Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Uwaga. Nowe mandaty! Policja nie stosuje taryfy ulgowej!

Nowe mandaty już obowiązują, są już też pierwsze ofiary nowego taryfikatora – opisywany przypadek warto zapamiętać!
Nowe mandaty już obowiązują, policjanci nie stosują taryfy ulgowej! (fot. policja)

Mamy nowy, 2022 rok, a to oznacza nowe mandaty. Obowiązuje już nowy taryfikator mandatów karnych. Część kierowców już poznała, co to znaczy mandat grubo przekraczający 1000 zł! O jednej z pierwszych ofiar (nie oszukujmy się – na własne życzenie!) nowego taryfikatora poinformowali sami policjanci:

Omijanie auta, które zahamowało przed nieoznakowanym sygnalizacją świetlną przejściem dla pieszych to bardzo częsta przypadłość na polskich drogach. Od 1 stycznia takie wykroczenie kosztuje 1500 zł! To samo w przypadku wyprzedzania innego pojazdu przed przejściem dla pieszych! Przy czym pamiętajcie – przed przejściem dla pieszych oznacza nawet 300 metrów przed przejściem w terenie niezabudowanym!

Oto nowy, kompletny taryfikator mandatów karnych – zobacz ile będą Cię kosztować poszczególne wykroczenia!

Nowe mandaty – znak A-16 – minąłeś go? Nie wyprzedzaj!

Widzisz ten znak? Za nim nie wyprzedzaj innego pojazdu! (fot. znaki.edu.pl)

Przypominamy, w myśl przepisów o nieoznakowanym sygnalizacją świetlną przejściu dla pieszych informuje znak ostrzegawczy A-16 “przejście dla pieszych”, który w terenie zabudowanym (oraz tam, gdzie dopuszczalna prędkość nie przekracza 60 km/h) umieszczany jest w odległości maksymalnie 100 metrów od przejścia (najczęściej znacznie bliżej tego przejścia), ale już poza terenem zabudowanym, tam gdzie prędkość dopuszczalna jest wyższa niż 60 km/h, może on się znajdować nawet w odległości 150 – 300 metrów od przejścia! Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pod znakiem znajduje się dodatkowa tabliczka T-1 z wartością w metrach wskazującą odległość od przejścia dla pieszych. Jeżeli nie chcecie być ukarani mandatem w kwocie 1500 zł, nie omijajcie ani nie wyprzedzajcie innych pojazdów (mechanicznych) po minięciu tego znaku! Wyprzedzanie czegokolwiek przed przejściem dla pieszych znacznie utrudnia obserwację tegoż przejścia co może skutkować tragedią.

znak A-17 - nowe mandaty
Widzisz taki znak? Nie ważne czy w wersji pionowej, czy jak tutaj – poziomej – za nim nie wyprzedzaj! (fot. znaki.edu.pl)

Tym bardziej nie należy przeprowadzać manewrów omijania i wyprzedzania widząc znaki D-6 “przejście dla pieszych” (znak informacyjny). Nie wyprzedzajmy również po zobaczeniu znaku A-17 “dzieci”.

Oczywistość? Dla wielu niestety nie

Czemu w ogóle o tym wspominamy? Przecież każdy posiadacz prawa jazdy to wie? Cóż, gdyby tak było kierująca samochodem na ul. Słomińskiego nie popełniła by wykroczenia, przecież wyprzedziła oznakowany radiowóz przed przejściem dla pieszych! Zatem była pewna, że nie łamie żadnego prawa, bo – co jest oczywistością – gdy widzimy radiowóz, wszyscy jeździmy ostrożniej. Szkoda, że tylko wtedy…

Kontrola drogowa – jak się zachować?

Total
0
Shares