Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volskwagen ID.4 1ST oficjalnie dostępny

Volkswagen ID.4 1ST oficjalnie wszedł do oferty niemieckiej marki. Złożone zamówienia zostaną zrealizowane na początku 2021 roku.
Volkswagen ID.4 1ST Max

Volskwagen oficjalnie wprowadził do swojej oferty zapowiadanego już wielokrotnie wcześniej, swojego pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a, model Volkswagen ID.4 1ST. Auto można już zamawiać w specjalnej limitowanej edycji. Właściwie to dostępne są dwie odmiany tej edycji – szczegóły poniżej.

Volkswagen ID.4 1ST Max
Volkswagen ID.4 1ST Max (fot. VW)

ID.4 jest drugim – po kompaktowym ID.3 – samochodem marki, który zaprojektowano od podstaw pod kątem wykorzystania wyłącznie napędu elektrycznego. Nowy, elektryczny SUV z Miasta Wilków skonstruowany został na tej samej modułowej platformie konstrukcyjnej MEB co ID.3. Platforma ta jest pierwszą w historii koncernu konstrukcją od podstaw projektowaną pod kątem jej zastosowania w autach elektrycznych.

Volkswagen ID.4 – napęd

Volkswagen ID.4 1ST Max
Volkswagen ID.4 zapewnia bardzo przyzwoitą dynamikę, przynajmniej “na papierze” (fot. VW)

Do polskiego cennika marki z Wolfsburga trafił Volkskwagen ID.4 1ST oraz Volkswagen ID 1ST Max. Przy czym od razu zastrzegamy, że słowo “Max” nie odnosi się do większej mocy. Oba auta wyposażono w ten sam silnik elektryczny generujący moc 150 kW (204 KM) współpracujący z 1-biegową skrzynią automatyczną. Prędkość maksymalna to 160 km/h, a pierwszą setkę osiągniemy po 8,5 sekundy. Ponieważ mamy do czynienia z edycją limitowaną, liczba egzemplarzy nowego VW ID.4 1ST/1ST Max jest ograniczona. Volkswagen zamierza sprzedać 27 wyprodukować 27 tysięcy egzemplarzy debiutującej serii.

Volkswagen ID.4 – wyposażenie

Volkswagen ID.4 1ST
Wnętrze Volkswagen ID.4 1ST (fot. VW)

Debiutujący na rynku ID.4 w wersji 1ST jest wyposażony w 20-calowe obręcze kół, wewnętrzny pakiet Style i przyciemniane tylne szyby. Przednie fotele oraz kierownica są podgrzewane, a o dodatkowy nastrój we wnętrzu dba oświetlenie Ambiente dostępne w 30 kolorach. Pedały z elementami ze stali nierdzewnej, wzorem pierwotnych wersji ID.3 mają naniesione wzory Play&Pause, a na kierownicy znajduje się logo „1ST”. Komfort podróżowania podnosi dwustrefowa klimatyzacja Climatronic oraz podgrzewana przednia szyba. Seryjne w wersji 1ST są także system nawigacyjny Discover Pro, cztery wejścia USB typu C oraz liczne systemy asystujące jak monitorujący przestrzeń przed pojazdem Front Assist, predykcyjny tempomat ACC, oraz asystent pasa ruchu Lane Assist. Standardowe wyposażenie uzupełnia pompa ciepła, a także system do montażu haka, dzięki któremu elektryczny SUV Volkswagena jest w stanie pociągnąć przyczepę o masie jednej tony.

