Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota Motor Europe chwali się wynikami sprzedaży – “to dzięki hybrydom”

Na pandemii stracili wszyscy, ale Toyota względem średniej rynkowej wypadła zauważalnie lepiej. Klienci coraz częściej wybierają modele hybrydowe.
Toyota Yaris

Europejski oddział Toyoty opublikował dziś wyniki sprzedaży. Przez pierwsze trzy kwartały 2020 roku do nabywców trafiło 715 081 aut japońskiej marki (dane uwzględniają zarówno samochody Toyota, jak i markę Lexus).

Producent chwali się zwiększeniem dynamiki sprzedaży, udział japońskiego producenta na europejskim rynku wzrósł do 6,1 proc (o 0,8 proc. rok do roku). Oczywiście bezwzględne wartości sprzedaży – ze względu na pandemię – są niższe niż w ubiegłym roku (o 15 proc. w stosunku do pierwszych trzech kwartałów 2019), ale i tak należy uznać to za sukces. Oznacza to tyle, że w stosunku do średniego skurczenia się rynku europejskiego w wyniku pandemii o 25 proc. tylko 15-procentowy spadek jest zdecydowanie wynikiem wybijającym Toyotę ponad średnią.

Toyota Yaris
Toyota Yaris to sprzedażowy szlagier japońskiej marki w 2020 roku (fot. Toyota)

Istotną cechą, wskazującą na zmianę w oczekiwaniach klientów względem zespołów napędowych jest wysoki poziom sprzedaży modeli z hybrydowym napędem. W trzech kwartałach 2020 roku klienci kupili 372 893 auta z tego typu samochodów, co stanowi 52 proc. całkowitej sprzedaży japońskiego producenta w Europie. Ponadto poziom zainteresowania hybrydami stale rośnie – w trzecim kwartale (lipiec – wrzesień 2020) był najwyższy w 2020 roku, a także wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Sprzedaż aut hybrydowych w tym okresie, wzrosła o 11,5 proc. rok do roku.

Toyota RAV4
Na drugim miejscu pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy marki Toyota uplasował się model RAV4 – przeważająca część wybranych przez klientów aut ma napęd hybrydowy (fot. Toyota)

Gdy przyjrzymy się bliżej statystykom Toyoty i Lexusa oraz poziomom sprzedaży poszczególnych modeli tych marek, to w okresie, którym objęte są przesłane nam informacje, najpopularniejszym modelem okazała się Toyota Yaris (zapraszamy do naszego testu najnowszej generacji tego modelu). Sprzedano 135 292 egzemplarze tego samochodu, z tego 62 566 sztuk miało napęd hybrydowy. Na drugim miejscu uplasował się model Toyota RAV4 – 106 137 egzemplarzy sprzedanych, z czego aż 66 340 było hybrydami.

Lexus NX
W przypadku marki Lexus klienci kupili najwięcej egzemplarzy modelu Lexus NX, również w przeważającej części auta hybrydowe (fot. Lexus).

W przypadku Lexusa, najpopularniejszym wśród klientów europejskich okazał się model Lexus NX – do rąk nabywców trafiło 13 514 egzemplarzy, z czego znaczna część (9302 sztuki) to hybrydowe modele Lexusa NX. W przypadku Lexusów sprzedanych w Europie Zachodniej bardzo wyraźnie widać zainteresowanie hybrydami – w tym rejonie aż 99 proc. sprzedanych aut tej japońskiej marki premium było hybrydami.

Total
0
Shares