Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wszystkie modele VW ID będą zdalnie aktualizowane

Wszystkie auta z serii VW ID będą mogły być aktualizowane zdalnie. Użytkownicy otrzymają w ten sposób np. usprawnienia czy poprawki błędów
Wszystkie modele z serii VW ID będą mogły być aktualizowane zdalnie (fot. VW)

Volskwagen ogłosił wprowadzenie technologii bezprzewodowych aktualizacji oprogramowania w swoich autach elektrycznych z serii ID. Oznacza to, że w celu aktualizacji oprogramowania pokładowego użytkownik pojazdu nie będzie musiał odwiedzać serwisu, ani kombinować z nośnikami pamięci. Aktualizacje typu OTA (Over-the-Air) będą przesyłane za pośrednictwem sieci komórkowych, z którymi każdy model ID jest zawsze połączony.

Wraz z ogłoszeniem nowej metody aktualizacji, marka rozpoczęła udostępnianie nowych pakietów danych aktualizacyjnych posiadaczom VW ID.3, ID.4 i ID.4 GTX. Dzięki nim właściciele tych aut zyskają bardzie intuicyjną obsługę systemu multimedialnego pojazdu, a także coś, co Volkswagen nazywa “funkcją zoptymalizowanego rozpoznawania otoczenia”. Wyjaśniamy o co chodzi.

Aktualizacje będą rozsyłane za pośrednictwem sieci komórkowych, z którymi modele VW ID są stale połączone (fot. VW)

Nowe oprogramowanie ma poprawiać działanie funkcji ID.Light, czyli pasa diod LED umieszczonego w dolnej części przedniej szyby w kabinie pojazdu. To element pełniący nie tylko rolę ozdobną, ale też informacyjną (np. pokazuje że zbliżamy się do skrętu w zaplanowanej w nawigacji trasie).

Przed rozpoczęciem automatycznej aktualizacji OTA użytkownik musi jedynie wyrazić na nią zgodę. Ekran informujący o nowym pakiecie danych pokazuje również ile potrwa instalacja nowej aktualizacji (fot. VW)

Ponadto aktualizacje mają poprawić działanie kamery wielofunkcyjnej, dzięki czemu ma ona szybciej umożliwiać autu rozpoznawanie np. motocykli i innych użytkowników dróg. Jeżeli w pojeździe jest zainstalowana funkcja dynamicznego sterowania światłami drogowymi, to i ten aspekt ma być poprawiony dzięki aktualizacjom – sterowanie reflektorami ma być bardziej precyzyjne.

W trakcie aktualizacji nie musimy być wewnątrz auta (fot. VW)

Kolejną zmianą są modyfikacje interfejsu na ekranie multimedialnym i w zestawie cyfrowych wskaźników. Nowa grafika zdaniem Volkswagena jest odpowiedzią na informacje zwrotne otrzymywane przez koncern od klientów. Poprawki grafiki mają oznaczać, obraz jest wizualnie bardziej stonowany, a prezentowane treści – wyraźniejsze. Ma to zapewniać bardziej intuicyjną obsługę systemu pokładowego w serii VW ID.

Informacja o nowej aktualizacji wyświetlana jest na ekranie widocznym po wyłączeniu napędu (fot. VW)

Klienci marki w Polsce mają otrzymać niebawem, za pośrednictwem systemów multimedialnych posiadanych pojazdów z serii ID, stosowne powiadomienia o dostępności aktualizacji. Jedyne, co właściciel będzie musiał zrobić, to wyrazić zgodę na instalację aktualizacji, cały dalszy proces jest w pełni zautomatyzowany. Ogłoszone aktualizacje poprawiające grafikę, ledy ID.Light czy kamerę są bezpłatne, ale Volkswagen zadeklarował, że wykorzysta mechanizm zdalnych aktualizacji również jako dodatkowe źródło przychodów – mechanizm doskonale znany miłośnikom gier mobilnych, w których również możemy zapłacić za pewne funkcjonalne bonusy.

Total
0
Shares