Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen wsparł odbudowę lasu w sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego

W minionym roku Volkswagen uruchomił projekt kompensacji śladu węglowego
samochodów testowych z parku dziennikarskiego. Po każdym zakończonym teście
samochodu napędzanego silnikiem spalinowym, testujący auto dziennikarz może wybrać
miejsce Polsce, w którym zostanie zasadzonych 70 drzew we współpracy z Polskim
Związkiem Zrzeszeń Leśnych. Późną jesienią 2021 roku w Zawoi, w okolicach
Babiogórskiego Parku Narodowego, zasadzono osiem tysięcy nowych drzew, których
zakup sfinansowała marka Volkswagen.

8 000 drzew zasadzono z inicjatywy Volkswagena w okolicach Babiogórskiego Parku Narodowego (fot. Volkswagen)

Marka Volkswagen w związku ze swoją strategią „Way To Zero” konsekwentnie zmniejsza emisję CO2, stopniowo przechodzi na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i równoważy emisję dwutlenku węgla, której nie da się uniknąć. Poza oferowaniem modeli elektrycznych produkowanych z neutralnym bilansem węglowym, marka dąży do pełnej dekarbonizacji w poszczególnych obszarach swoich działań. Rozpoczęty wraz z początkiem 2021 roku projekt redukcji i kompensacji śladu węglowego aut z parku prasowego jest jednym z działań odzwierciedlających dążenia Volkswagena.

Lasy na południu Polski zniszczone zostały przez silne wiatry i kornika drukarza (fot. Volkswagen)

W październiku 2021 roku w Zawoi, na południu Polski zasadzono osiem tysięcy nowych drzew. Liczba ta nie jest dziełem przypadku: to właśnie na Zawoję wskazywali najczęściej dziennikarze jako na miejsce, w którym miały zostać posadzone drzewa. Jak zauważa Maciej Mętel z Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych:

W tym lesie wystąpił podwójny problem: mocno dały mu się we znaki zarówno kornik drukarz jak i silne wiatry halne. Mnóstwo osłabionych przez szkodniki drzew w wyniku wiatrów łamało się i las bardzo szybko się degradował. Postanowiliśmy go odbudować, wzmocnić poprzez nasadzenia rodzimych gatunków, takich jak jodła czy buk

Poza Zawoją, która okazała się w minionym roku najczęściej wybieraną przez przedstawicieli mediów lokalizacją, dziennikarze mogli wskazywać jako na miejsce nasadzeń na Czarnowo i Ryboły. W tym roku marka Volkswagen zdecydowała się wesprzeć odbudowę lasów w nowych lokalizacjach. Miejsca, które wybrano z myślą o tegorocznych rekonstrukcjach lasów, są zlokalizowane na południu Polski. W Siewierzu las ucierpiał w minionym roku m.in. w wyniku huraganowych wiatrów. W Bukowsku odbudowany ma zostać drzewostan, do którego zniszczenia przyczynił się nie tylko wiatr, ale i śnieg, za sprawą tzw. okiści. Trzecia z lokalizacji, las w Zubrzycy Dolnej doświadczył tego samego, co drzewostany w Siewierzu i Bukowsku, dodatkowo do jego degradacji przyczyniło się działanie szkodników, takich jak kornik drukarz.

Total
0
Shares