Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

UOKiK ukarał zarządcę parkingów przy marketach Biedronka i Aldi – TD System

UOKiK zdecydowało o nałożeniu kary finansowej na byłego już zarządcę parkingów płatnych przy sklepach Biedronka.
Parkowanie
Parking (fot. Shutterstock)

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny stwierdził, że spółka TD System – zarządca wielu przysklepowych parkingów, przy dyskontach m.in. Biedronka czy Aldi – naruszyła zbiorowe interesy konsumentów poprzez odmowę uznania zasadnych reklamacji i nałożył na nią karę finansową w wysokości 150 774 zł.

Płatne parkowanie w Warszawie, rozszerzenie strefy wstrzymane?

Skargi na funkcjonowanie płatnych parkingów przy dyskontach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymywał już od dłuższego czasu. Dotyczyło to przede wszystkim parkingów zarządzanych przez firmę TD System, które funkcjonowały przy sklepach sieci Biedronka i Aldi. Standardowo parkowanie auta w tych miejscach przez pierwsze 60 lub 90 minut było bezpłatne, pod warunkiem, że klient pobrał odpowiedni bilet parkingowy i umieścił go za przednią szybą. Jeżeli tego nie zrobił, zarządca parkingu naliczał opłatę w wysokości 90 lub 150 zł.

UOKiK
UOKiK zdecydowało o nałożeniu kary na zarządcę parkingów przy Biedronkach i sklepach Aldi (fot. MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock)

UOKiK przytoczył niektóre skargi konsumentów, pokazujące, że wspomniane zasady były naginane ze strony TD System. Oto przykład skargi jednego z konsumentów:

„W dniu 27.04.2019 zaparkowałem na parkingu: Kraków Łokietka Biedronka w celu zrobienia zakupów. Po pobraniu biletu parkingowego (godz. 13:44:14) wróciłem do samochodu gdzie za wycieraczką znalazłem wezwanie do wniesienia opłaty dodatkowej, wystawione o godz. 13:45. Czas 46 sekund jest stanowczo za krótki na zapoznanie się z regulaminem parkingu i powrót z biletem parkingowym do auta na drugi koniec parkingu.”

Jednak to nie tyle zasady i regulamin parkingów budziły wątpliwości, lecz sposób załatwiania zasadnych reklamacji klientów. Prezes UOKiK ustalił, że spółka TD System odmawiała anulowania wezwań do uiszczenia opłaty za brak biletu parkingowego, mimo że konsument pobrał bilet, ale nie umieścił go za przednią szybą samochodu.

parking biedronka
Obecnie parkingami przy sklepach Biedronka nie zarządza już TD System, lecz właściciel sieci sklepów – Jeronimo Martins Polska (fot. Alexa_Space / Shutterstock)

– Nie kwestionujemy wprowadzenia wymogu pobrania biletu na parkingach przed sklepami, ale brak uczciwego i rzetelnego traktowania konsumentów, którzy zgłosili reklamację i byli w stanie udowodnić, że pobrali bilet. W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien umożliwić konsumentom złożenie wyjaśnień i uwzględniać reklamacje. Tymczasem udowodnienie przez klienta, że pobrał bilet i robił zakupy w danym sklepie nie stanowiło podstawy do anulowania opłaty – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

TD System “załatwiało” reklamacje w sposób zautomatyzowany wysyłając klientom odpowiedź w formie wystandaryzowanego pisma w ogóle bez rozpatrzenia zasadności skarg. Firma podnosiła stale jeden fakt stwierdzając jedynie, że klient złamał regulamin parkingu.

TD System nie zarządza już płatnymi parkingami przy dyskontach Biedronki, obecnie za rozpatrzenie zgłoszeń przy placówkach handlowych portugalskiej sieci sklepów odpowiada jej właściciel, firma Jeronimo Martins Polska. Decyzja Prezesa UOKiK o ukaraniu TD System nie jest prawomocna, przedsiębiorca ma prawo odwołać się od niej do sądu.

Parkowanie auta – jak to robić dobrze?

Total
1
Shares