VW ID. BUZZ AD – pierwsze autonomiczne auto z Wolfsburga

VW ID. BUZZ AD będzie dosłownie samo-chodem, czyli pojazdem zdolnym do podróży bez udziału kierowcy. Autonomizacja transportu ma zacząć się od Hamburga.

To oficjalna informacja. Volkswagen oficjalnie ogłosił, że pierwszym modelem niemieckiej marki z funkcją jazdy autonomicznej (całkowicie bez kierowcy) będzie w pełni elektryczny VW ID. BUZZ AD. Za projekt odpowiedzialna jest marka Volkswagen Samochody Dostawcze, która w ramach grupy ma rozwijać zarówno w pełni autonomiczne systemy jazdy, jak i odpowiadać za ich komercyjne wykorzystanie w obszarach miejskich. W planach są robo-taksówki czy autonomiczne furgonetki. Kiedy takie auta zobaczymy na drogach? W 2025 roku.

Elektryczny ID.BUZZ nawiązuje kształtem do legendarnego “ogórka” (fot. Volkswagen)

Sam VW ID.BUZZ zadebiutuje na rynku wcześniej, bo premiera tego ciekawego vana kształtem nawiązującego do legendarnego “ogórka” przewidziana jest w 2022 roku. Dodatkowe trzy lata są jednak potrzebne na dopracowanie samojezdnego systemu operacyjnego Argo, opracowanego przez współpracującą z Volkswagenem (ale również z innymi producentami, m.in. z Fordem) amerykańską firmę Argo AI. Volkswagen zapowiada, że jeszcze w tym roku w zamkniętym ośrodku doświadczalnym nieopodal monachijskiego lotniska odbędą się pierwsze jazdy testowe autonomicznego pojazdu na bazie VW ID. BUZZ, samo oprogramowanie i niezbędne komponenty są już testowane wspólnie przez VW i Argo AI. Celem jest wdrożenie technologii jazdy autonomicznej poziomu czwartego.

VW ID. BUZZ AD
Wykorzystanie nowego typu sensorów lidar pozwoli zwiększyć zasięg rozpoznawania obiektów do 400 metrów (fot. VW)

Co oznaczają poziomy autonomii? Przeczytaj.

Co prawda poziom czwarty nie jest najwyższym (najwyższy to piąty i oznacza auto pozbawione w ogóle układu kierowniczego dostosowanego do człowieka), ale już na nim kierowca nie musi w ogóle kierować autem (choć może to zrobić). Wszystkie decyzje oraz manewry podejmowane są przez oprogramowanie. Niemniej auto poziomu czwartego będzie jeszcze wyposażone w urządzenia, które umożliwią człowiekowi przejęcie kontroli nad pojazdem. Przy czym jak zaznaczają przedstawiciele niemieckiej marki, wcale nie musi to być zwykła kierownica, a np. dżojstik czy wolant.

„Naszym celem związanym z jeżdżącym samodzielnie modelem ID. BUZZ AD jest umożliwienie autonomicznego transportu już w roku 2025” – powiedział podczas konferencji prasowej Christian Senger, dyrektor departamentu jazdy autonomicznej. „Klienci i użytkownicy w wybranych lokalizacjach będą mieli wtedy możliwość wyboru samodzielnie poruszającego się pojazdu, który dowiezie ich do wybranego miejsca. Nasza usługa jazdy autonomicznej ułatwi też znacznie dostarczanie towarów i przesyłek.”

VW ID. BUZZ AD
VW ID. BUZZ AD i wizja wnętrza autonomicznej taksówki firmy MOIA (fot. VW)

Od strony technologicznej duże znaczenie ma zasięg sztucznej “percepcji” autonomicznego auta. Argo AI zaprezentowało niedawno lidar nowej generacji, którego zasięg obserwacji sięga 400 metrów. Oznacza to, że auto w niego wyposażone jest w stanie “widzieć” obiekty już w takiej odległości. Bryan Salesky, CEO Argo AI potwierdził, że takie sensory trafią na pokład przyszłego samochodu autonomicznego budowanego przez Volkswagena.

Pierwszym podmiotem, który skorzysta z nowego typu pojazdów będzie jedna ze spółek Grupy VW – MOIA. Pierwsze autonomiczne VW ID. BUZZ AD pojawią się w 2025 roku na ulicach Hamburga.

Total
0
Shares