IONIQ 5 to najnowszy model marki wydzielonej ze struktur koreańskiego Hyundaia. Ten całkowicie elektryczny samochód miał swoją światową premierę pod koniec lutego br. Oczywiście opublikowaliśmy wówczas materiał na temat tego samochodu. Wraz z początkiem kwietnia polski oddział Hyundai ogłosił ceny modelu IONIQ 5 na naszym rynku. Czas zatem zaktualizować wiedzę o tę niezwykle istotną przy zakupie jakiegokolwiek auta kwestię.
Klienci w Polsce mogą wybierać spośród dwóch opcji akumulatorów, 58 kWh lub 73 kWh oraz dwóch układów silników elektrycznych: podstawowego z silnikiem tylko z tyłu, albo opcjonalnego z silnikami z przodu i z tyłu. Wszystkie warianty osiągają prędkość maksymalną 185 km/h. Topową odmianą nowego auta jest wersja z opcjonalnym napędem na wszystkie koła z akumulatorem 73 kWh i silnikami o łącznej mocy 305 KM i 605 Nm momentu obrotowego. Pozwala to przyśpieszyć najbardziej dynamicznej odmianie IONIQ 5 od 0 do 100 km/h w 5,2 sekundy.
Kwota wejścia to prawie 200 tys. zł
Jeżeli chodzi o ceny, to niestety, tanio nie będzie. Najtańsza wersja IONIQ 5 wyposażona w napęd na jedną oś i silnik o mocy 170 KM z akumulatorem 58 kWh startuje od kwoty 189 900 zł. Poniżej wymieniamy ceny wszystkich odmian IONIQ 5 jakie będą dostępne w Polsce:
- SMART 58kWh 2WD 170 KM 189 900 zł
- SMART 73kWh 2WD 218 KM 203 900 zł
- EXECUTIVE 58kWh 2WD 170 KM 209 900 zł
- EXECUTIVE 73kWh 2WD 218 KM 223 900 zł
- EXECUTIVE 58kWh 4WD 235 KM 225 900 zł
- EXECUTIVE 73kWh 4WD 305 KM 239 900 zł
- PLATINUM 58kWh 2WD 170 KM 230 900 zł
- PLATINUM 73kWh 2WD 218 KM 244 900 zł
- PLATINUM 58kWh 4WD 235 KM 246 900 zł
- PLATINUM 73kWh 4WD 305 KM 260 900 zł
Wyposażenie wersji SMART
Już bazowa wersja w ramach standardowego wyposażenia otrzyma bogate wsparcie kierowcy. Do dyspozycji są: asystent unikania kolizji czołowych (FCA) z wykrywaniem pieszych i rowerzystów oraz funkcją Junction Turning (asystent przeciwdziałania kolizjom na skrzyżowaniach podczas skrętu w lewo), asystent utrzymywania pasa ruchu (LKA), monitorowanie uwagi kierowcy (DAW), ostrzeganie o odjechaniu poprzedzającego pojazdu (LVDA), asystent podążania na pasie ruchu (LFA), inteligentny asystent ostrzegania o ograniczeniach prędkości (ISLA), inteligentny tempomat z funkcją Stop&Go, asystent jazdy autostradowej (HDA), system monitorowania tylnej kanapy (RSA) oraz system ratunkowy eCall.
Wszystkie wersje wyposażono w nowoczesne systemy multimediów i funkcje łączności, w tym system multimedialny z 12,3” ekranem dotykowym, cyfrowe radio DAB, nawigację fabryczną z usługami Live, system Bluelink, system Bluetooth z obsługą komend głosowych, wielofunkcyjną kierownicę oraz cyfrowe zegary z 12,3” kolorowym wyświetlaczem. O komfort pasażerów i kierowcy dbają m.in. takie elementy wyposażenia jak klimatyzacja automatyczna, bezkluczykowy dostęp, kamera cofania, przednie i tylne czujniki cofania, czy też porty USB zlokalizowane z przodu i tyłu. Z zewnątrz samochód wyróżniają reflektory LED i tylne światła LED oraz 19-calowe felgi aluminiowe. Wszystko co wymieniliśmy jest dostępne już od najtańszej (choć nie taniej) wersji SMART.
