Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Audi Q2 przeszło lifting. Co się zmieniło?

Jeszcze w tym miesiącu będzie można składać zamówienia na zmodernizowane Audi Q2.
Audi Q2 po liftingu

Audi Q2 to najmniejszy SUV (jak określa ten model producent) w ofercie marki z Ingolstadt. Oczywiście słowa “mały” i “SUV” raczej do siebie nie pasują. Istotnie poliftingowe Audi Q2 nieznacznie urosło, ale zmian jest więcej – tak na zewnątrz, jak i w środku.

Audi Q2 zadebiutowało na rynku stosunkowo niedawno. Auto miało swoją premierę na targach w Genewie w 2016 roku. Do sprzedaży w Polsce trafiło w sierpniu 2016. Teraz, po czterech latach produkcji tego modelu producent przedstawił zmodernizowaną wersję Q2. Zmiany są widoczne już na pierwszy rzut oka – są subtelne, ale jednak wyraźne. Porównajmy zdjęcia:

Audi Q2 w roku 2016 (fot. Audi)
Poliftingowe Audi Q2 2020 (fot. Audi)

Zmiany w nadwoziu są od razu widoczne. Dostrzec możemy sporo detali o mocniejszym, bardziej dynamicznym charakterze. Auto zyskało swoistej “muskularności” – zwróćcie uwagę choćby na grill Singleframe czy wloty powietrza pod przednimi reflektorami. Zresztą same reflektory również uległy delikatnej, acz zauważalnej zmianie. Teraz Q2 oferowane jest wyłącznie ze światłami LED-owymi, oczywiście topowe Matrix LED-y to wciąż opcja. Lifting modelu Q2 wpłynął nieznacznie na gabaryty nadwozia, jest ono obecnie o kilka milimetrów dłuższe w stosunku do wersji przed modernizacją, mierzy 4,21 metra. Szerokość i wysokość – odpowiednio 1,79 m i 1,54 m – pozostały niezmienne.

Wprawne oko dostrzeże też zmiany z tyłu nowego Audi Q2 (fot. Audi)

Zmodyfikowany i zintegrowany tym razem z tylnym zderzakiem dyfuzor również przydają autu agresywniejszego sznytu. Jeżeli chodzi o tylne światła klienci mają do wyboru dwie wersje LED-owe – z dynamicznymi kierunkowskazami (opcja) lub bez nich (standard). W przypadku, gdy klient wybierze opcjonalne przednie Matrix LED-y, wtedy w pakiecie otrzyma również tylne kierunkowskazy dynamiczne. Audi wprowadziło też pięć nowych barw lakierów dla tego modelu. Cztery kolory znane są z innych aut z czterema pierścieniami, natomiast kolor o nazwie zielony Apple jest zupełnie nowym lakierem w portfolio marki. Pojawiły się też trzy nowe wzory felg, a zakres dostępnych ich rozmiarów to od 16 do 19 cali.

Wnętrze poliftingowego Audi Q2 (fot. Audi)

Wewnątrz auta podkreślono jeszcze bardziej dynamiczny charakter marki, wprawne oko wyłapie nowy wygląd dźwigni skrzyni biegów (zarówno w wersji ze standardową, sześciobiegową manualną, jak i opcjonalną, automatyczną, siedmiobiegową przekładnią S-Tronic), czy zmienione otwory wentylacyjne w kabinie. W ofercie tkanin obiciowych pojawia się nowa tapicerka z mikrofibry o nazwie Dinamica, ma ona zastąpić dotychczasowy wariant Alcantara. W opcji dostępne są sportowe fotele z poszerzonymi bokami, dodatkowe ogrzewanie czy dwustrefowa automatyczna klimatyzacja.

Zmodernizowane Audi Q2 początkowo oferowane będzie z silnikiem 1,5 TFSI o mocy 110 kW (150 KM) i momencie obr. 250 Nm. Jest to jednostka typu COD (z systemem odłączania cylindrów podczas niskich obciążeń silnika). Deklarowane spalanie to 5,1-5,4 litra benzyny na 100 km. Kolejne jednostki napędowe pojawią się w ofercie później – wszystkie spełniają najsurowsze dziś normy Euro 6 AP.

Kokpit nowego Audi Q2 (fot. Audi)

Kokpit nowego Audi Q8 na podstawowym poziomie to analogowa deska rozdzielcza z systemem MMI radio plus z DAB+, na powyższym zdjęciu widzimy natomiast topowy wirtualny kokpit Audi z ekranem 12,3 cala przed oczami kierowcy wraz z systemem MMI navigation plus z 8,2 calowym ekranem w konsoli centralnej. Ekran sterowany jest dotykowo, głosowo oraz obrotowym przyciskiem w konsoli tunelu środkowego. Mocnym akcentem jest topowe, opcjonalnie nagłośnienie: Bang & Olufsen Premium Sound z 14 głośnikami o sumarycznej mocy 705 W. To wyróżnik w klasie niedużych SUV-ów.

W opcji jest teraz, niedostępny wcześniej, adaptacyjny asystent jazdy (fot. Audi)

W przypadku wyboru topowego systemu MMI navigation plus otrzymujemy również stałą łączność LTE, pokładowe WiFI oraz usługi Audi Connect. Audi podkreśla również, że przeniosło do Q2 systemy wsparcia kierowcy z wyższych klas. W standardzie otrzymujemy Audi pre sense front (radarowy system monitorujący obszar przed autem), jako opcja (w pakiecie Drive) dostępny jest nowy, niedostępny wcześniej, adaptacyjny asystent jazdy umożliwiający niemal w pełni autonomiczną jazdę. Oznacza to kontrolę odległości, automatyczne zwalnianie, czy przyśpieszanie – również w reakcji na odczyty znaków drogowych. Te rejestrowane są kamerą, a nie zapisane w predefiniowanej bazie.

Nowe Audi Q2 Edition One – model ten będzie można zamawiać jeszcze w tym miesiącu (fot. Audi)

Przedsprzedaż nowego Audi Q2 rozpocznie się jeszcze we wrześniu tego roku. Jako pierwsza wprowadzona zostanie seria limitowana “edition one”. Samochód tej serii polakierowany będzie w kolorze zielonym Apple lub szarym Arrow (jak na powyższym zdjęciu). Elementy ozdobne – obudowy lusterek i pierścienie w logo Audi – pomalowano na czarno. Reflektory Matrix LED, 19-calowe felgi od Audi Sport i sportowe zawieszenie, jeszcze bardziej podkreślają wygląd tego limitowanego modelu. Ceny Audi Q2 zaczynają się od 120 500 zł za wersję 35 TFSI z 6-biegowym manualem w wersji wyposażeniowej Base.

Total
81
Shares