Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wielki brat patrzy: drogówka używa dronów!

Audi nagrywane z policyjnego drona (fot. Policja)
Audi nagrywane z policyjnego drona (fot. Policja)

Na portalu policja.pl znaleźliśmy materiał, w którym Policja podaje, że na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wólka Orłowska oraz na drodze wojewódzkiej numer 812 w miejscowości Krupe policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie prowadzili działania na drodze z użyciem drona.

Jak wygląda kontrola z drona?

Funkcjonariusze z powietrza obserwowali zachowania kierujących i natychmiast reagowali w przypadku niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Już w ciągu 40 minut policjanci ujawnili 5 wykroczeń polegających na wyprzedzaniu pojazdów w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania. Wszystkie momenty zostały zarejestrowane za pomocą urządzenia, a kierujący nie uniknęli konsekwencji. Kontrola dronem to współpraca patrolu naziemnego z operatorem drona. Pilot drona nagrywa i informuje o wykroczeniu załogę radiowozu. Następnie patrol zatrzymuje delikwenta do kontroli i przedstawia nagranie.

Mandat za nagranie z drona

Najbardziej zdziwiony był 27-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, którego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej. Mężczyzna ,,na podwójnej ciągłej” wykonał manewr wyprzedzania trzech pojazdów osobowych. Moment został nagrany za pomocą drona, a kierujący audi został ukarany 300 złotowym mandatem karnym, a jego konto wpłynęło 5 punktów.

Policja kontrola prędkości
Policja kontrola prędkości (fot. Policja Łódź)

Gdzie latają policyjne drony?

Były to pierwsze takie działania na terenie tamtejszego powiatu, ale tego typu kontrole pojawiają się na terenie całego kraju. Policja twierdzi, że takie kontrole mają poprawić stan bezpieczeństwa na drogach i uzmysłowić kierowcom potrzebę stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Policja zapewnia, że takie akcje na pewno będą kontynuowane w przyszłości.

Total
0
Shares