Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota przejęła na własność fabrykę w Kolinie

Toyota Motor Manufacturing Czech
(fot. Toyota)

Od dziś, tj. 1 stycznia 2021 roku, fabryka samochodów w czeskim Kolinie, gdzie produkowane są m.in. “trojaczki z Kolina”: Toyota Aygo, Citroën C1 i Peugeot 108 nie nazywa się już Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech, lecz Toyota Motor Manufacturing Czech Republic.

Toyota, mimo przejęcia 100 proc. finansowej własności fabryki od spółki joint-venture TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile), zamierza utrzymać bieżący poziom produkcji obejmujący także modele dla dotychczasowych kooperantów z branży motoryzacyjnej (PSA).

Najmniejsza Toyota – model Aygo, produkowany będzie dalej w Kolinie wespół z francuskimi odpowiednikami tego auta (fot. Toyota)

Fabryka w czeskim Kolinie stała się dziś w pełni własnością Toyota Motor Europe, firmy w strukturach japońskiego koncernu odpowiedzialnej za fabryki motoryzacyjne na terenie Europy. Zmiana właściciela nie jest jednak wyłącznie formalnością w zapisach księgowych, wynikającą z wcześniejszych umów Toyoty i PSA. Zmieni się także zakres produkowanych modeli.

Toyota zainwestowała w rzeczony zakład produkcyjny ponad 4 miliardy koron (równowartość ok. 680 mln zł). Fabryka dalej będzie wytwarzać popularne małe auta miejskie: Toyotę Aygo, Peugeota 108 i Citroëna C1, tak jak dotychczas. Produkcja tych małych samochodów o bardzo zbliżonej konstrukcji i technologii trwa w czeskim zakładzie od 2005 roku. Niemniej wprowadzone inwestycje pozwolą zwiększyć moce produkcyjne. Nowym modelem, który w drugiej połowie 2021 roku zacznie zjeżdżać z taśm kolińskiej fabryki będą hybrydowe wersje Toyoty Yaris. Więcej o tym modelu przeczytacie w naszym serwisie.

Total
0
Shares