Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

W energię i nowoczesność. Porsche inwestuje poza motoryzacją

Porsche rozszerza swój portfel inwestycyjny. Porsche Ventures, jednostka venture capital producenta sportowych samochodów ze Stuttgartu-Zuffenhausen, ma zostać udziałowcem 1KOMMA5°. 

Ten hamburski start-up postawił sobie za cel rozwój rynku energii oraz technologii klimatyzacji neutralnych pod względem emisji CO2 z myślą o prywatnych gospodarstwach domowych. Wszystko ma odbywać się w sposób zrównoważony i zdecentralizowany, przyspieszając tym samym przejście na zasilanie prądem niskoemisyjnym oraz neutralnym pod kątem bilansu CO2. 

Energetyczny start-up przyszłości

1KOMMA5° pozyskuje udziały w wiodących firmach elektroinstalacyjnych w całej Europie, koncentrujących się na energii odnawialnej (samodzielne pozyskiwanie energii słonecznej, pompy ciepła, magazynowanie energii). Wspiera ich w działaniach na rzecz cyfryzacji oraz centralizacji zadań administracyjnych, a także zapewnia kapitał wzrostu. Równolegle opracowywane są koncepcje łączności, które w przyszłości mają udostępniać zamontowane urządzenia na potrzeby usług energetycznych za pośrednictwem autorskich aplikacji i interfejsów (np. inteligentne taryfy energii oraz koncepcje wirtualnych elektrowni).

Dzięki tej inwestycji Porsche zwiększa zaangażowanie w przedsiębiorstwa spoza swojej podstawowej działalności. – Chcemy dalej poszerzać naszą ofertę w zakresie zrównoważonej mobilności. W ten sposób wkraczamy na nowy grunt i celowo zajmujemy się – z myślą o naszych klientach – całym łańcuchem wartości: od zrównoważonego wytwarzania oraz magazynowania energii po inteligentne sieci i użytkowanie neutralne pod względem emisji CO2 – powiedział Patrick Huke, szef Porsche Ventures Europe & Israel.

– W ciągu najbliższych 2 lat chcemy zainwestować ponad 100 milionów euro w przejęcia innych firm i dzięki temu stać się punktem kompleksowej obsługi neutralnej dla klimatu technologii budowlanej – dodał Philipp Schröder, współzałożyciel i dyrektor generalny 1KOMMA5°. W 2022 r. start-up z Hamburga otworzy swoje flagowe sklepy w wybranych niemieckich miastach. Pozwoli to przedstawić koncepcje „domu i biura neutralnych pod względem emisji CO2” szerszej publiczności. Pierwsze salony, wzorowane na punktach Apple, planowane są nieopodal Binnenalster w Hamburgu oraz w Lingen. 

To trwały trend

Porsche Ventures jest jednostką typu venture capital Porsche AG, odpowiadającą za inwestycje w innowacyjne technologie oraz modele biznesowe na całym świecie. Swoje biura ma w Stuttgarcie, Berlinie, Tel Awiwie, Palo Alto i Szanghaju. Porsche jest aktywne na start-upowej scenie od 2016 r.; od tamtej pory stworzyło już różnorodny ekosystem start-upów – z myślą o współpracy z nowymi, innowacyjnymi firmami. Oprócz Porsche Ventures ekosystem ten obejmuje cyfrowo-technologiczny oddział Porsche Digital, wyspecjalizowaną w tworzeniu firm jednostkę Forward 31 oraz akcelerator firm we wczesnej fazie rozwoju – APX (spółka joint venture utworzona wspólnie z koncernem Axel Springer SE).

Total
0
Shares