Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volvo najbardziej innowacyjną marką w USA

Volvo najbardziej innowacyjną marką? Tak przynajmniej wyszło z badania przeprowadzonego w USA.
Volvo S90 Recharge
Volvo Cars S90 Plug-In Hybrid

Do takich wniosków prowadzi lektura opublikowanego przez firmę J.D. Power raportu “US Tech Experience Index”. Publikacja jest wynikiem badania ankietowego przeprowadzonego na ponad 80 tysiącach kierowców w Stanach Zjednoczonych. Pod uwagę były brane opinie posiadaczy aut tegorocznych, co ma sens, gdy weźmiemy pod uwagę że chodzi o analizę doświadczeń z nowymi technologiami dostępnymi we współczesnych autach. Który posiadacz samochodu nie jest zadowolony ze swojego nowego auta? Okazuje się, że kierowcy Volvo są bardziej od innych.

Zacznijmy od zasadniczej uwagi. Referowane tutaj badanie przeprowadzone przez J.D. Powers dotyczy rynku amerykańskiego. Należy o tym pamiętać głównie dlatego, że preferencje klientów amerykańskich są nieco inne niż w przypadku Europy i Polski. Ciekawostką wynikającą z komunikatu opublikowanego przez J.D. Power jest fakt, że Volvo wyprzedziło Teslę. O marce Elona Muska można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że brakuje w niej nowoczesnych technologii. Jednak jeżeli wierzyć wynikom badania, to Volvo w oczach amerykańskich klientów jest marką bardziej innowacyjną.

Volvo XC60 - wnętrze
Wnętrze Volvo XC60 – Amerykanie uznali markę za najbardziej innowacyjną (fot. Volvo)

Badanie J.D. Power przeprowadzane jest w taki sposób, że jego wynikiem jest współczynnik punktowy obliczany na bazie uzyskanych wyników ankiet. Jak można się domyślić, Volvo uzyskało najwyższy wynik: 617 punktów na 1000 możliwych. Oficjalnie na drugim miejscu znalazł się niemiecki producent samochodów premium z 583 punktami. Ciekawostką jest to, że wyróżniająca się technologicznie Tesla, choć oficjalnie nie wzięła udziału w badaniu ze względów formalnych i tak miała obliczony wskaźnik. Był on również niższy od lidera i wynosił 593 punkty.

Kristin Kolodge, przedstawiciel J.D. Power, powiedział, że nowe technologie pozostają głównym czynnikiem decydującym o zakupie określonego auta. Jednak dla producentów samochodów niezwykle ważne jest zaoferowanie takich funkcji, które właściciele uznają za intuicyjne i niezawodne. Doświadczenie użytkownika decyduje o tym, czy z określonej funkcji technologicznej będzie korzystał, czy się zniechęci i zaprzestanie z niej korzystać. Badanie J.D. Power absolutnie nie mówi nic o poziomie technologicznym aut poszczególnych marek. Wyniki odzwierciedlają jednak, na ile kierowcy oceniają przyjazność i intuicyjność systemów cyfrowych stosowanych przez poszczególnych producentów.

Volvo XC40 - system Sensus
Ekran systemu Sensus w Volvo XC40. Cechą tego rozwiązania jest niemal całkowita rezygnacja z przycisków – większość funkcji obsługuje się na ekranie dotykowym (fot. Volvo)

Współczesne auta szwedzkiej marki to pojazdy bogato wyposażone w ucyfrowione systemy pokładowe i asysty kierowcy. Ich działanie zaczyna się jeszcze poza samochodem, za pośrednictwem aplikacji mobilnej Volvo On Call. Umożliwia ona m.in. zdalne sprawdzenie lokalizacji auta, uruchomienie silnika, czy przesłanie docelowego punktu podróży bezpośrednio do pokładowego systemu nawigacyjnego. Wewnątrz nie zabrakło licznych systemów asysty kierowcy oraz intuicyjnego systemu pokładowej inforozrywki Sensus Navigation. Mieliśmy już okazję testować topową wersję silnikową nowego Volvo V60 T8 AWD – zainteresowanych odsyłamy do naszej recenzji.

Obecnie za najtańsze nowe auto marki, czyli Volvo XC40 producent życzy sobie kwotę 136 300 zł. Na tyle wyceniona jest bazowa wersja w wariancie Momentum Core, z silnikiem benzynowym o mocy 163 KM. Na drugim końcu widełek cenowych oferty rynkowej znajduje się topowy SUV Volvo XC90 Recharge (hybryda plug-in) R-Design z systemowym zespołem napędowym (silnik benzynowy + silnik elektryczny) generującym moc 390 KM. W tym przypadku auto ze standardowym wyposażeniem wyceniane jest na kwotę 376 tys. zł.

Total
3
Shares