ciekawe model ten będzie mieć skrzynię iMT (Intelligent Manual Transmission), która automatycznie podbije obroty podczas redukcji w celu płynniejszej zmiany przełożeń. Jednak model ten jest przede wszystkim wizualnie dopieszczonym na sportową nutę Yarisem. Debiut w Europie? Od drugiego kwartału 2022 roku.

Kokpit nowego Yarisa GR Sport (nie mylić z GR Yarisem!) – fot. Toyota.

Nowa Toyota bZ4X

Toyota bZ4X (fot. Toyota)

To pierwszy, od podstaw zaprojektowany pod akumulator i silnik elektryczny, samochód elektryczny japońskiej marki i pierwszy model rodziny bZ (beyond zero), czyli zeroemisyjnych samochodów elektrycznych z akumulatorem trakcyjnym (tu będzie to 71,4 kWh). Auto ma najbardziej obecnie modną formę SUV-a, elektryczny napęd dostarczy 150 kW (204 KM) i 265 Nm momentu obrotowego. Setka w 8,4 sekundy, prędkość maksymalna 160 km/h. Oprócz tego pojawi się wersja z napędem na wszystkie koła, nieco mocniejsza (217,5 KM i 336 Nm), szybsza (0-100 km/h w 7,7 s.), ale z taką samą prędkością maksymalną (160 km/h). Zasięg? Ponad 450 km. Debiut? W 2022 roku.

Wnętrze elektrycznej Toyoty bZ4X (fot. Toyota)

Nowa Toyota Corolla Cross

Toyota Corolla Cross (fot. Toyota)

Ludzie chcą SUV-ów i crossoverów? To je dostaną. Corolla, ikona japońskiej marki i jedno z najpopularniejszych aut świata stanie się SUV-em. Takim nadwoziem będzie się charakteryzować nowa Toyota Corolla Cross. Yarisa Cross już mamy, czas zatem na wyższe modele z większym prześwitem. Corolla Cross będzie dysponować nowym, hybrydowym układem napędowym 5. generacji. 2-litrowa jednostka hybrydowa dostarczy 197 KM (0-100 w 8,1 s.). Wariant AWD-i otrzyma dodatkowo elektryczny motor na tylnej osi o mocy 30,6 kW. Pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów w Europie jesienią 2022 roku.

Toyota Corolla Cross – wnętrze (fot. Toyota)

Zobaczcie nasz test Toyoty Yaris Cross

Total
0
Shares