Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

„Uterenowiona” Klasa C Kombi w wersji All-Terrain

Mercedes-Benz Klasy C Kombi All Terrain

Jeśli konwencjonalne kombi nie nadaje się do jazdy w terenie, a SUV jest za duży, to Mercedes-Benz jako alternatywę daje Klasę C Kombi All-Terrain.

Po wprowadzeniu wiosną 2017 r. koncepcji All-Terrain jako Klasy E, nowa Klasa C jest drugim takim kombi. Za sprawą zwiększenia prześwitu względem konwencjonalnej Klasy C Kombi o około 40 mm, a także seryjnego napędu na cztery koła 4MATIC, dwóch trybów jazdy off-roadowej oraz większych kół nowa Klasa C All-Terrain z łatwością radzi sobie w lekkim terenie.

Mercedes-Benz Klasy C Kombi All Terrain

„Terenowy” design obejmuje charakterystyczną osłonę chłodnicy, specjalne zderzaki z dolnymi osłonami oraz matowe, ciemnoszare nakładki nadkoli. Ponadto najnowszy crossover z gwiazdą korzysta z rozwiązań niedawno wprowadzonej Klasy C. Należą do nich 4-cylindrowe silniki z układem miękkiej hybrydy 48 V, adaptacyjny system informacyjno-rozrywkowy MBUX (Mercedes-Benz User Experience) oraz najnowszej generacji systemy wspomagające. Opcjonalne reflektory Digital Light oferują specjalne oświetlenie terenowe. Klasa C All-Terrain będzie świętować swoją światową premierę we wrześniu br., na salonie samochodowym w Monachium, i pojawi się u europejskich dealerów jeszcze w tym roku.

Mercedes-Benz Klasy C Kombi All Terrain

W porównaniu do konwencjonalnej Klasy C Kombi wersja All-Terrain ma nieco większe wymiary. Jest o 4 mm dłuższa – mierzy 4755 mm. Dzięki nakładkom nadkoli szerokość wzrosła o 21 mm, do 1841 mm. Z kolei zwiększony o około 40 mm prześwit sprawia, że wysokość pojazdu wynosi 1494 mm. Standardowy rozmiar opon to 225/55 R 17 na felgach 7,5 J x 17 H2 ET 44,5. Opcjonalnie dostępne są zestawy z ogumieniem 245/45 R 18 na obręczach 8 J x 18 H2 ET 41 oraz 245/40 R 19 na felgach 8 J x 19 H2 ET 41.

Mercedes-Benz Klasy C Kombi All Terrain

Wielkość i funkcjonalność przestrzeni ładunkowej pozostają bez zmian: sportowo stylizowany tył mieści bagażnik o pojemności od 490 do 1510 l. Oparcie tylnej kanapy w wersji Kombi składa się w proporcji 40:20:40. Standardowa specyfikacja obejmuje pokrywę bagażnika Easy-Pack.

Bazą jest wersja Avantgarde

Ponieważ wersje All-Terrain bazują na zewnętrznej linii Avantgarde, listwy, obramowania bocznych szyb i relingi dachowe zyskują wykończenie z polerowanego aluminium. W przypadku zamówienia pakietu Night wybrane elementy ozdobne (np. obramowania szyb, lusterka boczne, osłony zderzaków oraz listwa ochronna progu bagażnika) mają czarne, lśniące wykończenie.

Mercedes-Benz Klasy C Kombi All Terrain

Standardem w Klasie C All-Terrain jest również wnętrze Avantgarde. Do wyboru są tu trzy koncepcje kolorystyczne: czerń, beż macchiato/czarny i brąz sienny/czarny. Konsola środkowa jest lekko pochylona w kierunku kierowcy (o 6°), a wolnostojący zestaw wskaźników w postaci ekranu LCD wydaje się „unosić” nad resztą kokpitu. Klienci mają do wyboru wersje o przekątnej 10,25” (26,0 cm) lub 12,3” (31,2 cm).

Dla nowego wariantu zaprojektowano nowy widok „Offroad”. Zawiera on szczegółowe informacje, takie jak nachylenie drogi czy kąt skrętu kół. Wyświetlane są tu również współrzędne geograficzne i kompas.

Mercedes-Benz Klasy C Kombi All Terrain

Auto wyposażono w fotele z charakterystycznym dla Avantgarde wzorem tapicerki. Wielofunkcyjna sportowa kierownica obszyta czarną skórą zapewnia odpowiedni chwyt. Ponadto standardowa specyfikacja obejmuje nastrojowe oświetlenie.

Komfortowe zawieszenie z większym prześwitem

Wariant All-Terrain ma o około 40 mm większy prześwit niż konwencjonalna Klasa C Kombi i koła o większej średnicy. Czterowahaczowe przednie zawieszenie zaopatrzono w nieco większe zwrotnice. Z tyłu pracuje układ wielowahaczowy.

Mercedes-Benz Klasy C Kombi All Terrain

Aby zapewnić zrównoważony komfort jazdy i wysoką stabilność, Klasa C All-Terrain standardowo otrzymuje komfortowe zawieszenie z pasywnym systemem tłumienia: efekt tłumienia jest dostosowany do nawierzchni i zależy od amplitudy drgań.

Dynamic Select z dodatkowymi trybami terenowymi

Oprócz trybów Eco, Comfort, Sport i Individual wariant All-Terrain oferuje dwa dodatkowe tryby Dynamic Select do jazdy poza asfaltem: Offroad, przeznaczony do lekkiego terenu, takiego jak drogi gruntowe, żwir lub piasek, oraz Offroad+ z regulacją prędkości zjazdu (DSR), zalecany do nieco cięższego terenu i dróg o większym nachyleniu. Zależnie od wybranego programu system Dynamic Select odpowiednio dostosowuje charakterystykę pracy silnika, skrzyni biegów, układu kierowniczego, ESP oraz napędu 4MATIC.

Nowa generacja napędu 4MATIC

Większą przyczepność i stabilność jazdy, nawet na trudnych nawierzchniach, zapewnia napęd na wszystkie koła 4MATIC, który w wersjach All-Terrain należy do wyposażenia standardowego. Do 45 proc. momentu obrotowego trafia na oś przednią, a do 55 proc. na tylną. Aby uzyskać większą efektywność i połączyć napęd z 9-biegową skrzynią automatyczną, układ 4MATIC przeszedł dalsze prace rozwojowe. Nowy zespół napędu przedniej osi umożliwia przenoszenie wyższego momentu obrotowego przy optymalnym pod kątem dynamiki jazdy rozkładzie obciążenia.

Silniki z miękką hybrydą

Klasa C All-Terrain jest dostępna z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. W wariancie benzynowym zastosowano nowy 4-cylindrowy silnik benzynowy (M 254) ze zintegrowanym rozrusznikoalternatorem (ISG) drugiej generacji. Na krótki czas elektryczne wsparcie może podnieść moc jednostki spalinowej nawet o 15 kW (20 KM). Mercedes-Benz po raz pierwszy połączył w jednej konstrukcji wszystkie innowacje modułowej rodziny 4- i 6-cylindrowych motorów benzynowych i wysokoprężnych.

Również wariant z silnikiem wysokoprężnym korzysta z instalacji miękkiej hybrydy. Czterocylindrowy silnik OM 654 M jest wyposażony w zintegrowany rozrusznikoalternator drugiej generacji i 48-woltową instalację elektryczną, może odzyskiwać energię i żeglować z wyłączonym motorem. Elektryfikacja pozwoliła na zastosowanie elektrycznej sprężarki czynnika chłodniczego układu klimatyzacji.

Total
0
Shares