Na tle wielu wręcz nudnych aut w nadwoziu kombi Francuzi przygotowali bryłę od razu wpadającą w oko. Patrząc na ten model szanujemy i chwalimy bezkompromisowe podejście francuskich projektantów. Peugeot 508 SW to auto, które jednak poświęciło nieco funkcjonalności w imię dobrego designu, ale i tak je polubiliśmy. W testowanej przez nas wersji to dobra propozycja dla tych, którzy nie wymagają gigantycznej mocy. Wolą raczej rzadziej odwiedzać stacje benzynowe – ten model to zapewnia!
A może kompaktowy SUV? Zobaczcie nasz test Peugeota 3008 GT
Peugeot 508 SW – aerodynamiczne kły
Z całą pewnością znacie powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego to jest do… no właśnie. Peugeot nie starał się stworzyć auta, które ma zadowolić absolutnie każdego. Stosunkowo niskie nadwozie (1420 mm) przy sporej długości (4780 mm) powoduje, że z jednej strony auto wygląda wręcz nieco sportowo (choć – wyjaśnijmy rzecz od razu – “sportowcem” nie jest). Z drugiej jednak takie gabaryty oznaczają, że chcąc zająć miejsce w kabinie będziesz musiał się nieco schylić. Coś za coś. Charakterystyczna identyfikacja wizualna marki w postaci dziennych LED-ów w kształcie kłów dużego kota to doskonale rozpoznawalny symbol francuskiej marki. Stanowi on naszym zdaniem udany wyróżnik na tle innych modeli z tego segmentu, czyli kombi klasy średniej.
Peugeot 508 SW i diesel BlueHDi – ekonomia i elastyczność na piątkę
Testowany przez nas egzemplarz to Peugeot 508 SW Allure Pack z silnikiem BlueHDi o pojemności 1,5 litra. To niby niewielka pojemność, a auto spore. To najmniejszy diesel w gamie francuskiego kombi. Generowana przez ten silnik moc to 130 KM osiągana już przy 3750 obr./min., ale już maksymalny moment obrotowy to konkretne 300 Nm dostępne od 1750 obr./min. Czy ten silnik nie jest za słaby? Umówmy się, ten model nie ma ambicji sportowych, ale elastyczność tego napędu jest wręcz wzorowa. W żadnej – podkreślamy – w żadnej sytuacji drogowej nie będziecie zawalidrogami. Auto sprawnie nabiera prędkości ze startu zatrzymanego (przyśpieszenie 0-100 km/h to okrągłe 10 sekund), równie sprawnie radzi sobie z wyprzedzaniem długich składów ciężarowych na trasie (elastyczność od 80 do 120 km/h – 7,1 s). Moc przekazywana jest na przednią oś za pośrednictwem sprawnie działającej skrzyni automatycznej EAT8 (8-biegowa). Jednak tym co szczególnie spodoba się właścicielom jest ekonomia podróży. Według producenta średnie spalanie w cyklu mieszanym to zaledwie 3,7 l/100 km. Czy to możliwe? Tak – przy bardzo zachowawczej jeździe. Jednak nawet podczas wykonywania testów przyśpieszeń i prób dynamicznych, czy jazd autostradowych z maksymalną dopuszczalną w Polsce prędkością auto zużyło w naszym teście 5,4 l/100 km. Bardzo dobry rezultat. Biorąc pod uwagę fakt, że zbiornik paliwa mieści 55 litrów, przejechanie ponad 1000 km bez odwiedzania stacji nie jest szczególnym wyczynem.
Funkcjonalność dużego kombi? Przeszkadzają drobiazgi
Nie chcemy tu wyjść na malkontentów, ale Peugeot 508 SW ideałem funkcjonalności i przestronności nie jest. Owszem, np. pasażerowie tylnej kanapy mają wygodny podłokietnik, kształt siedzisk sugeruje by z tyłu siedziały co najwyżej dwie osoby (trzecia na środku będzie nieco poszkodowana – krótsze siedzisko i wyloty powietrza przed kolanami). Są też siateczki w oparciach tylnych foteli. I o ile skórzano-tekstylna tapicerka wygląda ciekawie, o tyle pokrycie tyłu przednich foteli materiałem przypominającym miękki plusz to zły pomysł – szczególnie dla właścicieli, którzy tym autem będą wozić małe dzieci w fotelikach. Wyczyszczenie tych oparć ze śladów małych bucików będzie wymagającym działaniem. Peugeot nie zapomniał o gniazdach USB z tyłu (są one umieszczone pod wylotami powietrza z tyłu, przy podłodze i są podświetlane, dzięki czemu łatwo z nich korzystać również po zmroku). Miejsca na kolana przy moim wzroście (177 cm) miałem naprawdę dużo, ale już nad głową było go mniej. Uważajcie przy wsiadaniu pierwszy raz do tego samochodu, można zawadzić głową o górną krawędź otworu wejściowego, czy wspominałem, że auto jest niskie?
