Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy VW Golf GTI i VW Golf GTE. Można już zamawiać

Nowe VW Golf GTI i GTE są już dostępne w oficjalnej ofercie producenta.
VW Golf GTI VIII

VW Golf GTI i VW Golf GTE to dwie kolejne odmiany najpopularniejszego kompaktu świata. Tym samym ósma generacja tej serii jest już dostępna w aż 11 odmianach silnikowych. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że GTI to wersja, która u wielu fanów tego modelu powoduje przyśpieszone bicie serca. Pod względem parametrów ciekawe jest to, że hybrydowe GTE oferuje identyczną moc.

VW Golf GTI VIII generacji, a także wersja GTE z hybrydowym zespołem napędowym to najmocniejsze odmiany popularnego kompaktu w aktualnej gamie modelowej – planowana najmocniejsza wersja – Golf R – jeszcze nie jest dostępna. Niemniej obie wprowadzone właśnie i dostępne do zamówienia odmiany najnowszego Golfa z pewnością u niejednego nabywcy zapewnią wzrost poziomu adrenaliny. GTI to przecież jeden z najbardziej legendarnych, usportowionych, przednionapędowych kompaktów świata.

VW Golf GTI VIII
VW Golf GTI VIII generacji zapewni osiągi porównywalne ze starszą, ale wzmocnioną odmianą GTI Performance (fot. VW)

Cechą VW Golfa GTI VIII generacji będą nie tylko sportowe osiągi. W standardzie wyposażenia tego modelu znajduje się m.in. sportowe zawieszenie, czy 17-calowe obręcze kół ze stopów lekkich. Nie zabrakło również wyboru profilu jazdy, systemu Lane Assist (asystent toru jazdy) czy bezprzewodowego App Connect. W standardzie klienci otrzymają również trójstrefową klimatyzację. W tej wersji Golfa moc 245 KM generowana jest przez dwulitrową, turbodoładowaną jednostkę benzynową. Dzięki nowemu systemowi regulacji dynamiki jazdy i amortyzatorom DCC o regulowanej charakterystyce tłumienia auto ma zapewniać czystą radość z jazdy. Trzeba tylko pamiętać, że o ile wybór profilu jazdy jest w standardzie, to amortyzatory DCC wymagają już dopłaty.

VW Golf GTI VIII - wnętrze
We wnętrzu nowego VW Golfa GTI cyfrowy kokpit, ale też elementy nawiązujące do stylu GTI (fot. VW)

VW Golf GTI VIII generacji zapewnia osiągi porównywalne z wersją GTI Performance w poprzedniej, siódmej generacji. Osiągnięcie pierwszej setki wymaga 6,3 sekundy (dane nieoficjalne, producent nie ujawnia tej wartości), a prędkość maksymalna wynosi 250 km/h – jest ograniczona elektronicznie. Auto jest dostępne z sześciostopniową przekładnią manualną lub 7-stopniowym automatem DSG. Wnętrze nowego GTI odwołuje się do symboli, charakterystyczna krata na fotelach i elementy stylistyczne wnętrza to znak rozpoznawczy GTI. Nie zabrakło też technologii. Mamy tu seryjny Digital Cockpit z wyróżniającą ten model charakterystyczną grafiką zarezerwowaną wyłącznie dla GTI. Seryjnie dostępny jest też system Discover Media z 10-calowym ekranem w konsoli środkowej.

VW Golf GTE VIII
Hybrydowej odmianie Golfa GTE najnowszej generacji zwiększono zasięg jazdy na prądzie (fot. VW)

Hybrydowa wersja nowego Golfa, czyli VW Golf GTE, oferuje identyczną moc: 245 KM. Jest ona w tym przypadku uzyskiwana systemowo. Składowymi jednostki napędowej są: turbodoładowany silnik benzynowy 1.4TSI o mocy 150 KM, resztę mocy zapewnia silnik elektryczny. Moment obrotowy w wersji GTE to pokaźne jak na kompakt 400 Nm (o 30 Nm więcej niż w wersji GTI). Producent chwali się również zwiększeniem zasięgu usportowionej hybrydy podczas jazdy wyłącznie na prądzie. Sugerowany zasięg wynosi aż 60 km. Jego wzrost uzyskano poprzez poprawę aerodynamiki nadwozia i zwiększenie pojemności akumulatora o 50 proc. do 13 kWh.

VW Golf GTE w trybie wyłącznie elektrycznym może jechać z prędkością maksymalną wynoszącą 130 km/h. W sytuacji, gdy akumulator jest odpowiednio wysoko naładowany, auto domyślnie uruchamia się w trybie E-mode (wyłącznie elektrycznym). Tryb hybrydowy uaktywni się poniżej pewnego poziomu naładowania akumulatora, a także gdy kierowca jedzie szybciej niż 130 km/h. Oczywiście kierowca może od razu korzystać z trybu hybrydowego (co jest niezbędne, by uzyskać wyższą dynamikę). Ciekawostką jest możliwość kontrolowania stanu naładowania akumulatora poprzez np. zablokowanie jego rozładowywania na pewnym poziomie. W ten sposób można zostawić po dłuższej podróży energię na pokonywanie ulic w docelowym mieście.

VW Golf GTE - wnętrze
Innovision Cockpit to cecha wyróżniająca odmianę GTE (fot. VW)

Wnętrze GTE jest bardziej ucyfrowione w stosunku do GTI. W odmianie hybrydowej mamy topowy Innovision Cockpit z 10,25 – calowym ekranem wirtualnej tablicy rozdzielczej. Uzupełnia go 10-calowy ekran systemu nawigacyjnego Discover Media. Pod względem osiągów GTE wypada nieco gorzej od GTI, ale różnice są niewielkie. Czas przyśpieszenia od 0 do 100 km/h to 6,7 s, a prędkość maksymalna wynosi 225 km/h

Ceny dwóch najnowszych odmian VW Golfa zaczynają się od 143 390 zł za wersję GTI z 7-stopniową skrzynią DSG. W przypadku hybrydowej odmiany VW Golf GTE bazowa wersja startuje od kwoty 163 890 zł. Również ze skrzynią DSG, tyle że 6-stopniową. Producent udostępnił już szczegółowy cennik wersji VW Golf GTI oraz VW Golfa GTE.

Total
0
Shares