Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Powojenna historia marki Auto Union GmbH, którą dziś znamy jako AUDI

DKW F89 L Schnellaster (fot. Audi)

Po zakończeniu drugiej wojny światowej wszystko wskazywało na to, że Auto Union jest marką martwą. Wyglądało to tak, że wywłaszczone przez sowieckie władze okupacyjne ze swej siedziby w Saksonii i usunięte w roku 1948 z rejestru handlowego w Chemnitz przedsiębiorstwo, nie miało już przed sobą przyszłości.

Odrodzenie Auto Union GmbH

Odrodziło się jednak pomimo wszelkich przeciwności w roku 1949, w amerykańskiej strefie okupacyjnej. Skromne początki nowego Auto Union GmbH związane są z rozpoczęciem produkcji w dawnych koszarach w bawarskim mieście Ingolstadt. Z czasem, firma przemianowana została na AUDI AG i dziś świętuje swoje siedemdziesięciolecie. 

DKW Schnellaster

DKW Schnellaster (fot. Audi)

Pierwszymi pojazdami wyprodukowanymi tu w roku 1949, był samochód DKW Schnellaster oraz motocykl DKW RT 125 W. DKW Schnellaster F89 L był pierwszym samochodem, jaki kiedykolwiek wyprodukowany był w Ingolstadt. Choć opierał się na przedwojennych jeszcze rozwiązaniach technicznych napędu na przednie koła i dwucylindrowego, dwusuwowego silnika, to jednak już wtedy wyprzedzał swe czasy konstrukcją nadwozia, gdzie silnik umieszczony był pod kabiną pasażerską. Niezawodny i nieskomplikowany samochód dostawczy był dostępny w różnych wersjach nadwozia: od furgonetki, przez auto z otwartą platformą, po przystosowany do transportu zwierząt, a nawet po luksusowy niewielki autobus. Schnellaster był typowym dzieckiem swoich czasów. Pojazd ten, stworzony podczas trudnych powojennych lat, był dostosowany do potrzeb odbudowy Niemiec.

Motocykl DKW RT 125 W

DKW RT 125 (fot. Audi)

Natomiast motocykl DKW RT 125 W, w którym W oznacza „West” – zachód, nie był konstrukcją nową. Jego założenia powstały jeszcze w roku 1939 w fabryce DKW w Zschopau. Oprócz nieco bardziej zaokrąglonego zbiornika paliwa, nie różnił się właściwie od modelu przedwojennego. Miał trapezowy widelec, zawieszenie oparte na elementach gumowych, dwusuwowy silnik o mocy 4,75 KM i trzybiegową, obsługiwaną nogą skrzynię biegów. Motocykl ten w dużej mierze przyczynił się do umocnienia się firmy w latach ’40 i ’50. 

DKW Meisterklasse

DKW Meisterklasse (fot. wiki)

Innym świadkiem tego powojennego okresu jest DKW Meisterklasse Universal, F89 S z roku 1951. W roku 1950, po wyczerpaniu z powodu braku miejsca możliwości większej produkcji samochodów osobowych w Ingolstadt, Auto Union uruchomiło kolejną swą fabrykę, w Düsseldorfie. Na początku, z przyczyn technicznych, wskrzeszono tylko markę DKW, ponieważ auta te miały prostą konstrukcję i nieskomplikowany, dwusuwowy silnik. Pierwsze powojenne samochody osobowe DKW były połączeniem rozwiązań technicznych modelu DKW F 8 z roku 1939 z opływową karoserią trzycylindrowego DKW F 9, którego produkcja miała rozpocząć się w roku 1940. Z tych dwóch samochodów powstało auto oznaczone połączonym symbolem DKW F 89.

Odrodzenie marki Audi

Pozostawanie przy dwusuwowym silniku sprawiło, że na początku lat 60-tych wielkość sprzedaży DKW systematycznie spadała. W tej sytuacji Daimler-Benz zlecił inżynierowi Ludwigowi Krausowi, oddelegowanemu do Ingolstadt na stanowisko dyrektora technicznego, dostosowanie wniesionego w „posagu” czterocylindrowego czterosuwowego silnika do nowego DKW Modell F 120. Nowy model Auto Union ukazał się na rynku w 1965 roku jako pierwszy po wojnie samochód z silnikiem czterosuwowym. Rozpoczęła się nowa era,  która wymagała nowej nazwy produktu: zakorzeniona w tradycji nazwa Audi przeżyła swoje odrodzenie. Nowy Auto Union „Typ Audi”, najpierw bez dalszego określenia modelu, poparty intensywną reklamą, spotkał się 
z uznaniem klientów. Seria ta, z kilkoma technicznymi i optycznymi modyfikacjami, była produkowana do 1972 roku. 

1965 – początek ery VW

1975 Audi 100 (fot. Audi)

Także pod innymi względami rozpoczęła się w Ingolstadt nowa era. Od 1965 roku przedsiębiorstwo należy do koncernu Volkswagen. Nowe szefostwo zakazało inżynierom z Ingolstadt projektowania i rozwoju własnych pojazdów. Planowano, że zdolności produkcyjne w Ingolstadt zostaną wykorzystane  do produkcji VW Garbusa. Jednak Ludwig Kraus, w tamtych czasach szef działu rozwoju i członek dyrekcji, w „konspiracji” prowadził prace rozwojowe nad nowym modelem Audi. Model ten, w końcu zaakceptowany przez kierownictwo koncernu z Wolfsburga, został przedstawiony międzynarodowej prasie w listopadzie 1968 roku w Ingolstadt. Jego nazwa: Audi 100. Audi 100 był pierwszym samochodem nieobciążonym spuścizną po DKW. Wielki sukces nowego Audi wynagrodził jego ojcom ciężką pracę i jednocześnie pozwolił Auto Union na zachowanie samodzielności.

Total
0
Shares