Pojemność bagażnika to 530 litrów. Jak na współczesne kombi, wielu konkurentów oferuje więcej i nie myślimy tu wyłącznie o Škodzie Superb kombi. Z drugiej jednak strony to wciąż naprawdę dużo. Organizacja tej przestrzeni jest dobra, podłoga jest płaska, z boku za nadkolem siatka (lepsze rozwiązanie niż sztywno wyprofilowany schowek), są cięgna do składania oparć i oświetlenie z obu stron komory bagażowej. Jest też funkcja otwierania klapy (otwiera się elektrycznie) machnięciem nóżką, co może się przydać gdy mamy ręce zajęte zakupami.
Kokpit i multimedia – nowocześnie, ale z przyciskami
Peugeot uparcie w swoich modelach stosuje znacznie mniejszą kierownicę niż w innych modelach. Osobiście nie mam nic przeciwko temu – na tablicę wskaźników (w tym przypadku ciekawy, wirtualny 3D Cockpit) patrzymy znad obręczy, a nie pod nią. Z drugiej strony mniejsza obręcz wydaje się bardziej poręczna. Z przodu również nie zabrakło gniazd USB, a w naszym egzemplarzu była też ładowarka indukcyjna na półeczce w tunelu centralnym.
W centralnej części deski rozdzielczej mamy – jakżeby inaczej – dotykowy ekran. Ale oprócz tego jest też rząd fizycznych przycisków uaktywniających poszczególne zestawy funkcji na ekranie. Rozwiązanie znacznie lepsze niż opieranie interfejsu obsługi systemu inforozrywki wyłącznie na dotyku.
Pod względem systemów asysty trudno coś temu modelowi zarzucić. Testowe auto było wyposażone zarówno w tempomat adaptacyjny z wykrywaniem obiektów (także rowerzystów i pieszych), jak i np. aktywnego asystenta parkowania. Nie zabrakło szerokokątnej (180°) kamery cofania, a także opcjonalnej (część pakietu City 3) kamery przedniej z opcją “rysowania” otoczenia wokół pojazdu. Jest też system utrzymywania pasa ruchu. Testowana przez nas wersja Allure Pack to średni (czwarty spośród siedmiu oferowanych) wariant wyposażenia tego modelu.
Peugeot 508 SW – jak to jeździ?
Krótko mówiąc: francuskie kombi to jedno z lepiej prowadzących się aut w swojej klasie, ale – podkreślamy – gdy cenicie sobie raczej komfort niż ostre zrywy. Auto jest dynamiczne, ale nie epatuje tą dynamiką. Spory moment obrotowy (względem pojemności i mocy jednostki) przydaje się w codziennych, drogowych sytuacjach, co jest atutem tego modelu. Pokonaliśmy tym autem blisko 1000 km. System audio w naszej testówce to nie był markowy Focal, ale i tak grał nieźle – a raczej – nie był zagłuszany. Bo dzięki aerodynamicznej sylwetce, niewielkim oporom powietrza i solidnemu wygłuszeniu auto jest zaskakująco (jak na diesla) ciche. Oto nasz pomiar przy 100 km/h:
Ale żeby było jasne – jadąc tym autem słyszycie że do diesel. Charakterystyczny klekot francuskiego HDi nie pozostawia jednak akustycznego niesmaku. Jest wręcz subtelny. Wiele modeli z teoretycznie cichszymi silnikami benzynowymi zostaje akustycznie w tyle.
Pewne prowadzenie tego modelu wynika też z optymalnie dobranej charakterystyki pracy zawieszenia. Czuć, że priorytetem był to komfort jazdy (auto bardzo dobrze wybiera nierówności), ale nie musimy obawiać się jakichkolwiek przechyłów, czy “kanapowatości”. Do tego auto ma naprawdę dobre hamulce, choć to żadna wyczynówka.
Peugeot 508 SW Allure Pack – werdykt i ceny
Jeżeli nie macie więcej niż 185 cm wzrostu (ograniczona przestrzeń nad głowami z tyłu), stawiacie na design lubicie nieszablonowe podejście do kwestii projektu kokpitu i nie znosicie wyłącznie dotykowych ekranów i braku przycisków, Peugeot 508 SW powinien wam przypaść do gustu. Ekonomia napędu jest wzorowa, jedno z najoszczędniejszych – realnie – aut jakie mieliśmy okazję testować. Rozplanowanie kokpitu odmienne od tego co proponują inni, ale nam się ta odmienność podoba. Gdyby nie te “pluszowe” tkaniny na oparciach tylnych foteli (łatwo się brudzi, trudno się czyści)…
Ceny tego modelu startują od 137 300 zł za bazowy wariant Active z podstawowym silnikiem benzynowym PureTech 1.2. W przypadku naszego diesla (1.5 BlueHDi 130 S&S) i odmiany Allure Pack kwota wejścia to już 163 800 zł. Nasz egzemplarz wyposażono jeszcze w kilka dodatków, ładny perłowy biały lakier (3500 zł), bezprzewodową ładowarkę smartfona (400 zł), podgrzewane przednie fotele (800 zł), pakiet City 3 (autonomiczne parkowanie, kamera przednia – 2600 zł) oraz bardzo dobre opcjonalne reflektory przednie Full LED (5000 zł). Jeżeli często podróżujecie nocą, warto w nie zainwestować. Na tle konkurencji cenowo Peugeot 508 SW nie wygląda jakoś bardzo korzystnie, ale stylistycznie auto wyróżnia się zdecydowanie na plus.