Jakie nowe drogi? Via Baltica – nowym fragmentem pojedziemy już w poniedziałek

Via Baltica to strategiczna trasa budowana w ramach sieci TEN-T, od poniedziałku jadąc na Podlasie będziemy mogli skorzystać z fragmentu nowej ekspresówki
Trasa S61 – nowy odcinek Stawiski – Szczuczyn (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

GDDKiA poinformowała, że już w najbliższy poniedziałek 9 sierpnia, kierowcy będą mogli skorzystać z najnowszego odcinka międzynarodowej trasy Via Baltica. Chodzi o 35 kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S61 od węzła Kolno poprzez drugą jezdnię obwodnicy Stawisk i dalszy nowy odcinek do oddanej wcześniej obwodnicy Szczuczyna.

GDDKiA przypomina w okresie wakacyjnym

S61 Stawiski – Szczuczyn (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

To kolejny fragment międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, po odcinku Śniadowo – Łomża Południe, który przekazujemy w tym roku kierowcom do użytkowania – podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. – Oddawane do ruchu odcinki wraz z ukończoną w ubiegłym roku drugą jezdnią obwodnicy Szczuczyna oraz fragmentem obwodnicy Stawisk tworzą około 44-kilometrowy, ciągły fragment S61.

Oddany fragment to część strategicznego planu inwestycyjnego stanowiącego część transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T (Trans-European Transport Network). Oddawany w najbliższy poniedziałek fragment Via Baltica to projekt drogowy wart ponad 3 mld zł, z czego dofinansowanie z UE wynosiło 1,63 mld zł.

Drogi, Via Baltica, budowa dróg, GDDKiA
Mapka prezentująca otwierany dla ruchu 9 sierpnia fragment trasy Via Baltica (źr. GDDKiA)

Na ukończenie obu odcinków, którymi już od 9 sierpnia będzie można jeździć, wykonawcy potrzebowali niemal dwóch lat – mówimy tu o samych pracach w terenie, bo umowy zostały podpisane wcześniej – 31 października 2017 roku. Jednak ciężki sprzęt pojawił się na opisywanych odcinkach na przełomie września i października 2019 roku.

Intensywny rozwój dróg szybkiego ruchu

Total
0
Shares