Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota zbuduje… miasto

Toyota Woven City (fot. Toyota)
Toyota Woven City (fot. Toyota)

Toyota już rozpoczęła realizację planu stworzenia eksperymentalnego miasta Woven City. Miasta w którym zostaną połączone najnowsze technologie cyfrowe i urbanistyczne z bezemisyjną energią i transportem. Zamieszka w nim około 2000 osób – zarówno zwykli mieszkańcy, jak i naukowcy, którzy będą w nim testować nowe technologie. Woven City powstaje w pobliżu góry Fuji w Japonii.

Miasto Woven City

Toyota Woven City (fot. Toyota)
Toyota Woven City i góra Fuji (fot. Toyota)

Woven City to zarządzany cyfrowo miejski ekosystem integrujący ludzi, przyrodę i cyfrowe technologie. Miasto powstaje na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i zajmie powierzchnię 175 akrów. Wyróżnia je nowoczesna architektura oparta na naturalnych materiałach budowlanych, standardowe stosowanie technologii inteligentnych domów oraz robotów domowych, a także jedyny w swoim rodzaju układ ulic, chodników i zielonych promenad, tworzących oryginalny splot – to nawiązanie do początków Toyoty, kiedy firma produkowała automatyczne krosna. Woven City będzie zasilane energią z wodoru i ze słońca, a transport w nim zapewnią bezemisyjne, autonomiczne pojazdy. Toyota pokazała projekt Woven City w styczniu 2020 roku na targach CES w Las Vegas.

Miasto zaprojektował Bjarke Ingels

Toyota Woven City (fot. Toyota)
Patio w Toyota Woven City (fot. Toyota)

Miasto powstaje dzięki współpracy Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings, należącej do Toyota Group spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych technologii mobilności. Jego projektantem jest duński architekt Bjarke Ingels, uznany na całym świecie twórca znany z takich realizacji, jak World Trade Center 2 w Nowym Jorku, Lego House w Danii czy siedziby Google w Mountain View i Londynie. Budowa eksperymentalnego miasta została rozpoczęta podczas uroczystości z udziałem gubernatora prefeitury Shizuoka, burmistrza Susono City, przedstawicieli lokalnych społeczności oraz Akio Toyody, prezydenta Toyoty i Jamesa Kuffnera, CEO Woven Planet.

To nie jest test próbny

Toyota Woven City (fot. Toyota)
Ulica w Toyota Woven City (fot. Toyota)


Woven City nie będzie makietą ani nowym ośrodkiem testowym, lecz w pełni funkcjonalnym miastem, w którym zamieszkają pracownicy Toyoty, ochotnicy i naukowcy. Będzie to prototyp, który pozwoli sprawdzić w praktyce działanie miasta jako w pełni zintegrowanego ekosystemu, ułatwiającego codzienne życie dzięki integracji technologii cyfrowych, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, nowatorskiego planowania przestrzeni, systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury oraz naturalnych materiałów i zieleni.

Ludzie “w chmurze”

Toyota Woven City (fot. Toyota)
Toyota Woven City (fot. Toyota)

Budowa Woven City to przygotowanie na nową epokę urbanistyczną, opartą na technologiach i danych w chmurze. Projekt ten zademonstruje, jak tworzyć przestrzeń miejską skoncentrowaną na człowieku i jego potrzebach, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Woven City to jeden z elementów transformacji Toyoty z producenta samochodów w dostawcę usług mobilności.

Małe miasto o wielkim znaczeniu

Toyota Woven City (fot. Toyota)
Toyota Woven City powstaje w Japonii (fot. Toyota)

Kiedy miasto zostanie ukończone, początkowo zamieszka w nim około 360 osób, w tym seniorzy, rodziny z dziećmi oraz naukowcy i wynalazcy, którzy będą mogli w nim doskonalić swoje projekty. Toyota otwiera się na współpracę z ośrodkami badawczymi i inwestorami, aby z możliwości testowania nowych technologii w środowisku zaludnionego miasta mogli korzystać naukowcy i inżynierowie z całego świata.

Total
0
Shares