Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Znamy najczęściej i najrzadziej “bite” samochody w Europie

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze używanego samochodu jest zawsze ryzyko tego, że w jego historii widnieją wypadki. Jak się okazuje, są auta częściej i rzadziej “bite”.

Ryzyko zakupu samochodu powypadkowego zależy między innymi od marki i modeli. W badaniu CarVertical uwzględniono prawie milion wygenerowanych raportów z historii pojazdu.
Badanie przeprowadzono w takich krajach jak: Polska, Rumunia, Węgry, Czechy, Bułgaria, Chorwacja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Rosja, Białoruś, Francja, Litwa, Ukraina, Łotwa, Włochy, Niemcy.

Top 5 najczęściej uszkadzanych samochodów

W tabeli poniżej wskazano pięć marek samochodów, co do których istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń. Wskazano modele, które pojawiały się w wynikach najczęściej; wszystkie samochody mają odmienną charakterystykę i mogą być popularne wśród różnych grup kierowców.

Najczęściej uszkadzane samochody

Jak wynika z analizy, najczęściej uszkadzanym samochodem jest Lexus. Samochody tej marki uchodzą za trwałe, jednak mają często znaczną moc. Zdarza się więc, że kierowcy przeceniają swoje umiejętności, co prowadzi do wypadków. Drugie miejsce Subaru w tym zestawieniu dowodzi, że nawet auta z napędem na cztery koła nie stanowią pewnego zabezpieczenia. Kolejne miejsca zajmują Jaguar i BMW, a stawkę Top 5 zamyka Dacia – jedna z najtańszych marek samochodowych na świecie.

Top 5 najrzadziej uszkadzanych samochodów

W tabeli powyżej wskazano pięć marek obecnych na europejskim rynku, w przypadku których – zgodnie z raportem – ryzyko uszkodzeń jest najniższe. Uderzające jest, że odsetek uszkodzeń jest nawet w tych przypadkach dość wysoki – nie ma marek o niższych wskaźnikach prawdopodobnie także z tego powodu, że w pojedynczym zdarzeniu drogowym najczęściej bierze udział więcej niż jeden pojazd.

Najrzadziej uszkadzane samochody to Fiat, Citroen, Peugeot, Opel i Nissan. Z wyników można wnioskować, że poziom popularności marki i ogólna charakterystyka samochodów wpływają na szanse uczestnictwa w zdarzeniach drogowych. Dla przykładu: Fiat skupia się głównie na kompaktach. Citroen i Peugeot to marki produkujące względnie tanie samochody o mocy w przedziale 100-150 KM. To osiągi, które raczej nie zadowolą miłośników szybszej jazdy.

10 krajów z najwyższym odsetkiem uszkodzonych samochodów

W toku badań eksperci carVertical przeanalizowali raporty z historii pojazdu dotyczące różnych europejskich krajów. Wyniki w tabeli poniżej wskazują kraje, w których udział uszkodzonych pojazdów w całkowitej puli dla danego kraju jest najwyższy. Polska jest numerem 1 na liście.

Total
0
Shares