Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Szybko… Szybciej… Bugatti Chiron Pur Sport

Bugatti Chiron Pur Sport. O ile jest szybszy od “zwykłego Chirona?
Bugatti Chiron Pur Sport dynamika

Sześć zakrętów w lewo, jedenaście zakrętów w prawo i sześć prostych łączy się ze sobą w 4,57 kilometra najlepszego asfaltu, który jest zarówno wymagający, jak i ekscytujący. Bugatti wybrało Hockenheimring na tor dla nowego dla Bugatti Chiron Pur Sport.

Testy Chriona Pur Sport

Położony w dolinie Renu, Hockenheimring jest jednym z najstarszych torów wyścigowych w Niemczech. To właśnie tam dziennikarze i klienci mieli okazję przetestować najbardziej zwinne Bugatti z rodziny Chiron. Bugatti skalibrowało Chirona Pur Sport pod kątem optymalnego prowadzenia na torze i sportowych właściwości jezdnych. Firma twierdzi, że to idealny samochód dla kierowców lubiących pokonywać zakręty na granicy przyczepności.

Bugatti Chiron Pur Sport dynamika
Bugatti Chiron Pur Sport oraz najstarszy tor wyścigowy w Niemczech. Para doskonała (fot. Bugatti)

Bugatti Chiron Pur Sport


W tej wersji 8,0-litrowy silnik W16 o mocy 1500 KM i 1600 Nm “kręci się” o 200 obr/min wyżej i osiąga najwyższą moc w przedziale od 6700 do 6900 obr/min. Dzięki o 15 % krótszemu przełożeniu głównemu, Chiron Pur Sport przyspiesza jeszcze szybciej. Sport osiąga 100 km/h w zaledwie 2,3 sekundy, a zatem jest o 0,1 sekundy szybsze niż “zwykły” Chiron. Rozpędzenie do 200 km/h zajmuje zaledwie 5,5 sekundy zamiast 6,1 sekundy, a nowy samochód pokonuje sprint od 0 do 300 km/h w mniej niż 12 sekund (zamiast 13,1 sekundy). Chiron Pur Sport jest również w czołówce, jeśli chodzi o elastyczność: przyspiesza od 60 do 100 km/h w zaledwie 3,4 sekundy zamiast 5,7 sekundy, a od 80 do 120 km/h w 2,4 sekundy zamiast 4,3 sekundy.

Bugatti Chiron Pur Sport kokpit
Oto najbardziej luksusowa wersja sportu na czterech kołach (fot. Bugatti)

Prace rozwojowe

Prace nad nowym modelem trwały przez ponad półtora roku, a inżynierowie przejechali ponad 50 000 kilometrów testowych. Aby zapewnić kierowcom Chirona Pur Sport jeszcze lepszą przyczepność, Bugatti zmodyfikowało podwozie i aerodynamikę i w rezultacie ten Chiron jest w stanie po prostu “pożerać zakręty”, przyspieszyć szybciej i ma większy docisk.

Bugatti Chiron Pur Sport koło felga
Felga z Bugatti Chiron Pur Sport spokojnie zastąpi rzeźbę w salonie (fot. Bugatti)

Ile kosztuje Chiron Pur Sport

Wersja produkcyjna Chiron Pur Sport, która jest ograniczona do 60 sztuk i kosztuje 3 miliony euro (netto), jest obecnie budowana w Molsheim we Francji.

Bugatti Chiron Pur Sport dynamika
Bugatti Chiron Pur Sport kosztuje 3 miliony euro, ale wyprodukowanych zostanie tylko 60 sztuk tego auta (fot. Bugatti)
Total
0
Shares