Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Zobacz wirtualną wystawę Ferrari na cześć Gianniego Agnelli

Ferrari wystawa Gianni Agnelli (fot. Ferrari)
Ferrari wystawa Gianni Agnelli (fot. Ferrari)

W setną rocznicę urodzin Gianniego Agnelli, w Museo Enzo Ferrari otwiera się wyjątkowa wystawa. Ten specjalnie wyselekcjonowany pokaz przedstawia wyjątkowe samochody zbudowane przez Ferrari dla Gianniego Agnelli – w tym dwie bardzo specjalne „barchetty”…

Kim jest Gianni Agnelli?

Legendarna postać we Włoszech, Gianni Agnelli był przemysłowcem wychowywanym jako następny zarządca Fiata. W końcu to jego dziadek założył turyńską firmę. Gianni został dyrektorem generalnym w 1963 roku, a prezesem trzy lata później – ale od samego początku był entuzjastą Ferrari i wyjątkowym klientem.

Gianni Agnelli (fot. wiki)
Gianni Agnelli (fot. wiki)

Propozycje Agnelli’ego dotyczące spersonalizowanych wersji modeli były zawsze uprzejme i pełne szacunku dla “Il Commendatore”, a jego bliskie relacje z Enzo zaowocowały kolekcją niezrównanie pięknych i uwodzicielskich samochodów. Pierwszym pojazdem dla Agnelli było eleganckie 166-MM Touring Superleggera. Agnelli był zachwycony tym pojazdem podczas Salonu Samochodowego w Turynie w 1948 r. To właśnie szef Fiata użył po raz pierwszy kultowego dziś określenia na opisanie jego smukłych linii – „barchetta”. Rzeczownik dosłownie oznacza „małą łódkę”. Dd tego czasu słowo jest regularnie używane do opisywania samochodów wyścigowych bez dachu.

166 MM dla Gianniego Agnelli

Ferrari wystawa Gianni Agnelli (fot. Ferrari)
Ferrari 166 MM Gianni Agnelli (fot. Ferrari)

166 MM Gianniego Agnelli było egzemplarzem numer 24 z zaledwie 25, które zbudowano. Samochód został wyprodukowany w 1950 roku dla “Avvocato” – jak czule nazywano Agnelli. Był skrupulatnie wykonanym na zamówienie autem w ciekawej kombinacji dwukolorowego lakieru: zieleni z niebieskim.

Kolejnym właścicielem tego wozu był belgijski arcyhrabia Gery d’Hendecourt, który startował nim w wyścigach. Później 166 MM było własnością dystrybutora Ferrari i założyciela zespołu wyścigowego Ecurie Francorchamps, Jacquesa Swatersa, który zdecydował się zachować go dla siebie. Ostatecznie zlecił on pełną renowację, która doprowadziła do tego, że ten wóz został wystawiony w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 1993 roku. Granatowa paleta kolorów wnętrza 166 MM stała się znakiem rozpoznawczym wielu przyszłych, niepowtarzalnych modeli Ferrari zbudowanych dla Agnelli.

Ferrari 166 MM Gianni Agnelli (fot. Ferrari)
Ferrari 166 MM Gianni Agnelli (fot. Ferrari)

Kolekcja Agnelli stale rosła

Agnelli przez resztę swojego życia powiększał swoją kolekcję Ferrari. Każde z nich było dostosowywane do osobowości wyjątkowego klienta. Były to m.in. trzyosobowe prototypy z centralną pozycją za kierownicą i unikatowe modele Testarossa oraz F40. Co ciekawe związek Agnelli z Ferrari rozpoczął się od barchetty i jego ostatnim zleceniem był również taki samochód. Agnelli zamówił ekstremalne Ferrari z otwartym dachem i niską szybą czołową. Tym razem za bazę posłużył model 360 Spider, który Agnelli zmienił w jedyną w swoim rodzaju 360 Barchettę. Usunięto przednią szybę i składany dach z tkaniny, a zastąpiono je dyskretnym ekranem aerodynamicznym i subtelnymi ochraniaczami za zagłówkami.

360 Barchetta

Ferrari 360 Barchetta Gianni Agnelli (fot. Ferrari)
Ferrari 360 Barchetta Gianni Agnelli (fot. Ferrari)

Umieszczony centralnie 3,6-litrowy silnik V8 pozostał widoczny za przezroczystą pokrywą silnika. Podobnie jak wiele niestandardowych modeli Ferrari zamówionych przez Agnelli, 360 Barchetta było wykończone w srebrnoszarym kolorze, a wnętrze – ze skrzynią biegów F1 – było wykończone w eleganckich błękitach. Ten samochód nie był jednak zbudowany dla Agnelli. Został wręczony jako prezent ówczesnemu prezesowi Ferrari Luca di Montezemolo z okazji jego ślubu w dniu 7 lipca 2000 r.

Ferrari 360 Barchetta Gianni Agnelli (fot. Ferrari)
Ferrari 360 Barchetta Gianni Agnelli (fot. Ferrari)

Jak zobaczyć tę wystawę?

Legendarne 166 MM to była pierwszą bliska współpraca między Enzo Ferrari i Gianni Agnelli, ale nie ostatnia. Wyjątkowa wystawa „Gianni Agnelli and Ferrari. Elegancja legendy ”jest świadectwem symbiotycznej relacji, jaka rozwinęła się między dwiema najbardziej charyzmatycznymi i autorytatywnymi postaciami XX wieku. Wystawa jest już czynna, ale dopóki przepisy rządowe nie pozwolą na otwarcie dla publiczności hal wystawowych Museo Enzo Ferrari, to firma będzie organizować bezpłatne wirtualne wycieczki na żywo każdego dnia do 1 kwietnia. Bilety można zarezerwować na stronie internetowej muzeów Ferrari.

Total
0
Shares