Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen ID.3. Czy zawładnie sercami klientów?

Już we wrześniu 2020 pierwsi klienci wyjadą z salonów elektrycznym Volkswagenem ID.3. Co wyróżnia najnowszy produkt niemieckiego producenta i dlaczego ID.3 jest tak ważny dla koncernu VW?

Volkswagen ID.3. Symbol nowych czasów

Volskwagen ID.3 to elektryczny kompakt, który rozpocznie nową erę w historii marki. fot. materiały prasowe

Po Garbusie i Golfie, ID.3 rozpoczyna nową erę w historii Volkswagena – erę samochodów elektrycznych. W nazwie ID.3 cyfra „3” ma podwójnie symboliczne znaczenie – wskazuje, że należy do segmentu aut kompaktowych oraz zaczyna trzeci ważny rozdział w historii marki. Ponadto firma twierdzi, że ID.3 to pierwszy elektryczny model wprowadzany na rynek, który uzyskuje duży zasięg, a przy tym kosztuje mniej więcej tyle, ile samochody z silnikiem Diesla. ID.3.

Pierwszy był prototyp I.D.

Prototyp ID.3 został zaprezentowany w 2016 roku w Paryżu. fot. materiały prasowe

Think New! Pod tym hasłem, Volkswagen zaprezentował wizjonerski samochód elektryczny I.D. podczas Salonu Samochodowego w Paryżu 2016. Firma zapowiedziała, że nowy I.D. powstanie na bazie nowej modułowej platformy do produkcji samochodów elektrycznych (MEB). Alex Gebel, jeden z twórców ID.3, opisuje go jako nowocześnie urządzony, wygodny pokój na kołach. Fascynujący był sam pomysł stworzenia inteligentnego i emocjonalnego produktu, który zdaje się mieć niemal własny charakter i osobowość – mówi Gebel.

Rozwój platformy MEB

Platforma MEB jest ważną inwestycją Volkswagena w planach do 2025 roku. fot. materiały prasowe

Volkswagen przy okazji projektu I.D. postawił na nową modułową płytę elektryczną MEB, na której w przyszłości powstanie wiele modeli. Dziś taką platformą dla aut z napędem konwencjonalnym jest płyta podłogowa MQB. Projekt MEB jest elementem strategii firmy obranej aż do 2025 i zakłada nie tylko budowę platformy oraz aut, ale transformację fabryk, rozwój nowych łańcuchów dostaw i inwestycje w innowacyjne technologie. Mimo wielkich inwestycji VW nie zapomniał, że najskuteczniejszym sposobem na rozwój nowych technologii jest motorsport. Dlatego powstał elektryczny bolid I.D R, który zdobył wiele rekordów na całym świecie.

Sportowy bolid I.D. R

Volkswagen I.D. R to rekordzista na wielu najbardziej znanych trasach świata. fot. materiały prasowe

I.D. R zadebiutował w Pikes Peak International Hill w Colorado Springs 24 czerwca 2018 roku. Kierował nim Romain Dumas, a R stał się pierwszym w historii samochodem, który ukończył tę w mniej niż osiem minut (7: 57.148 s.) ustanawiając niepobity do tej pory rekord. Niecały rok później ID.R zużył 24,7 kWh prądu, aby pobić rekord okrążenia pojazdu elektrycznego na torze Nürburgring z czasem 6:05.336 s., W 2019 roku I.D. R ustanowił nowy rekord na Goodwood Festival of Speed Hillclimb osiągając czas 39,90 s. Ostatecznie 2 września 2019 r. Dumas pobił rekord 10.906-kilometrowej drogi Shan Big Gate Road na chińskiej górze Tianmen pokonując 99 zakrętów w 7: 38.585 s.

Premiera ID.3 i zamówienia

ID.3 został zaprezentowany polskim klientom w Katowicach podczas Impact mobility rEVolution 2019, fot. Łukasz Walkiewicz

W pełnej krasie ID.3 został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych IAA 2019 we Frankfurcie. Zaledwie miesiąc później, Volkswagen zaprezentował auto w Polsce. ID.3 można było podziwiać podczas „Impact mobility rEVolution 2019” w Katowicach. Krótko przed rozpoczęciem Międzynarodowego Salonu Samochodowego (IAA) we Frankfurcie, do Volkswagena wpłynęło ponad 30.000 rezerwacji na model ID.3 w limitowanej wersji 1ST. Dziś wiemy, że nie wszystkie osoby, które zamówiły samochód zdecydowały się na jego zakup.

