Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen Grand California – już 2500 sztuk z Polski

Volkswagen Grand California jest produkowany wyłącznie w Polsce. Mieszkanie i samochód w jednym?
VW Grand California

Z taśm produkcyjnych fabryki Volkswagena w Białężycach k. Wrześni pod Poznaniem zjechał 2500-tny egzemplarz modelu Volkswagen Grand California. Produkcja w Polsce rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. Auto nr 1000 opuściło zakład w Polsce w listopadzie 2019. To pokazuje, że mimo pandemii zainteresowanie tym modelem i zapotrzebowanie produkcyjne – rośnie. Co takiego ma w sobie Grand California?

Zbudowany na bazie Volkswagena Craftera model Grand California to w zasadzie niewielkie mieszkanko na kołach, które może być wyposażone we wszelkie udogodnienia, których moglibyśmy oczekiwać od strefy mieszkalnej (oczywiście wiele elementów wyposażenia to dodatkowe opcje). Auto znakomicie wpisuje się w coraz popularniejszy trend caravaningu. Czego potwierdzeniem jest zwiększenie produkcji przez polską fabrykę. Jedyną w Grupie VAG, która zajmuje się produkcją tego właśnie modelu.

Mieszkanie z wymarzonym widokiem za oknem? Volkswagen Grand California, auto produkowane wyłącznie w Polsce (fot. VW)

Grand California o numerze fabrycznym 2500, to auto zamówione przez indywidualnego odbiorcę z Niemiec. Klient zażyczył sobie srebrno-szarą wersję z silnikiem 2.0 TDI z ośmiobiegową, automatyczną skrzynią biegów. Auto wyposażono ponadstandardowo. Znalazły się w nim m.in. w montowane na dachu panele słoneczne czy klimatyzacja postojową. Oprócz tego auto ma łącze internetowe z wbudowanym hotspotem i pokładowy system Discovery Media z ośmiocalowym ekranem dotykowym. Uzupełnieniem tego konkretnego egzemplarza jest zainstalowany w przestrzeni mieszkalnej system do odbioru telewizji satelitarnej. W standardzie wyposażenia tego modelu znajdziemy m.in. sypialnię, kuchnię z kuchenką gazową, zlewozmywakiem i lodówką, ogrzewanie wnętrza i podgrzewanie wody, łazienkę z prysznicem i toaletą oraz zbiornik na czystą i brudną wodę.

Przewagą kampera nad przyczepami kempingowymi jest to, że pasażerowie mogą korzystać z przestrzeni mieszkalnej nie tylko podczas postoju (fot. VW)

Volkswagen Grand California w bazowej wersji 600 wyceniany jest przez producenta na kwotę 227 390 zł. Warto pamiętać, że w tej cenie otrzymujemy konfigurację o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej dokładnie 3,5 tony. To oznacza, że do prowadzenia auta w tej wersji wystarczy prawo jazdy kategorii B. Chcąc zakosztować caravaningu w lepszych wersjach wyposażeniowych musimy nie tylko więcej zapłacić. Model 680, a także wersja z napędem na wszystkie koła (600 4Motion) są cięższe (dmc: 3,88 tony). W takim przypadku zanim sięgniemy do portfela trzeba zacząć od prawa jazdy kategorii C.

Czy ponad 200 tysięcy to dużo? Za tę kwotę otrzymujemy połączenie swobody przemieszczania się i jednocześnie mieszkania. Gdy porównamy ceny kilkunastometrowych “apartamentów” w Warszawie, to wręcz okazja. Jeżeli ktokolwiek z Was miewa czasem myśli typu “a może rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?” to Grand California wydaje się idealnym środkiem transportu. I nie tylko transportu.

Total
3
Shares