Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Tesla w Polsce rośnie mimo przeciwności

Tesla jest doskonałym przykładem na sukces elektromobilności. O 2019 roku można ją kupić w Polsce.
Tesla Model X (fot. materiały prasowe)

Na punkcie Tesli szaleje świat. Firma kontrowersyjnego Elona Muska warta jest już 200 miliardów dolarów. Dobrze radzi sobie także w Polsce, pomimo pandemii COVID-19, która wyhamowała wszystkich, ale nie Teslę. Niektórzy twierdzą, że wycena giełdowa Tesli, to wydmuszka. Stosunkowo mały koncern, przynajmniej w teorii, nie powinien być wart więcej niż Toyota, więcej niż Volkswagen i pięciokrotnie więcej niż BMW. Cóż, analizę tego fenomenu zostawmy na inny czas.

Gdzie kupić Teslę w Polsce?

Pierwsze ASO Tesli powstało w Warszawie w 2019 roku. fot. Krzysztof Kaźmierczak

Tymczasem skupmy się na Tesli w Polsce. We wrześniu 2019 roku powstała pierwsza autoryzowana stacja obsługi Tesli. Mieści się w Warszawie przy ul. Powsińskiej 69/71. Od tego czasu klienci mogą z niej korzystać, choć aut Tesli w Polsce jest kilkaset. To duże ułatwienie, bo dotychczas na serwis musieli udawać się do Berlina.

Warsztat Tesli (autoryzowany) w Polsce otworzył spory niezależny dealer i serwisant aut luksusowych, firma VCentrum. W halach firmy mieści się 30 stanowisk serwisowych, z których dwa oddano Tesli. Na stronie VCentrum czytamy, że obsługą serwisową amerykańskich aut zajmują się przeszkoleni mechanicy (na razie czterech). W salonie są ładowarki do aut, ale niestety nie są to superchargery. Elon Musk zapowiedział, że w Polsce powstaną nie tylko serwisy, ale także stacje ładowania jego aut. W tym miejscu dokonywane są wyłącznie naprawy mechaniczne. Z uszkodzeniami blacharskimi wciąż musimy udać się do Berlina. VCentrum zapowiada, że przy serwisie ma powstać salon marki. Na razie o inwestycji nie słychać nic więcej, można się jednak spodziewać, że została wstrzymana przez pandemiczne okoliczności.

Ceny Tesli w Polsce. Ile kosztuje Tesla?

Cena Tesli 3 startuje od 199 900 zł. fot. materiały prasowe Tesla

Tesla w Polsce dorobiła się też własnego cennika. Można mówić o zakupie za gotówkę, ale importer wylicza też od razu raty leasingowe. Podobnie robią dziś wszyscy importerzy, także obecni na polskim rynku od lat. Nic dziwnego, skoro „na fakturę” kupowanych jest w naszym kraju ok. 70 proc. aut. Przyjrzyjmy się cenom auta. Nie są niskie, ale to też nie jest samochód dla każdego. Elektryczny wóz jest droższy od porównywalnych aut także w Stanach Zjednoczonych.

Model 3 w wersji Standard Range Plus kosztuje 199 990 zł (leasing od 2 203 zł/miesięcznie netto). Wersja Long Range AWD to wydatek 239 990 złotych (leasing 2 643 zł/miesięcznie netto.), a Performance – 264 990 zł (leasing 2 919 zł/miesięcznie netto). Na auto od momentu zamówienia czeka się od 2 do 3 miesięcy.

Wyższe modele Tesli oznaczają również wyższe ceny. Jakie?

Tesla Model S
Long Range AWD – cena 364 990 zł, leasing 4 020 zł/mies.
Performance – cena 439 990 zł, leasing 4 846 zł/mies.


Tesla Model X
Long Range AWD – cena 389 990 zł, leasing 4 296 zł/mies.
Performance – cena 464 990 zł, leasing 5 122 zł/mies.

Dodajmy, że ceny Tesli w Polsce są niższe od np. holenderskich o 10-12 proc. (w Holandii Tesla sprzedaje się jak świeże bułeczki).

Tesla w abonamencie

Teslę możesz też mieć w abonamencie. fot. materiały prasowe Tesla

Modne auto można mieć na własność lub – to coraz modniejsza forma posiadania – na trochę. Przykładowo, Qarson oferuje Teslę Model 3, Model S i Model X w abonamencie.

Koszt wynajmu Tesli Model 3 zaczyna się od kwoty 3999 zł brutto za miesiąc (Model 3 Standard Range Plus, umowa na 36 miesięcy), a kończy na kwocie 6999 zł brutto (Model 3 Performance, umowa na 24 miesiące). Opłata startowa to od 5999 zł do 19 999 zł w zależności od wersji tego auta.

Jeśli chodzi o koszt miesięcznego abonamentu Tesli Model S, to w zależności od wybranej wersji opłata wynosi od 7 499 zł do 11 199 zł brutto przy umowie na 24 lub na 36 miesięcy. We wszystkich przypadkach opłata startowa to 29 999 zł brutto.

Ostatnim autem jest Tesla Model X. Elektryczny SUV w wynajmie kosztuje od 7 699 zł do 11 099 zł brutto w zależności od wersji i czasu trwania umowy (24-36 miesięcy). Opłata startowa to 39 999 zł.

Tesla rośnie w siłę

Tesla, mimo ogólnego spadku sprzedaży w czasie pandemii radzi sobie bardzo dobrze. fot. materiały prasowe Tesla

O fenomenie Tesli w Europie (także w Polsce) mówią liczby. Weźmy marzec 2020 roku, czyli szczyt pandemii. Według firmy Jato Dynamics monitorującej rynek w Europie, był to najgorszy marzec od 38 lat. Zarejestrowano o 52 proc. mniej aut niż w marcu 2019 roku. Największe spadki odnotowano we Włoszech (minus 86 proc.), we Francji (minus 72 proc.) i w Hiszpanii (minus 69 proc.). W Polsce sprzedaż w marcu spadła o 40 proc. Kwiecień nie był lepszy, dodajmy.

Tymczasem właśnie w koszmarnym marcu Tesla Model 3 awansowała na drugie miejsce w zestawieniu sprzedaży, ustępując tylko Golfowi. W pobitym polu kompaktowy elektryk zostawił Forda Focusa, Renault Clio, Skodę Octavię czy Nissana Qashqai’a. To właśnie pokazuje siłę fascynacji Teslą, która zaczyna ogarniać także Polskę. Tesla w Polsce może mieć przyszłość.

Total
38
Shares