Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Większość Polaków uważa, że w miastach jest za dużo samochodów

Korki i trudności z parkowaniem to główne problemy wskazywane przez połowę mieszkańców polskich miast. 7 na 10 Polaków twierdzi, że w ich miastach jest zbyt wiele aut prywatnych. 

Polacy chcą mniej samochodów, ale nie chcą się ich pozbywać. Nadal to własne auto jest jednym z najbardziej preferowanych środków transportu przez zamieszkałych w największych polskich miastach. Takie wnioski prezentuje najnowsze badanie pt. „Make a move. Miasta na drodze do ekomobilności”, przeprowadzone przez Free Now z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Korzystanie z transportu, a preferencje 

Polacy z 6 największych polskich miast, zapytani w badaniu o środki transportu, z których korzystali przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku, najczęściej wskazują transport publiczny (79 proc.), własny rower (78 proc.) oraz własne auto (66 proc.). Co drugi badany korzystał też z taksówki lub chodzi pieszo. Hulajnogi elektryczne wybiera już 25 proc. mieszkańców miast. 

Jednak, jeśli chodzi o preferowane opcje przemieszczania się, na pierwszym miejscu jest transport publiczny (40 proc.), a na drugim własne auto (34 proc.). Na tle innych aglomeracji, wyróżnia się Trójmiasto, którego mieszkańcy wykazują większe zainteresowanie hulajnogami elektrycznymi (7 proc. vs średnio 2 proc.), ale też o wiele rzadziej preferują transport publiczny, niż w pozostałych miastach (19 proc. vs ok. 40 proc.). 

Mobilne bolączki mieszkańców miast 

Korki oraz trudności z parkowaniem to główne problemy wskazywane przez ponad co drugiego mieszkańca każdego z polskich miast. Kolejnym problemem dla 30 proc. Polaków są koszty przejazdów, natomiast co piąty zwraca uwagę na zły wpływ zanieczyszczeń na środowisko. W zestawieniu miast, długie czasy dojazdów pojawiają się częściej w odpowiedziach mieszkańców Warszawy, Wrocławia i Poznania (23-27 proc.). Z kolei wysokie koszty przejazdów wskazywane są częściej przez Krakowian, 4 na 10 z nich określa je jako główne problemy w swoim mieście.

Przeszkadzają nam auta, ale wybieramy wygodę

70 proc. Polaków uważa, że w ich miastach jest zbyt wiele prywatnych aut. Dla 6 na 10 Polaków najważniejszy jest czas dojazdu, jeśli chodzi o czynnik wyboru środka transportu. Ponad 40 proc. zwraca uwagę na częstotliwość kursowania transportu, a także jego wygodę. Tylko 16 proc. wskazuje ekologię jako najważniejszy czynnik wyboru środka transportu. Jednak zapytani czy myślą o ekologii, gdy decydują się na środek transportu, aż 7 na 10 Polaków deklaruje, że tak – bardzo lub w pewnym stopniu. Natomiast co piąty badany przyznaje, że bierze pod uwagę ekologiczny aspekt środka transportu, ale nie ma ona wpływu na jego ostateczny wybór. Oznacza to, że zrównoważony rozwój jest dla nas ważny, ale nie determinujący, w kwestii decyzji o sposobie przejazdu.

Co drugi badany mieszkaniec polskiego miasta przyznaje, że docenia możliwość poruszania się elektryczną taksówką. 3 na 10 mieszkańców jest skłonnych zapłacić więcej za przejazd elektryczną taxi.

Total
0
Shares