Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen opuszcza kraj agresora. Rosjanie nie pojeżdżą Porsche i Audi

Grupa Volkswagena postanowiła wstrzymać produkcję samochodów w Rosji i zawiesiła eksport do tego kraju aut wszystkich swoich marek.
Porsche Taycan
Porsche Taycan Turbo S (fot. Porsche)

Zarząd Grupy Volkswagena wydał oświadczenie: „Grupa Volkswagena jest zszokowana i przerażona wiadomościami o wojnie w Ukrainie. Koncern z Wolfsburga mimo to ma nadzieję na zaprzestanie działań wojennych i powrót do dyplomacji. Przedstawiciele koncernu są przekonani, że trwałe rozwiązanie konfliktu może nastąpić tylko w oparciu o prawo międzynarodowe”.

Dwie fabryki już nie produkują

W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę i wynikającymi z niego konsekwencjami zarząd Grupy Volkswagena podjął decyzję o wstrzymaniu do odwołania produkcji pojazdów w Rosji. Decyzja ta dotyczy fabryk w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. Eksport pojazdów do Rosji również zostanie wstrzymany ze skutkiem natychmiastowym.

„Wraz z przerwaniem działalności biznesowej na szeroką skalę w Rosji, zarząd analizuje konsekwencje wynikające z ogólnej sytuacji, w tym okresie wielkiej niepewności i wstrząsów”, czytamy dalej w komunikacie.

Porsche tymczasowo nie dla Rosjan

Auta Volkswagena są popularne w Rosji. W segmencie wozów luksusowych mocne jest Porsche. Jak wylicza IBRM Samar, na terenie tego kraju łącznie dostępnych jest 26 punktów sprzedaży tej marki zlokalizowanych w 20 miastach. W roku 2021 Porsche dostarczyło klientom na terenie Rosji 6 262 samochody. Najpopularniejszym modelem był Cayenne z 3431 egzemplarzami (co stanowi ponad 54 procent). Drugie miejsce zajął Macan z 1413 autami (ponad 22 procent). Sportowe 911 zostało przekazane 375 klientom.

Total
0
Shares