Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota Camry IX generacji. Jakie zmiany przeszedł japoński sedan?

Popularność sedanów w ostatnich latach spadła na łeb na szyję i większość marek nie oferuje już takiego nadwozia w Europie. Nieliczne wyjątki znaleźć można wśród samochodów klasy premium. Sedany w ofercie nadal można kupić u Audi, BMW, Mercedesa, czy Lexusa lub Volvo. W klasie średniej pozostało jedno auto, które nadal dobrze się sprzedaje, a jego nowe wcielenie pojawi się w polskich salonach w tym roku. Toyota Camry ma za sobą kilkudziesięcioletnią historię (pierwsza generacja pojawiła się w 1983 roku), a w Camry 2025 zmieniono to, na co narzekali klienci, nie rezygnując jednocześnie z dotychczasowych zalet tego modelu.

Toyota Camry. Rynek

Toyota Camry IX wnętrze
Klient indywidualny niezbyt często kupuje Toyotę Camry. Rządzą tutaj floty (fot. Maciej Pruszyński)

Od 2019 roku sprzedano w Polsce 14 500 egzemplarzy japońskiego sedana. Segment D + E w 2023 roku to 90% klientów biznesowych, a tylko 10% to zakup indywidualny. Toyota Camry to samochód często wybierany we flotach dla kadry menadżerskiej, będący w pewien sposób symbolem prestiżu danego stanowiska. Polskie przedstawicielstwo Toyoty podkreśla konieczność obecności w każdym segmencie rynku, dającej dużym klientom możliwość wybrania modeli dla każdego poziomu w firmie.

Camry 2025. Zmiany

Toyota Camry IX tył
Stateczna linia sedana została (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Toyota Camry 2025 to ewolucja. Znana, dość spokojna linia nadwozia pozostała, ale zmieniono detale, dzięki którym samochód ma spodobać się młodszej klienteli. Inny przód, reflektory spójne z resztą gamy modelowej Toyoty, a także zmienione tylne światła unowocześniły Camry IX generacji i dodały jej młodzieńczego sznytu. 19-calowe felgi to nic specjalnego dla prawie 5-metrowego samochodu, ale to dobry kompromis między wyglądem, komfortem, a dobrym prowadzeniem.

Lepsze wyciszenie

Camry IX deska rozdzielcza
Kabina jest teraz lepiej wyciszona (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Dotychczasowi klienci narzekali na wyciszenie samochodu w przedniej części. Toyota Camry 2025 ma zmodyfikowane słupki A, niżej umieszczone wycieraczki przedniej szyby, żeby opływające nadwozie powietrze miało gładką drogę między maską a szybą oraz podwójne przednie szyby. Samochód, który mieliśmy okazję oglądać to egzemplarz przedprodukcyjny, ale mamy nadzieję, że te zmiany będą miały bezpośrednie przełożenie na komfort podróżowania kierowcy i pasażerów.

Mocniejsza hybryda

napęd na przód
Napęd Camry wędruje na przednie koła (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Toyota Camry 2025 zachowuje pod maską napęd hybrydowy oparty na 2,5-litrowym, 4-cylindrowym silniku benzynowym. To nowa hybryda 5-ej generacji, która produkuje teraz 231 KM (wcześniej 218 KM), dzięki czemu przyspieszenie do 100 km/h zajmuje teraz 0,4 sekundy mniej. Camry IX osiąga setkę w 7,9 sekundy. Prędkość maksymalna to 180 km/h. Zastosowano bezstopniową skrzynię automatyczną. Według producenta spadło średnie zużycie paliwa (do 5,1 litra na 100 km/h), a emisja CO2 obniżyła się do 117 g/km. Napęd nadal wędruje tylko na przednie koła.

Poprawione multimedia

Camry IX zegary
Cyfrowe zegary wyglądają nowocześnie. Prędkościomierz wyskalowano do 240 km/h nieco na wyrost… (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Toyoty i Lexusy sprzed kilku lat oznaczały borykanie się z mało intuicyjnymi multimediami okraszonymi grafiką na poziomie gier komputerowych z początku wieku. Te czasy mamy już za sobą, bo japoński brand zauważył dzisiejszą rolę systemów multimedialnych i znacząco je unowocześnił. Skutkiem tego Toyota Camry 2025 ma wirtualne zegary o wielkości 7 lub 12,3 cala oraz seryjnie montowany 12,3-calowy ekran multimediów. Grafika jest dobra i ostra, jest też bezprzewodowy Apple Car Play i obsługa Android Auto. Do nawigacji dodano inteligentnego asystenta głosowego.

Bezpieczeństwo

Toyota Camry ma klasyczny wygląd, ale pod blachami drzemie sporo najnowszych technologii (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Toyota Camry IX generacji jest też samochodem bezpiecznym. Marka podkreśla zaangażowanie na tym polu, a Camry 2025 nie jest wyjątkiem. Japońska limuzyna jest wyposażona w najnowszy pakiet Toyota Safety Sense, którty zawiera między innymi układ nagłego zatrzymania, czy proaktywnego asystenta jazdy. Camry jest długim samochodem, więc postawiono również na wspomaganie parkowania czy bezpiecznego wysiadania z pojazdu. Do tego oczywiste w dzisiejszych czasach systemy wspomagające prowadzenie, takie jak asystent pasa ruchu, system ostrzegania o ruchu poprzecznym, czy automatyczne ostrzeganie tylnymi światłami awaryjnymi po nagłym hamowaniu.

Kiedy na polskim rynku?

Nie znamy jeszcze ceny, za jaką dystrybutor będzie oferował ten model na polskim rynku, wiemy jednak, że w Europie Toyota Camry IX generacji będzie dostępna tylko na czterech rynkach: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Przedsprzedaż tego modelu rozpocznie się w kwietniu 2024 roku.

Total
0
Shares