Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elon Musk krytykuje dopłaty rządowe do samochodów elektrycznych

CEO Tesli jest jawnie przeciwko rządowym dopłatom do samochodów elektrycznych i stacji ładowania. Nowa ustawa w USA skrytykowana przez Muska.
Elon Musk (fot. Nick_ Raille_07 / Shutterstock)

CEO Tesli, podczas wywiadu dla Wall Street Journal, wyznał swój sprzeciw dla ulg rządowych wobec samochodów elektrycznych. Musk krytykuje dopłaty będąc przekonanym, że są one “do kosza”. Za całą sprawą stoi jednak najnowsza ustawa “Build Back Better Act” demokratów, która promuje między innymi rozwój energii odnawialnej. Idzie też za tym temat dopłat do samochodów elektrycznych.

Jest jeszcze jedno “ale”: demokraci ustawą chcą bardziej opodatkować milionerów i duże korporacje. We wrześniu Musk napisał na Twitterze, że “ustawa została napisana przez lobbystów Forda i Union Auto Workers”, ponieważ “budują samochód elektryczny w Meksyku”. Dzięki ustawie, samochody elektryczne zbudowane przez uzwiązkowionych producentów (np. GM, Ford, Chrysler) otrzymaliby wysokie ulgi podatkowe na każdy pojazd elektryczny. Ponieważ Elon Musk wielokrotnie zapowiadał, że jest przeciwko związkom, Teslę ta ulga ominie i może ponieść duże straty finansowe.

Musk krytykuje też dopłaty do stacji ładowania

Stacja ładowania Tesla Supercharger (fot. Tesla)

Na pytanie, co milioner myśli o dopłatach rządowych powiedział: “Czy potrzebujemy dopłat do stacji benzynowych? Nie potrzebujemy”. Po chwili dodał: “Nie ma więc powodu by wspierać sieć ładowarek. Usunąłbym to. Usunął. Dosłownie mówię – pozbądźmy się wszystkich dopłat”. Swoją drogą szef Tesli jest w błędzie twierdząc, że przemysł paliwowy nie jest dotowany.

Mimo wszystko, tak jak ustawa Build Back Better jeszcze nie była w Senacie USA, tak dopłaty dla stacji ładowania przeszły z inną ustawą i są już wpisane do prawa USA. Dla samochodów elektrycznych ulgi będą wynosiły koło 7,5 tysiąca dolarów, a jeśli pojazd został wybudowany w związkowej fabryce sumuje się do tego jeszcze dodatkowe 5 tysięcy dolarów. Fabryka Muska nie ma prawa do drugiej ulgi, więc bardzo możliwe, że dlatego CEO Tesli krytykuje ustawę.

Inne pomysły Muska na pieniądze z ustawy

Tesla Megapack (fot. Tesla)

Poza Muskiem, przeciwny ustawie był senator Joe Manchin, który z kolei jest powiązany z dotacjami od przemysłu paliw kopalnych. Zarówno Manchin jak i Musk są beneficjentami tego przemysłu. Tesla jest znacznie dalej technologicznie i dużo bardziej doświadczona od konkurencji w temacie produkcji samochodów elektrycznych. Ucięcie dotacji prawdopodobnie wzmocniłoby pozycję marki na rynku. Co za tym idzie – większość rozwoju EV byłoby mocno powiązane właśnie z Teslą. W związku z tym Musk ma inne pomysły na dotacje. Są to między innymi “lepsze autostrady”. Uważa, że “miasta bardzo zakorkowane polegają na podwójnych autostradach i tunelach”.

Elon Musk twierdzi, że “jeśli nie zatrzymamy wydatków rządu, stanie się coś na prawdę bardzo złego”. Mówi też o budżecie, który nie wytrzyma dopłat: “wydatki są znacznie wyższe niż przychody. To szaleństwo”.

Tesla mimo to odnosi doskonałe wyniki sprzedażowe, nie tylko w Stanach, ale też w Europie.

Total
0
Shares