Ile prądu zużywa ID.3?

Volkswagena ID.3 można zamówić w trzech wariantach pojemności – 45 kWh, 58 kWh i 77 kWh. fot. Łukasz Walkiewicz

Auto można zamówić z jednym z trzech akumulatorów, które różnią się pojemnością. Do wyboru są trzy warianty – 45 kWh, 58 kWh oraz 77 kWh. Zależnie od wybranego akumulatora zasięg auta wynosi od około 330 do 550 km (według WLTP). Prądem o mocy 100 kW akumulator można naładować w ciągu 30 minut do poziomu, który zapewnia zasięg 290 km. Cały moduł napędowy, włącznie z przekładnią, zajmuje tak mało miejsca, że mieści się w typowej sportowej torbie. Układ napędowy waży tylko 90 kg i w modelu ID.3 uzyskuje maksymalną moc 150 kW (204 KM).

Jak naładować elektrycznego Volkswagena?

Volkswagen oferuje wallboxa, czyli dodatkową ładowarkę naścienną, którą można zamontować w garażu. fot. materiały prasowe

Aby naładować ID.3 w warunkach domowych VW proponuje ładowarkę ID. Charger. Dzięki mocy ładowania 11 kW Volkswagen ID.3 zostanie naładowany do poziomu 80% w ciągu zaledwie 6 godzin- to 8 razy szybciej niż prąd z gniazdka. Ładowarka ID. Charger pozwala ładować również samochody elektryczne innych marek z kompatybilnym portem ładowania.

Volkswagen ID. 3 – auto nowatorskie i inteligentne

Volkswagen ID.3 to elektryczny kompakt, który wyposażeniem i detalami przenosi nas w przeszłość. fot. materiały prasowe

Firma zapowiada, że w ID.3 zaoferuje rozwiązania, które do tej pory były kojarzone bardziej z filmami fantasy, niż z autami dostępnymi w ofercie marki. Jednym z przykładów jest wyświetlacz działający w technologii rzeczywistości rozszerzonej, a informacje będą pojawiać się tam, gdzie pada wzrok kierowcy i odnosić bezpośrednio do elementów otoczenia samochodu. Samochód będzie też wyposażony w pas diod LED I.D. Light, który przebiega przez deskę rozdzielczą. Nowatorskie oświetlenie poinformuje kierowcę o działaniu systemów asystujących i o wskazówkach nawigacji, zwróci też uwagę na konieczność hamowania oraz zasygnalizuje przychodzące połączenia telefoniczne. W przyszłości ma również powstać jednolita platforma „vw.os” oraz z Volkswagen Automotive Cloud. Pierwszym modelem bazującym na nowej platformie będzie właśnie ID.3. Nowy Volkswagen będzie również wytwarzał sztuczny dźwięk. Posłuży do tego Acoustic Vehicle Alerting Systems (AVAS) – będzie on emitował sztuczny odgłos podczas ruszania z miejsca, jazdy z prędkością do 30 km/h, jak również w czasie jazdy na wstecznym biegu.

Kiedy Volkswagen ID.3 trafi do klientów i ile kosztuje?

Podstawowa wersja Volkswagena ID.3 powinna kosztować mniej niż 130 000 zł. fot. materiały prasowe

Pierwsze egzemplarze ID.3 trafią do klientów w jeszcze 2020 roku. Volkswagen deklaruje, że atrakcyjna cena i duży zasięg sprawią, że model będzie bestsellerem wśród samochodów elektrycznych. Futurystyczne rozwiązania i możliwość daleko idącej indywidualizacji mają sprawić, że ID.3 będzie stanowić punkt odniesienia dla wszystkich producentów aut, którzy chcą zaznaczyć swoją obecność na rynku aut elektrycznych. Czy tak się faktycznie stanie? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy jeszcze poczekać. Na razie firma zapowiada, że cena seryjnego ID.3 w wersji podstawowej wyniesie w Polsce poniżej 130 000 zł, ale w cenniku obecnie znajduje się jedynie limitowana edycja 1ST w cenie od 167 190 zł. Kompletnie wyposażony ID.3 1ST Max to wydatek 215 990 zł, a to terytorium cenowe Tesli Model 3.

Volkswagen prowadzi największą w przemyśle samochodowym ofensywę w dziedzinie samochodów elektrycznych. Do 2023 roku Grupa zainwestuje około 30 miliardów euro w jego rozwój.

Total
0
Shares