Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota Corolla TS kombi. 10 rzeczy, które trzeba o niej wiedzieć

Najnowsza Toyota Corolla przeszła w tym roku face-lifting. Zwykle tego typu modernizacje niewiele wnoszą do samochodów, ale tu jest nieco inaczej. Zwłaszcza w hybrydowej wersji 2.0. Do testu otrzymaliśmy odmianę TS kombi w wersji wyposażenia G Sport. Zapraszamy na „10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Corolli TS”.

1. Osiągi

srebrna Toyota Corolla TS kombi z czarnym dachem jedzie po drodze
Toyota Corolla jest całkiem szybka. Dobre wrażenie robi też jej elastyczność (fot. Toyota press)


Już przed liftingiem nie było pod tym względem źle, ale… polecamy wersję po nim. Zwłaszcza dwulitrową hybrydę! W polskich specyfikacjach można przeczytać, że najnowsza Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid przyspiesza do setki w 7,7 s (czyli jest jedną z najszybszych Corolli w całej historii modelu). Widzieliśmy nawet takie dane, w których było to 7,5! Ale to nie tylko sprint do „setki” robi tu wrażenie, ale też to jak Corolla radzi sobie np. ze zwiększeniem prędkości np. z 50 do 100 km/h.
Wielu użytkowników hybryd Toyoty narzekało na to, że ich auta są zbyt wolne, że wyją podczas przyspieszania (zasługa starszych przekładni planetarnych) – obecnie z tym koniec. Nie chodzi nawet o moc, którą w przypadku wersji 2.0 zwiększono ze 184 do 196 KM, ale bardziej o to, że cały układ został przekonstruowany. Toyota podaje, że masa zespołu napędowego została zmniejszona o 15 procent, baterie szybciej odzyskują energię, a wydajność wzrosła całkowicie o 14 procent. Dużo ważniejsze jest jednak to, że wzrosła responsywność, a nowa przekładnia planetarna nie wyje już przy przyspieszaniu!

2. Zużycie paliwa

Toyota Corolla TS licznik
Corolla TS kombi mało pali, ale ciężka noga na krótkiej trasie potrafi zmienić wynik w dwucyfrowy (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)


Średnie spalanie, które podaje Toyota (norma WLTP) to 4,4-4,7 l na 100 km. Dodajmy, że jest ono całkiem realne, zwłaszcza gdy nie pędzimy z prędkościami autostradowymi załadowanym samochodem. „Piątki” daje się osiągać nawet na drogach ekspresowych, chociaż oczywiście wymaga to dość spokojnej jazdy. Jeśli tak jeździcie, Toyota Corolla TS pokona na jednym zbiorniku paliwa nawet 1000 km! To duże osiągnięcie zważywszy na sporą moc auta i jego dość wysoką masę własną.

3. Bagażnik

Toyota Corolla TS kombi bagażnik
Kufer spokojnie wystarczy rodzinie 2+2 nawet na dłuższe wakacje (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)


Jak przystało na wersję kombi, bagażnik w Corolli TS ma znaczenie. Dobrze, że baterie trakcyjne znalazły się w aucie pod kanapą, bo dzięki temu kufer praktycznie nie ma minusów częstych dla hybryd. Toyota Corolla TS kombi 2.0 ma pojemność bagażnika 581 l (wersja 1.8 ma 596 l). Użytecznym rozwiązaniem jest podwójna podłoga, która w górnym ustawieniu jest praktycznie na wysokości progu załadunku. Ten ostatni zaś jest, jak przystało na kompaktowe kombi nisko umieszczony.

4. Wykończenia wnętrza

wnętrze Toyoty Corolli GR Sport
Nowa Corolla, szczególnie w bogatszych wersjach ma bardzo dobre materiały wykończeniowe (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)


To nie jest tak, że, jak przesiądziecie się z BMW, czy Mercedesa do Toyoty, to będziecie piać z zachwytu nad materiałami w aucie japońskiego producenta, ale zróbcie to samo ze starszej Corolli lub jeszcze lepiej Aurisa. W ten sposób docenicie, jak poprawiła się jakość wykończenia oraz to, że teraz Toyota Corolla TS kombi ma w kabinie przyjemne i dobrze zmontowane materiały.

