Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen Multivan T3 – to już 35 lat

VW Multivan T3 pojawił się na rynku 35 lat temu, dziś wybrane edycje tego auta to cenione klasyki.
VW Multivan T3
VW Multivan (fot. mat. prasowe)

Volkswagen Multivan to jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów użytkowych świata. W końcu niewiele aut potrafiło łączyć cechy auta codziennego użytku, minivana i kampera. Formalnie rzecz biorąc Multivan wypełniał lukę pomiędzy kamperem T3 (model Joker), a mikrobusem T3 (model Caravelle).

VW Multivan T3 wyróżniał się na tle wielu innych aut poziomem elastyczności konfiguracji wnętrza (fot. VW)

VW Multivan T3 zadebiutował na rynku we wrześniu 1985 roku. Po raz pierwszy produkcyjną wersję pojazdu zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie. W sumie, gdy się dobrze przyjrzymy, Multivan T3, łącząc w sobie cechy samochodu osobowego z przestrzenią minivana i wszechstronnością kampera, to uprawnione wydaje się być stwierdzenie, że właśnie T3 był jednym z pierwszych crossoverów – na długo zanim to słowo stało się modne.

Ostatnia, produkowana już po pojawieniu się na rynku Multivana T4, limitowana wersja VW Multivan T3 Last Limited Edition wyprzedała się na pniu, a limitowane modele “Magnum” czy “Blue Star” to dziś cenione klasyki (fot. VW)

Produkcja Multivana T3 zakończyła się w roku 1990. Jednak już w roku 1992, dwa lata po wprowadzeniu na rynek następcy, Multivana T4, Volkswagen postanowił zaskoczyć fanów „Last Limited Edition” Multivana T3. Wyprodukowano ekskluzywną, limitowaną serię 2500 egzemplarzy i wszystkie zostały sprzedane dosłownie w jednej chwili. Łączna produkcja Multivana T3 wzrosła do 45 000 sztuk. Znaczna część z nich do dziś do dziś jeździ po drogach całego świata. Limitowane modele „Magnum”, „Blue Star” i „White Star” zostały już uhonorowane niemiecką tablicą rejestracyjną H, przeznaczoną dla samochodów klasycznych. W 2022 roku do tej motoryzacyjnej hali sław dołączy również „Last Limited Edition”.

Najnowsza wersja to VW Multivan 6.1 – auto łączące legendarną funkcjonalność z nowoczesną techniką (fot. VW).

Aktualnie w ofercie producenta dostępny jest najnowszy VW Multivan 6.1. Auto w podstawowej wersji Multivan 6.1 Trendline kosztuje od 143 770 zł netto (176 837 zł brutto). Na co możemy liczyć za tą kwotę? Na bardzo funkcjonalne auto napędzane silnikiem 2.0 TDI EU6 SCR BlueMotion o mocy 110 kW (150 KM). Moc generowana przez ten silnik wysokoprężny przekazywana jest na przednią oś za pośrednictwem 6-biegowej przekładni manualnej. Oczywiście w ofercie jest również automat DSG z 4Motion (napędem na 4 koła), wtedy ceny startują już od 167 270 zł netto.

Total
1
Shares