Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyoty będzie trudniej ukraść. Auta zyskały nowe zabezpieczenie antykradzieżowe

Nowe samochody Toyoty – modele Yaris, Yaris Cross, Corolla, Toyota C-HR, Camry, Prius, Prius Plug-in, RAV4, Highlander i Land Cruiser – otrzymują nowatorski system zabezpieczeń przed kradzieżą SelectaDNA.

SelectaDNA to system kryminalistycznego znakowania pojazdów i poszczególnych części technologią syntetycznego DNA z mikroznacznikami. Rozwiązanie to zostało opatentowane przez brytyjską firmę Selectamark Security Systems Plc. Umożliwia identyfikację samochodów przy pomocy prostych technik policyjnych. SelectaDNA jest oferowany w cenie auta we wszystkich wersjach wyposażenia dla niemal wszystkich modeli osobowych – od Yarisa po Highlandera i Land Cruisera.

Odstraszająca funkcja systemu

Zadaniem SelectaDNA jest odstraszenie potencjalnych sprawców kradzieży. Obecnie spora część kradzionych samochodów jest przeznaczona na części. W systemie SelectaDNA są one trwale oznakowane, co sprawia, że stają się dla przestępców bezużyteczne. Aby każdy, w tym potencjalny złodziej, mógł łatwo sprawdzić, że dany samochód został zabezpieczony systemem SelectaDNA, na szybach umieszczane są dwie duże naklejki ostrzegawcze oraz specjalny kod znakujący. Etykiety z identycznym kodem znajdują się także we wnętrzu samochodu.

– Z praktycznego punktu widzenia najważniejszą częścią systemu SelectaDNA są duże, dobrze widoczne naklejki na szybach. To one powodują, że złodziej z daleka widzi, że kradzież tego akurat samochodu jest dla niego niebezpieczna, a sprzedaż części będzie utrudniona i narazi go na odkrycie przez policję. Oznakowanie na szybach jest też informacją dla policji. Oficer może wychwycić takie kradzione auto nawet podczas zwykłej kontroli drogowej – podkreślił Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland.

Zabezpieczenie SelectaDNA – na czym polega?

SelectaDNA to emulsja o budowie syntetycznego DNA, widoczna w świetle UV, podobna do DNA ludzkiego. Łańcuchy sztucznych genów mogą mieć dowolną długość, dając nieograniczoną ilość ich kombinacji. Aby ułatwić identyfikację auta, emulsja ta zostaje zmieszana z ponad 1000 trudno usuwalnymi aluminiowymi mikroznacznikami o średnicy 0,5 mm, widocznymi pod powiększeniem. Każdy z nich posiada unikalny kod oraz adres bazy właścicieli, z której policja może błyskawicznie skorzystać.

Usunięcie oznakowań z elementów pojazdu jest praktycznie niemożliwe. Są one odporne na usuwanie mechaniczne i temperaturę, co potwierdza najwyższy standard Grade A jedynej akredytowanej normy dla oznakowani kryminalistycznych BSI PAS 820: 2012. Producent gwarantuje trwałość danych na oznakowanych elementach przez minimum 5 lat.

Oznakowanie emulsją DNA z mikroznacznikami jest nakładane na maksymalnie 50 najbardziej pożądanych przez przestępców komponentów takich jak katalizatory, felgi, elementy wyposażenia i części karoserii. Własny unikalny, nieusuwalny kod otrzymuje także maksymalnie 6 szyb. Dane samochodu z przypisanym kodem znakowania są umieszczane w międzynarodowym rejestrze właścicieli SAR, dostępnym dla policji w całej Europie przez 24 godziny na dobę.

Zabezpieczenia ułatwieniem dla policji

Syntetyczne DNA jest analizowane tymi samymi metodami kryminalistycznymi, co wszystkie inne rodzaje DNA. Oznacza to, że każde laboratorium, policja i sąd na świecie jest w stanie zidentyfikować kod zawarty w emulsji znakującej. Niezależnie od tego kod pojazdu można odczytać z mikroznacznika.

Total
0
Shares