Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

VW Golf Variant i Alltrack – debiut nowych wersji

Linia modelowa Golfa wzbogaciła się właśnie o modele VW Golf Variant i dostępny wyłącznie z napędem 4Motion VW Golf Alltrack.
Volkswagen Golf Variant R-Line

VW Golf od lat jest uznawany za jeden z najbardziej funkcjonalnych samochodów kompaktowych świata. Czy zwykły Golf VIII generacji może być jeszcze bardziej praktyczny? Tak. Właśnie zadebiutowały wersje VW Golf Variant oraz VW Golf Alltrack zbudowane na bazie VIII generacji bazowego modelu tego auta.

Zacznijmy on najnowszej wersji VW Golfa Varianta, czyli – mówiąc wprost – wersji kombi popularnego kompaktu. W porównaniu z VII-mą, poprzednią generacją Golfa Varianta, najnowsza wersja nieco urosła. Nadwozie jest obecnie dłuższe od poprzednika o 66 mm, a całkowita długość to 4633 mm. Przy rozstawie osi wynoszącym 2686 mm producent deklaruje, że auto oferuje użytkownikom nie tylko więcej miejsca na nogi z tyłu, ale także większy przedział bagażowy.

Przestrzeń bagażowa VW Golfa Varianta jest o 6 litrów większa w stosunku do poprzedniej generacji. Po złożeniu tylnych siedzeń różnica rośnie do 22 litrów przewagi na poprzednikiem (fot. VW)

Różnice w objętości przestrzeni bagażowej nie są duże, ale jednak. W stosunku do Golfa Varianta poprzedniej generacji bagażnik najnowszego wydania tego auta urósł o 6 litrów. Całkowita pojemność to 611 litrów (mierzona do górnej krawędzi oparcia tylnych siedzeń). Długość kabiny jest większa w stosunku do poprzednika o 48 mm i cały ten zysk został wykorzystany w celu zwiększenia przestrzeni pasażerom tylnej kanapy.

Druga generacja VW Golfa Alltrack oferowana będzie wyłącznie z napędem 4Motion (fot. VW)

Kolejnym debiutantem w gamie koncernu z Wolfsburga jest Volkswagen Golf Alltrack. W tym przypadku obecnie jest to druga generacja tego modelu. Producent pozycjonuje to kombi z większym prześwitem jako crossovera. W przypadku wersji Alltrack napęd 4Motion (na wszystkie koła) jest wyposażeniem standardowym niezależnie od wybranego wariantu wyposażenia. nowy VW Golf Alltrack może też ciągnąć przyczepę o masie własnej do 2 ton.

Wnętrze najnowszego VW Golf Variant (fot. VW)

Jeżeli chodzi o jednostki napędowe, VW Golf Variant i Alltrack będą dostępne zarówno z silnikami benzynowymi z serii TSI i eTSI z instalacją 48 V. Te drugie to miękkie hybrydy (mHEV). Ma to wpłynąć na obniżenie zużycia paliwa (deklarowane od 5,3 do 5,6 l/100 km). W sytuacji gdy nie wykorzystujemy potencjału silnika, ten przechodzi w tryb żeglowania. Wybór wersji z silnikiem eTSI automatycznie oznacza też dokonanie wyboru automatycznej 7-biegowej skrzyni DSG. Wersja eTSI z manualną przekładnią nie będzie dostępna.

Wybór silnika eTSI w nowym Golfie Alltrack (także Golfie Variancie) oznacza również 7-biegowy automat DSG (fot. VW).

Oprócz tego Volkswagen będzie oferował Golfa Varianta z silnikami TDI wyposażone w podwójny wtrysk czynnika AdBlue i dwa katalizatory SCR. Wszystko po to, by maksymalnie obniżyć emisję tlenków azotu. Producent chwali się, że najnowsze silniki TDI to jedne z najczystszych i najwydajniejszych jednostek wysokoprężnych na świecie. Myślę, że biorąc pod uwagę doświadczenia koncernu z ostatnich lat, raczej na miejscu włodarzy z Wolsfburga nie ryzykowałbym kolejnej wpadki, co każe brać zapewnienia producenta za dobrą monetę.

Zarówno Variant jak i Alltrack to – podobnie jak zwykły Golf VIII generacji – auta w znacznym stopniu ucyfrowione. Przedłużone i pojemniejsze odmiany Golfa mogą być wyposażone w szereg udogodnień technologicznych. M.in. matrycowe reflektory IQ.Light, semi-autonomiczny system wsparcia kierowcy Travel Assist i stale połączone z Siecią systemy pokładowe.

Total
1
Shares