Dziś Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone, więc przy okazji zaprezentujemy wam, jak zmienią się bolidy F1 w sezonie 2022. Większość zmian skupiła się na ograniczeniu zawirowań powietrza za samochodem.
Nowe nadwozie bolidu F1 2022
Sylwetka nowego bolidu będzie bardziej zwarta i czysta. Prace nad aerodynamiką okazały się tu kluczowe. Wróciły żaluzje wylotowe, których zakazano 13 lat temu. Mogą się one przyczynić do zwiększenia docisku samochodu do podłoża.
Ileż emocji jest w tym video z toru F1!
Zmienione przednie skrzydło
Przednie skrzydło ma zupełnie inny kształt. Celem jest zmniejszenie działania aerodynamiki w momencie, kiedy bolid porusza się za innym samochodem. W samochodzie na 2022 znikną wewnętrzne końcówki klap w przednim skrzydle, co pozwoli na wyeliminowanie tzw. wiru Y250.
Większe koła i nowe opony w 2022
Bolid F1 żegna 13-tki. W sezonie 2022 samochody otrzymają 18-calowe koła z oponami o niskim profilu. Dojdą też kołpaki, co jak się domyślacie, ma poprawić aerodynamikę. Wprowadzono też malutkie osłony nad przednimi kołami, tzw. widgety (przypominające miniaturowe nadkola), które również mają zadbać o ograniczenie zawirowań powietrza wytwarzanych przez bolid. Opony zaprojektowano w sposób, który ma ograniczać ich przegrzewanie się.
Tylne skrzydło
Tylne skrzydło jest teraz zupełnie inne. Wygląda nowocześnie, żeby nie powiedzieć futurystycznie. Jedyna rzecz, jaka pozostanie po „starym” samochodzie to DRS, czyli klapa systemu redukcji oporu. Nowe skrzydło ma za zadanie wyrzucać powietrze za bolidem od razu w górę, aby nie miało wpływu na samochód podążający za nim.
Red Bull ma coś na sumieniu? Kontrola tylnego skrzydła w bolidzie F1
Nowa podłoga bolidu F1 2022
Widok góry pokazuje, że nowy bolid na 2022 ma więcej płynnych linii i zwęża się ku tyłowi. W podłodze nowego auta znajdą się tunele powietrzne zwiększające siłę docisku do podłoża. Nowe ukształtowanie podłogi też wpłynie na ograniczenie wirów powietrza powstających za samochodem.
Ile waży nowy bolid F1 2022?
Waga nowego bolidu F1 wzrośnie o 5 proc. Samochód 2021 waży 752 kg, natomiast nowy projekt będzie się legitymował wagą 790 kg. Dlaczego? Większe felgi to większy ciężar, to po pierwsze. Tutaj dojdzie 14 kilogramów (nowe opony i nowe felgi). Reszta to koszt zwiększenia bezpieczeństwa kierowcy, na co nikt nie powinien narzekać.
Wiele się zmieniło, ale nie silnik
Nowe bolidy będą napędzane przez używany aktualnie silnik 1.6 turbo z układem hybrydowym. Dojdą jedynie nowe czujniki, które pozwolą na jeszcze dokładniejsze monitorowanie jednostki napędowej. Wzrośnie też udział biokomponentów w paliwie z 5,75 proc. do 10 proc. Paliwo ma być wytwarzane w zrównoważony sposób, co ma zbliżyć je do zerowego śladu węglowego.
Co przyniosą nowe zmiany? Czy wyrównają stawkę? Z niecierpliwością czekamy na nowy sezon F1!