Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Mercedes Citan – światowa premiera

Mercedes Citan to krewniak Renault Kangoo. Obaj są już na rynku w najnowszych generacjach. Wiele cech wspólnych, ale też rozwiązania typowe dla marki z gwiazdą.
Mercedes Citan (fot. materiały prasowe Mercedes-Benz)
Mercedes Citan (fot. materiały prasowe Mercedes-Benz)

Dziś zadebiutował oficjalnie najnowszy mały dostawczak Mercedesa, model Citan. W istocie auto podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji tego modelu, jest pojazdem opracowanym wspólnie z Grupą Renault. Jeżeli w tym momencie pomyśleliście o Renault Kangoo, to skojarzenie jest jak najbardziej właściwe.

Mercedes Citan (fot. materiały prasowe Mercedes-Benz)
Mercedes Citan Tourer (fot. materiały prasowe Mercedes-Benz)

Podobieństw pomiędzy najnowszym Renault Kangoo (przeczytajcie nasz test) a nowym Mercedesem Citanem jest więcej. Wystarczy zajrzeć do kabiny Citana, w której zobaczymy zegary podobne do tych z Kangoo, a także np. takie same, radełkowane pokrętła klimatyzacji z wyświetlaczem wewnątrz ich pierścienia – również rozwiązanie znane z Renault. Ale Citan to nie tylko kopia Renault. Dostawczak Mercedesa ma na pokładzie autorski system MBUX, czego ze zrozumiałych względów w Kangoo nie znajdziemy. Producent zapowiedział też, że debiutujący dziś Citan nowej generacji będzie ostatnim tego typu modelem oferowanym jeszcze z napędem spalinowym

Renault Kangoo – pomysłowy dostawczak

Nowy Citan łączy kompaktowe wymiary zewnętrzne (długość: 4498 mm) z dużą przestrzenią w środku. Model zostanie wprowadzony na rynek jako furgon i Tourer. Później pojawią się kolejne warianty z długim rozstawem osi, a także wersja Mixto. Ale nawet w wariancie z krótkim rozstawem osi (2716 mm) Nowy Citan oferuje znacznie więcej miejsca w porównaniu z poprzednim modelem – na przykład w furgonie długość przestrzeni ładunkowej wynosi 3,05 metra (w wersji z ruchomą ścianą działową).

Mercedes Citan (fot. materiały prasowe Mercedes-Benz)
Mercedes Citan (fot. materiały prasowe Mercedes-Benz)

Oprócz stałej ściany działowej (dostępnej z szybą i bez), między kabiną kierowcy a przestrzenią ładunkową, Nowy Citan furgon dostępny jest również z wersją składaną. Jeśli konieczne jest przetransportowanie długich przedmiotów, kratkę po stronie pasażera można obrócić o 90 stopni, a następnie złożyć w kierunku fotela kierowcy i zablokować. Fotel pasażera można z kolei złożyć, aby uzyskać płaską powierzchnię. Kratka zabezpieczająca jest wykonana ze stali i służy do ochrony kierowcy i pilota przed niekontrolowanym przemieszczaniem się ładunku. To rozwiązane analogiczne do systemu Open Sesame z nowego Renault Kangoo.

Standardowa wersja nowego Mercedesa Citan w wersji furgon oferuje ładowność do 780 kg i 2,9 metra sześciennego pojemności (2900 litrów). Producent deklaruje, że w ładowni tego niewielkiego dostawczaka zmieszczą się dwie standardowe europalety ustawione w poprzek jedna za drugą. Uciąg nowego Citana to 1,5 tony. Do wyboru jest zwykły, stały zaczep, a także opcjonalny zaczep z nisko położoną głowicą kulową, co ułatwia otwieranie tylnych drzwi, gdy przyczepa jest podłączona.

Nowy Mercedes Citan – wersje napędowe

Mercedes proponuje pięć odmian napędowych nowego Citana furgona i trzy Citana Tourera. Poniższa tabela zawiera dane furgona:

Mercedes Citan Furgon – dane techniczne wersji napędowych (źr. Mercedes-Benz)

A poniżej podajemy analogiczne informacje na temat wersji Tourer:

Mercedes Citan Tourer – dane techniczne wersji napędowych (źr. Mercedes-Benz)

W drugiej połowie 2022 roku gamę modelową miejskiego dostawczaka Mercedesa uzupełni model eCitan z napędem elektrycznym. Sugerowany zasięg to 285 km, będzie też możliwość zamocowania haka holowniczego, co w przypadku aut elektrycznych nie jest takie oczywiste.

Sporo techniki na pokładzie

Mercedes Citan (fot. materiały prasowe Mercedes-Benz)
Kokpit Mercedesa Citan (fot. materiały prasowe Mercedes-Benz)

Nowy Citan może być opcjonalnie wyposażony w intuicyjnie obsługiwany i samouczący się system multimedialny MBUX. Dostępne są na życzenie różne wersje MBUX. System jest obsługiwany za pomocą siedmiocalowego ekranu dotykowego, przycisków Touch Control na kierownicy lub asystenta głosowego „Hej Mercedes”. Kolejne zalety to integracja smartfonu z Apple Car Play i Android Auto, system głośnomówiący Bluetooth i radio cyfrowe (DAB i DAB+).

Zadbano też o bezpieczeństwo. Na pokładzie nowego Mercedesa Citan standardem jest siedem poduszek powietrznych i szeroka gama nowoczesnych systemów wspomagania jazdy. – Tworząc w Nowym Citanie systemy wspomagające kierowcę, chcieliśmy wdrożyć także w pojeździe dostawczym filozofię Mercedes-Benz Cars w zakresie ich komfortowego i płynnego działania – mówi Dirk Hipp, kierownik projektu strategicznego i główny inżynier Mercedes-Benz Small Vans. Taką płynną interwencję, której klient początkowo prawie nie zauważa, oferuje ESP, a także wspomaganie ruszania pod górę i asystent bocznego wiatru. Dodatkowym wsparciem kierowcy jest też system ostrzegający o zmęczeniu.

Mercedes Citan (fot. materiały prasowe Mercedes-Benz)
Mercedes eCitan pojawi się w przyszłym roku (fot. materiały prasowe Mercedes-Benz)

Jeszcze większa asysta jest w modelu Mercedes Citan Tourer. W tym modelu w standardzie dostępne są: aktywny asystent układu hamulcowego, aktywny asystent utrzymania pasa ruchu, asystent martwego punktu i asystent limitu prędkości z wykrywaniem znaków drogowych. Opcjonalnie można auto doposażyć w aktywny adaptacyjny tempomat Distronic z systemem automatycznej jazdy w korku oraz aktywny system utrzymania auta na środku pasa ruchu.

Total
0
Shares