Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lamborghini Countach LP 500 zmieniło oblicze motoryzacji

Lamborghini Countach LP 500 (fot. Lamborghini)
Lamborghini Countach LP 500 (fot. Lamborghini)

Dokładnie 50 lat temu na targach motoryzacyjnych w Genewie zaprezentowano żółte Lamborghini Countach LP 500. Jak się później okazało Countach był na plakatach w domach całego pokolenia i był używany w dziesiątkach filmów. To właśnie ten bolid pozwolił Lamborghini przetrwać najtrudniejsze lata i wejść na stałe “na salony”. Jakie były jego początki?

Lamborghini Countach LP 500 (fot. Lamborghini)
Legenda: Lamborghini Countach LP 500 (fot. Lamborghini)

Dlaczego „Countach”?

Nazwa Countach wywodzi się z dialektu regionu Piemontu. W końcowej fazie przygotowań samochód został ukryty w szopie na maszyny rolnicze na farmie w pobliżu Grugliasco (prowincja Turyn). Przypadkowo został „odkryty” przez rolnika, który wykrzyknął ze zdumieniem i entuzjazm, „Countach!” (słowo w dialekcie piemonckim wyrażające zdumienie). Kiedy Marcello Gandini, urodzony w Piemoncie, zdał sobie z tego sprawę, pomyślał, że to słowo ma szczególnie silną siłę, o czym przekonał także Nuccio Bertone i Ferruccio Lamborghini.

Pierwszy Countach

11 marca 1971 o dziesiątej rano w przestrzeni wystawienniczej Carrozzeria Berton miał swoją pierwszą publiczną prezentację dotychczas nieznany prototyp Lamborghini. Ów demonstracja była takim sukcesem, że ​​firma dosłownie ścigała się z czasem, aby zaspokoić życzenia klientów i przekształcić futurystyczny samochód pokazowy w model produkcyjny.

Lamborghini Countach LP 500 (fot. Lamborghini)
Dziś wszyscy znają ten wygląd – to Lamborghini Countach LP 500 (fot. Lamborghini)

Dlaczego stoisko Bertone?

Decyzja o wystawieniu Countach LP 500 na stoisku Carrozzeria Bertone była motywowana faktem, że u Lamborghini pojawił się inny wspaniały Wściekły Byk: Miura SV, która została właśnie udoskonalona po pięciu latach produkcji. Dzięki tej podwójnej prezentacji Lamborghini potwierdziło swoją pozycję na arenie włoskich producentów egzotyków. Żółte LP 500 było taką sensacją, że ​​w miesiącach następujących po Genewie LP 500 był prezentowany we wszystkich międzynarodowych magazynach motoryzacyjnych, a dziś – 50 lat od swojej premiery – gości również u nas.

Lamborghini Countach LP 500 (fot. Lamborghini)
Lamborghini Countach LP 500 (fot. Lamborghini)

Countach otrzymał kod LP112

Projekt Countach, z wewnętrznym numerem kodowym LP112 powstał ponieważ Ferruccio Lamborghini pragnął za wszelką cenę kontyunować sukces modelu Miura. Litery LP w nazwie wskazują na tylne położenie wzdłużne 12-cylindrowego silnika (po włosku „Longitudinale Posteriore”). Na czele tego projektu stanął inżynier Paolo Stanzani, który był w firmie Lamborghini od 1963 roku, a w 1968 roku został mianowany dyrektorem generalnym i dyrektorem technicznym odpowiedzialnym za mechaniczną część projektu Countach. Z kolei futurystyczne linie karoserii zostały zaprojektowane przez Marcello Gandiniego, dyrektora projektowego Carrozzeria Bertone. Gandini był również odpowiedzialny za decyzję o zastosowaniu drzwi uchalnych do góry. Charakterystyczne “Lambo doors” od tego czasu są znakiem szczególnym 12-cylindrowych modeli Lamborghini.

Lamborghini Countach LP 500 (fot. Lamborghini)
Oto pierwszy samochód z kultowymi dziś “Lambo doors” (fot. Lamborghini)

Seryjny Countach był inny

Co ciekawe LP 500 był innym samochodem niż Countach, który wszedł do produkcji seryjnej w 1974 roku. Prototyp miał ramę platformową a nie rurową, był wyposażony w 12-cylindrowy silnik o pojemności 4971 cm3. Po sukcesie LP 500 w Genewie, główny kierowca testowy Lamborghini, Bob Wallace, używał tego samochodu, wyposażonego w bardziej niezawodny 4-litrowy silnik, do testów drogowych. Kariera tego niezwykłego egzemplarza zakończyła się na początku 1974 roku, kiedy to był używany do testów zderzeniowych wymaganych do homologacji. Na koniec został zezłomowany.

Total
0
Shares