Volkswagen ID.4
Cyfrowy kokpit i bogata asysta kierowcy to już dziś konieczność (fot. VW)

Wyższa wersja Max w standardzie zawiera niemal wszystkie możliwe elementy wyposażenia. Są to m.in. matrycowe reflektory LED, tylne diodowe lampy w technologii 3D oraz 21-calowe obręcze kół. O jeszcze lepsze prowadzenie pojazdu dba progresywny układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu i adaptacyjne zawieszenie DCC. Listwa pomiędzy reflektorami oraz zagłębienia klamek są podświetlane diodami LED. We wnętrzy standardowo znajdują się elektrycznie regulowane fotele, szklany panoramiczny dach, dźwiękochłonne szyby, 3-strefowa klimatyzacja automatyczna oraz elektrycznie podnoszona i opuszczana pokrywa bagażnika z systemem bezdotykowej obsługi „Easy Open&Close”. Wyposażenie z zakresu multimediów uzupełnia tu wyświetlacz head-up działający w technologii rozszerzonej rzeczywistości, 12-calowy ekran systemu infotainment i instalacja telefoniczna z funkcją bezprzewodowego ładowania. Wsparcie kierowcy zapewni rozszerzony w stosunku do edycji 1ST pakiet systemów asystujących obejmujący Travel Assist, Side Assist oraz Emergency Assist.

Volkswagen ID.4 – przestrzeń mimo że nie jest to monstrualny gabaryt

Volkswagen ID.4 1ST Max “zmieści” się w ciasnych miejskich uliczkach, jednocześnie zapewniając sporo miejsca wewnątrz (fot. VW)

Choć ID.4 ma długość 4,58 metra, czyli jest krótszy od aut, które zwykło się określać mianem SUV, to brak napędu spalinowego i wymaganych przez taki motor podzespołów pozwolił zbudować auto o rozstawie osi wynoszącym aż 2,77 metra – w efekcie w środku nie powinno nikomu zabraknąć miejsca. Również pojemność bagażnika jest w zupełności wystarczająca i wynosi 543 litry. To nie jest “przerabiane” na elektryka auto spalinowe, tylko pojazd od pierwszej kreski projektowany jako elektryczny, więc choćby jedno ogniwo elektryczne wbudowanego w ID.4 akumulatora o pojemności 77 kWh nie ogranicza przestrzeni użytkowej pojazdu.

Volkswagen ID.4 – akumulator i ładowanie

Okrągłe 500 km zasięgu dla VW ID.4 1ST – tyle obiecuje producent (fot. VW)

Warto zaznaczyć, że pojemność akumulatora w edycji 1ST i 1ST Max to opcja maksymalna przewidziana dla tego modelu. W przyszłości Volkswagen wprowadzi do oferty VW ID.4 Pro i Pro Performance z tym samym 77-kilowatogodzinnym akumulatorem. Oprócz tego pojawią się w przyszłym roku wersje VW ID.4 Pure oraz VW ID.4 Pure Performance z akumulatorami o pojemności 52 kWh. Zasięg dostępnych już do zamawiania wersji Volkswagen ID.4 1ST to równe 500 km wg WLTP, w przypadku lepiej wyposażonej wersji 1ST Max wynosi 493 km. Deklarowane przez producenta zużycie energii w cyklu mieszanym WLTP to dla 1ST i 1ST Max odpowiednio: 18 i 18,3 kWh/100 km.

Volkswagen ID.4 1ST Max – zasięg minimalnie mniejszy, czas ładowania z wallboxa 7,5 godziny (fot. VW)

Maksymalna moc ładowania jaką jest w stanie przyjąć system elektryczny VW ID.4 to 125 kW. Jeżeli uda się podłączyć auto do tak mocnej ładowarki, akumulator od 5% do 80% naładuje się w czasie 38 minut. 100 km zasięgu “doładujemy” w 8 minut. W przypadku ładowania za pomocą prądu zmiennego i ładowarki 11 kW (np. z wallboksa w domu) czas ładowania od zera do pełna to 7 i pół godziny.

Oficjalne ceny

Volkswagen ID.4
Volkswagen ID.4 1ST startuje od 202 390 zł (fot. VW)

Volkswagen ID.4 1ST wyceniony jest przez producenta na kwotę 202 390 zł, a niemal “wszystkomająca” edycja Volkswagen ID.4 1ST Max kosztuje 243 990 zł. Auto można zamawiać za pośrednictwem salonu online marki z Wolfsburga.

Total
0
Shares