Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen podpisał umowę z Microsoft. Skorzysta z chmury

VW Golf GTE - wnętrze
(fot. VW)

Koncern VW AG poinformował, że dziś została podpisana umowa, na mocy której Volkswagen i inne marki należące do Grupy podczas prac nad nowymi technologiami, autonomicznymi pojazdami czy w ogóle zaawansowanym oprogramowaniem stosowanym w pojazdach, będą korzystać z infrastruktury chmurowej Microsoft.

To kolejny krok Microsoftu pokazujący zainteresowanie amerykańskiego potentata informatycznego branżą motoryzacyjną. W ubiegłym tygodniu współpracę ogłosił Microsoft i GM, dziś mamy informację (przekazaną przez Reuters) o takim samym kroku ze strony Volkswagena. Już w ubiegłym roku Volkswagen częściowo skonsolidował część prac rozwojowych realizowanych przez odrębne działy i marki przekazując te zadania spółce zależnej Car.Software. Jednak wciąż różne działy badawcze różnych marek działających w ramach koncernu korzystały z różnych systemów i narzędzi do rozwijania oprogramowania. Teraz ma się to zmienić.

Ujednolicenie technologii komunikacji w ramach grupy dzięki chmurze Microsoftu ma ułatwić przyszłe, bezprzewodowe aktualizowanie aut – także tych już kupionych (fot. Shutterstock)

Volkswagen, Porsche, Audi, Skoda, Seat i inne marki grupy VW AG będą na mocy podpisanej umowy korzystać za pośrednictwem Car.Software z jednolitej infrastruktury łączności i przetwarzania danych w chmurze. Zaletą takiego rozwiązania ma być znacznie prostsze wdrażanie aktualizacji oprogramowania celem zdalnego wprowadzania nowych funkcji w samochodach. Innymi słowy, Volkswagen dogonił Teslę, która rozwiązania typu OTA (Over The Air – zdalne, bezprzewodowe aktualizacji kodu auta) stosuje od dawna.

W praktyce oznacza to teoretyczną możliwość wzbogacania możliwości pojazdu nie tylko w momencie jego budowy, ale również już po zakupie auta przez klienta. Zresztą funkcje dostępne na abonament w ramach grupy VW promuje już od dłuższego czasu Audi, unifikacja technologiczna dzięki jednej chmurze pozwoli firmie łatwiej wdrażać nowe rozwiązania.

Total
0
Shares