Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

VW e-up! wraca do oferty, a ID.Buzz się opóźni

Rynek w Polsce wzbogacił się właśnie o kolejne auto elektryczne w cenie poniżej 100 tys. zł. To nie nowość, lecz powrót VW e-up!
VW e-up!
VW e-up! z akumulatorem 32,2 kWh w wyimaginowanym “korku” wytrzymał 15 godzin (fot. materiały prasowe VW)

Volkswagen nie ustaje w wysiłkach, by zwiększyć udział pojazdów elektrycznych w swojej ofercie. Do salonów marki w Polsce powrócił najmniejszy “elektryk” z Wolsfburga – VW e-up! Auto po krótkiej przerwie wynikającej ze względów produkcyjnych znowu można zamawiać. Jednocześnie serwis electrek, powołując się wywiad ze Scottem Keoghem z Volkswagen of America donosi, że zaprezentowany już kilka lat temu (w 2017 roku) na razie wyłącznie w formie konceptu, zjawiskowy VW ID.BUZZ, będzie opóźniony. Zacznijmy jednak od elektrycznego malucha.

VW e-up!
Po perturbacjach z produkcją VW e-up! znów jest dostępny w ofercie niemieckiej marki w Polsce (fot. VW)

Cena bazowa VW e-up! powracającego do aktualnej oferty wynosi 99.490 zł. Dzięki elektrycznemu silnikowi o mocy 61 kW (83 KM) Volkswagen e-up! przyspiesza od 0 do 100 km/h w 12,3 s i można nim podróżować z prędkością maksymalną wynoszącą 130 km/h. Producent zapewnia, że elektronicznie ograniczona prędkość maksymalna jest wystarczająca do komfortowego użytkowania elektrycznego modelu e-up! podczas dojazdów do miasta również autostradą i zapewnia zasięg na jednym ładowaniu akumulatora do 260 km (według WLTP). Cóż, autostradą niewątpliwie da się jechać, jednak co do jednego jesteśmy pewni – z prędkością 130 km/h zasięg małego elektrycznego e-up! Będzie na pewno niższy od deklarowanych 260 km.

VW e-up!
Wg VW “auto do miasta i na autostradę”. Do miasta, owszem, pełna zgoda (fot. VW)

Nowy akumulator o pojemności wynoszącej 32,3 kWh stosowany w modelu e-up! można ładować na 3 sposoby. Ze zwykłej sieci energetycznej i gniazdka w domu (wówczas czas ładowania akumulatora od 0 do 100 procent pojemności wynosi 16 godzin). Druga metoda to Wallbox skracający czas naładowania akumulatorów do 5,5 godziny. Wreszcie VW e-up! można ładować za pomocą szybkiej ładowarki (do 50 kW), wtedy czas naładowania akumulatora od “zera” do 80 proc. ma być mniejszy niż godzina.

VW ID.BUZZ
Ale na autostrady i dalsze trasy wybralibyśmy VW ID.BUZZ (fot. VW)

Nie ma co fantazjować o dalekich wyprawach tym samochodem. VW e-up! to auto do miasta i w miejskiej dżungli ten zwinny, cichy i zeroemisyjny pojazd jak najbardziej ma sens. Do dalszych podróży natomiast najchętniej widzielibyśmy pokazywanego już wcześniej (jako konceptu) VW ID.BUZZ. Ta kultowa forma mikrobusa ubrana w nowoczesne technologie i elektryczny napęd z pewnością byłaby ciekawą propozycją na rynku. Niemniej na debiut rynkowy tego modelu jeszcze poczekamy. Nie pojawi się on wcześniej niż w 2022 roku, choć jeszcze niedawno mieliśmy nadzieję, że zobaczymy go jeszcze w 2021.

Total
0
Shares