5. Poprawione multimedia

multimedia Toyota Corolla TS kombi GR Sport
Nowe multimedia, ale ekran mocno wystaje ponad deskę rozdzielczą. To może irytować (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)


Może nie wyglądają jakoś super gadżeciarsko, ale za to bardzo szybko działają – nowe poliftingowe multimedia w Corolli to w dużej mierze system znany z dużo droższych modeli Lexusa. Do tego zupełnie nowy jest zestaw wskaźników (tego, który widzicie na zdjęciach, nie ma tylko podstawowa Toyota Corolla TS kombi), nowy wyświetlacz komputera pokładowego (teraz ma 12,3 cala). W użytkowaniu przeszkadzać może jedynie fakt, że częścią funkcji steruje się na głównym ekranie, a częścią na wyświetlaczu między zegarami (np. systemami bezpieczeństwa).

6. Wersje wyposażenia

szara Toyota Corolla TS kombi GR Sport stoi na drodze w słońcu
Wersja GR Sport cieszy oko sportowymi dodatkami (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)


Prezentowana na zdjęciach Toyota Corolla TS kombi to usportowiona wersja GR Sport. Wspaniale, że Toyota ma prawdziwie sportowe modele, do których może sobie nawiązywać w normalnej Corolli. Dużo lepszy wygląd zewnętrzny (zderzaki, 18-calowe koła, mały spoiler) idzie jednak w parze z lekkim usztywnieniem zawieszenia, nie jest to więc propozycja dla wszystkich.
Warto wspomnieć także o poprawionych systemach wspomagających jazdę, które teraz są dużo bardziej czułe. W Corolli po liftingu dodano także system ostrzegający o rowerzystach, gdy otwieramy drzwi!

7. Obsługa

przednia część wnętrza Corolli
Zwolennicy analogowych rozwiązań ucieszą się z prawdziwych przycisków na kierownicy (fot. Toyota press)


Toyota nie poszła w stronę udziwnienia obsługi samochodu, tylko po to, aby wydawał się nowocześniejszy. Corollę łatwo się obsługuje – przykład? Chociażby przyciski na kierownicy od aktywnego tempomatu (który jest nieco nadwrażliwy np. na wyimaginowane ograniczenia prędkości), które w dalszym ciągu są prawdziwe, a nie jak ma to miejsce w Lexusie – wirtualne.

8. Akcesoria

Ładowarka indukcyjna Toyota Corolla TS kombi
Ładowarka indukcyjna – trochę ukryta, ale działa bardzo dobrze (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)


O tym, czy auto jest udane, czy nie, decydują czasem małe szczegóły. Jednym z nich jest ładowarka indukcyjna, a tą Toyota Corolla TS kombi ma świetną. Szybko ładuje, a do tego telefon nie grzeje się w niej przesadnie – zdecydowanie polecamy.

9. Minusy


Oczywiście Toyota Corolla TS kombi nie jest autem idealnym – jednemu użytkownikowi przeszkadzać będzie wystający, powyżej linii deski rozdzielczej, ekran komputera pokładowego, innemu szumy zbyt słabo wyciszonego wnętrza. Wszystkim niezbyt atrakcyjna cena zakupu.

10. Toyota Corolla TS kombi i popularność

Toyota Corolla jest niezwykle popularnym autem (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)


Na całym świecie sprzedało się już ponad 23 mln Corolli! Ludzie jej chcą, ludzie jej pragną, co ma swoje plusy, bo przy odsprzedaży, nie tylko uzyskacie dobrą cenę, ale też nie będziecie długo czekać na kupca. Dodajcie do tego bardzo dobre opinie o używanych hybrydowych modelach Toyoty, które rzadko się psują, a otrzymacie niezła (jak na nowe auto) lokatę kapitału. Dodajmy, że prezentowane auto ma 10 lat gwarancji na baterie trakcyjne.

Total
0
Shares