Czego nie dostaniemy w ramach wyposażenia standardowego wersji SMART? W ramach opcji można dokupić elektryczne sterowanie fotelem kierowcy, podgrzewane przednie siedziska, podgrzewaną kierownicę, przyciemniane tylne szyby, elektrochromatyczne lusterko wsteczne, gniazdko do ładowania (akumulator pokładowy jako narzędzie zasilania wielu różnych urządzeń) w kabinie (Vehicle 2 Load), a także system podgrzewania baterii (w standardzie wersji SMART go nie ma).
Wyposażenie wersji EXECUTIVE
Wchodząc na wyższy poziom wyposażenia przekraczamy już psychologiczną barierę 200 000 zł, co za to otrzymujemy? Oprócz elementów wymienionych w wersji SMART, odmianę EXECUTIVE wyróżnia w standardzie: asystent monitorowania martwego pola (BCA), asystent unikania kolizji podczas cofania (RCCA), asystent bezpiecznego wysiadania (SEA), asystent unikania kolizji czołowych (FCA) z funkcją Junction & Crossing, asystent jazdy autostradowej drugiego poziomu (HDA 2), skórzano-materiałowa tapicerka, podgrzewane tylne fotele, automatycznie wysuwane klamki, przesuwaną konsolę środkową, a także wiele stylowych dodatków, w tym metalowe nakładki na pedały czy też boczne listwy w kolorze srebrnym. Opcjonalnym, dodatkowo płatnym wyposażeniem tego poziomu mogą być: pompa ciepła, inteligentna klapa bagażnika, gniazdko do ładowania (V2L) na zewnątrz, system kamer 360°, system wyświetlający widok z martwego pola (BVM), asystent unikania kolizji podczas cofania (PCA), asystent zdalnego parkowania (RSPA), system Premium Audio BOSE czy też elektrycznie sterowane, wentylowane fotele przednie z tapicerką skórzaną.
Wyposażenie w topowej odmianie PLATINUM
Najwyższy poziom wyposażenia nowego IONIQ 5 to już wydatek oscylujący wokół kwoty ćwierć miliona złotych. Dużo, zatem logiczne, że oczekiwania klientów również rosną. Co zatem proponują Koreańczycy? Oprócz wymienionego wcześniej wyposażenia odmian SMART i EXECUTIVE w wersji PLATINUM otrzymujemy: przednie fotele Premium Relax z funkcją pamięci ustawienia, elektrycznie sterowane tylne fotele oraz wyświetlacz Head-Up. Ponadto wyposażenie stanowiące opcje pakietowane dla poziomu EXECUTIVE są w PLATINUM w standardzie. Niemniej i w przypadku Platinum część wyposażenia jest opcjonalna. O czym mowa? Każdy kto zdecyduje się na najbogatszą odmianę IONIQ 5 może domówić dach panoramiczny lub dach Solar z panelami fotowoltaicznymi. Opcjonalne są również 20-calowe felgi ze stopów lekkich.
Pamiętajmy, że dość wysoka cena za nowy model wynika też po części z zaszytych w nim technologii. IONIQ 5, podobnie jak niedawno debiutująca na światowym rynku siostrzana KIA EV6 to auta bazujące na tej samej modułowej platformie dla aut elektrycznych E-GMP. Cechą aut zbudowanych na tym technologicznym fundamencie jest 800-voltowa instalacja elektryczna (zgodna z napięciem 400 V) – rozwiązanie, które wcześniej wprowadziło Porsche w modelu Taycan. To pozwala ładować IONIQ 5 z mocą nawet 350 kW (czas ładowania od 10 do 80 proc. w 18 minut), kłopot w tym, że tak szybkich ładowarek w Polsce, póki co, brak.