Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jaki płyn do spryskiwaczy na zimę sprawdzi się najlepiej?

Dobra widoczność podczas jazdy samochodem zimą to podstawa. Nie często jednak pamiętamy o tym, że mają na to wpływ nie tylko warunki pogodowe, ale i stan naszego samochodu. Dbając o czystość przedniej szyby pojazdu, warto wybrać płyn, który skutecznie usunie z niej zabrudzenia podczas jazdy. Na co zwrócić uwagę wybierając płyn do spryskiwaczy na zimę?

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?

Zbliżająca się zima powinna być dla nas sygnałem do zmiany nie tylko opon, ale i pozostałego wyposażenia samochodu, np. płynu do spryskiwaczy. Gdy spóźnimy się z jego wymianą, zamarznięty letni płyn może uszkodzić spryskiwacze i zamarzać na szybie po użyciu. W jaki momencie należy go wymienić?

Najlepiej obserwować panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne i przerzucić się na zimowy płyn do spryskiwaczy, gdy temperatura spadnie do zera. To, kiedy go wymienić, zależy również od częstotliwości zużywania płynu. Jeśli raz zalany zbiornik wystarcza Ci na kilka miesięcy, wlej zimowy płyn z wyprzedzeniem – zanim niskie temperatury Cię zaskoczą. Możesz go również używać przez całe lato i nie martwić się koniecznością wymiany w sezonie jesienno-zimowym. 

O czym pamiętać wybierając zimowy płyn do spryskiwaczy?

Dobry płyn do spryskiwaczy na zimę powinien mieć w składzie:

  • Alkohol – najczęściej etanol skażony i izopropanol odpowiadające za odporność płynu na zamarzanie w niskich temperaturach oraz likwidowanie zabrudzeń. Ich zawartość powinna wynosić ok. 30-35%. Należy uważać, ponieważ najtańsze płyny do spryskiwaczy mogą posiadać trujący metanol, który jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Jego zawartość w takim płynie nie powinna przekraczać 0,6%.

Porada: Temperatura zamarzania zimowego płynu spryskiwaczy nie powinna być wyższa niż -22 stopnie Celsjusza.

  • Glikol lub glicerynę – gwarantujące wycieraczkom odpowiedni poślizg oraz chroniące je przed uszkodzeniem podczas ścierania zabrudzeń. Zawartość jednego z tych składników powinna wynosić maksymalnie 5%.
  • Wodę demineralizowaną lub destylowaną – chroniącą przed osadzaniem się kamienia w kanalikach spryskiwaczy oraz zapewniającą ich drożność.
  • Dodatkowe środki czyszczące, preparaty antyspieniające i biocydy (chroniące przed grzybami i bakteriami).

Zapach płynu do spryskiwaczy ma znaczenie

Podczas zakupu zwróć uwagę na zapach wybranego płynu do spryskiwaczy. Za każdym razem, gdy używasz spryskiwaczy, wnętrze Twojego samochodu wypełniła się zapachem płynu. O ile jest on neutralny, nie stanowi to problemu. Dyskomfort w czasie jazdy możesz jednak odczuć, gdy jego zapach będzie gryzący i duszący. Może to doprowadzić nawet do zaburzenia koncentracji za kierownicą. Dzieje się tak szczególnie w przypadku zimowych płynów, które zawierają w sobie alkohol. Najbezpieczniej jest wybierać środki o przyjemnym zapachu, np. wieloowocowy płyn zimowy iParts. 

Co zrobić, gdy płyn do spryskiwaczy zamarznie?

Nie wymieniłeś płynu letniego na zimowy i zamarzł on w zbiorniku? Na szczęście to przeoczenie nie będzie Cię wiele kosztować. Płyn do spryskiwaczy odmrozisz szybko podczas jazdy samochodem. Zbiornik znajduje się blisko silnika, dlatego ciepło wytwarzane w czasie jazdy ogrzeje go i rozpuści płyn. Pamiętaj jednak o dodaniu do zbiornika płynu zimowego, aby sytuacja się nie powtórzyła.  

Czy mieszanie płynu letniego z zimowym jest bezpieczne?

Letni płyn do spryskiwaczy różni się od zimowego jedynie mniejszą zawartością alkoholu. Jeśli czas wymiany się zbliża, a w Twoim zbiorniku nadal znajduje się reszta płynu letniego – możesz bez obaw dolać do niego płynu zimowego. Aby zniwelować różnicę w zawartości alkoholu (w letnim płynie jest go 6 razy mniej) warto wybrać płyn zimowy o dużo niższej temperaturze zamarzania, np. -60 °C. Taka mieszanka nadal będzie odporna na mróz, a dolanie zimowego płynu do spryskiwaczy jednocześnie poprawi jej właściwości myjące. Pamiętaj jednak, by z upływem czasu dodawać do zbiornika większą ilość płynu zimowego, aby w czasie największego mrozu posiadał on odpowiednią temperaturę zamarzania.

Podczas wyboru zimowego płynu do spryskiwaczy, warto kierować się jakością. Idzie ona często w parze z jego składem i ceną, dlatego zakup najtańszych płynów nie zawsze będzie się opłacał. Nie zawsze będzie również bezpieczny dla naszego zdrowia. Najlepiej postawić więc na renomowane marki i płyny np. zimowe płyny do spryskiwaczy w iParts.

Total
5
Shares