Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Sprzedaż aut KIA z naruszeniem prawa? UOKiK wszczyna postępowanie

Przeszukania w siedzibach czterech firm z sieci dealerskiej KIA, asysta policji za zgodą sądu, zebranie materiału dowodowego – UOKiK podejrzewa zmowę.
KIA Niro (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
KIA Niro (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dotyczącej ewentualnego naruszenia prawa konkurencji przez sieć dealerską marki KIA. Pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech firm, po uprzednio uzyskanej zgodzie sądu. Przedsiębiorcy wzięci pod lupę UOKiK są podejrzewani o działania mogące skutkować m.in. wyższymi cenami pojazdów.

Z informacji opublikowanych przez UOKiK wynika, że spółka KIA Polska oraz współpracujący z nią dealerzy samochodów koreańskiej marki mogli zawrzeć porozumienie ograniczające konkurencję. Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku, a także zmowy cenowej oraz przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i  przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być odpowiedzialne za uzgodnienia. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu Policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, ma on niewątpliwie znaczącą wartość dowodową – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

O wszczęciu postępowania w sprawie wyjaśniającej domniemane porozumienie dealerów poinformował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK (fot. Biuro Prasowe UOKiK)

Warto zaznaczyć, że wszczęte postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Na razie żadna z firm nie otrzymała żadnych zarzutów. Dopiero gdy zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

UOKiK informuje również, że przedsiębiorcy mogą uniknąć dotkliwych sankcji dzięki programowi łagodzenia kar. Z programu tego można skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK jako „świadek koronny” oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Sprawdź gdzie tankujesz, oto lista skontrolowanych stacji paliw

Total
4
Shares